Празник е ...
Свети преподобни Йоан (Иван) Рилски е български духовник, най-известният български светец и отшелник, небесен закрилник и покровител на българския народ, патрон и основател на най-големия ставропигиален манастир в България – Рилския, патронът на българските будители.Светец закрилник на Перник и перничани.
На 19 октомври се чества праведният, благочестив и високо тачен
рилски чудотворец
рилски чудотворец
Свети преподобни Йоан (Иван) Рилски е български духовник, най-известният български светец и отшелник, небесен закрилник и покровител на българския народ, патрон и основател на най-големия ставропигиален манастир в България – Рилския, патронът на българските будители.Светец закрилник на Перник и перничани.
Великият светец на българската земя, скромният отшелник от Рила планина, преподобни Иван Рилски, когото още приживе наричали земен ангел и небесен жител,се родил около 876 г. в Скрино, разположено в гънките на Осоговската планина край р. Струма (край град Дупница). Бил съвременник на княз Борис (852-889) и на неговия син Владимир, на цар Симеон Велики и на Симеоновия син цар Петър. До 25-годишната си възраст бил пастир. От крехка възраст в неговата душа започнала да се развива и крепне религиозната вяра, а по това време из цяла България започнали да се строят църкви и манастири.Новооснованите обители ставали не само огнища на християнството, но и книжовни и просветни средища. Желанието на юношата било да се посвети напълно в служение на Бога и в някоя света обител да се отдаде на монашески живот. Отначало Иван постъпил в близкия манастир "Св. Димитрий" под самия връх Руен. Тук той не само развил своите заложби към духовно съзерцание, но и получил образование и придобил знания от свещените, богослужебни и религиозни книги. Приел монашеството, но не останал задълго в обителта, а се отдал на живот в пълна самота, молитви, пост и лишения. Преподобни Иван Рилски се подвизавал на много места, докато най-после се установил в прекрасната рилска планинска пустиня, където останал до края на живота си. Там той основал манастир, който съществува вече хиляда години.
Преди смъртта си преподобни Иван отишъл на пълно уединение, там съставил своето "завещание" - Завет на Св. Иван Рилски Чудотворец.
Уникално духовно и нравствено послание към поклонниците и последователите му "Заветът на Св. Иван Рилски"
е едно от тайнствата и чудесата на Рилския манастир. Писано през 941
година и чието място в духовен, и верови аспект е до Паисиевата история -
мерило за националното ни самосъзнание.
Починал
на 18 август 946 година на около 70 годишна възраст и бил погребан в
притвора на църквицата в каменна гробница, която е запазена и до днес.
Неговото успение Църквата възпоменава всяка година на същата дата.
Тридесет и четири години след успението си св. Йоан
се явил на сън на своите ученици и им заповядал да изровят нетленното
му тяло и да го пренесат в Средец. Като отворили гроба му, те видели
нетленното му тяло и с почести го пренесли. Това станало на 19 октомври -
ден, който от тогава се чества тържествено в памет на
светеца-закрилник. Вероятно
тогава този първи и най-велик български светец е бил и канонизиран. Там
мощите на светеца били пазени в продължение на два века.
Преподобният Иван Рилски е изключителен небесен покровител на българския народ и се ползва с народната благовейна почит.
Честит празник!
Няма коментари:
Публикуване на коментар