сряда, 29 януари 2014 г.

Пастет от червена леща и орехи



Наскоро четох за невероятните ползи от червената леща, след което ми се прииска да ги споделя и подкрепя идеята за осъзнатия избор на хранене: Червената леща е добре позната на вегетарианците и веганите заради високото съдържание на протеини и желязо. Ето и някои от техните предимства с факти: 1 чаша червена леща осигурява 40% от необходимата ви дневна доза протеини и се равнява само на 230 калории, като се получава и достатъчно количество желязо. Наличието на фибри / ¼ чаша леща съдържа 7 гр. или 28% от препоръчителния дневен прием на растителни фибри/  позволяват да се консумира по-малко храна, но да има усещане за ситост. В червената леща се съдържат антиоксиданти, подобни на тези в чая и червеното вино. Фосфор, калий, магнезий. Фолиевата киселина - ¼ чаша червена леща съдържа около 25% от необходимата доза фолиева киселина, предпазва от анемия и спомага за създаването на нормални червени кръвни клетки. Червената леща е богата на тези минерали, които засилват нервната система, грижат се за добрата работа на метаболизма и поддържат тялото  в перфектна форма.
За орехите, като една от най-полезните ядки, съм споменавала многократно, а комбинацията им с лещата има още по здравословен ефект, а плюс всичко това, резултатът е не само полезен, но и вкусен, апетитен и засищащ.
Така се оформи избора за  пастет от червена леща и орехи:


Пастет от червена леща и орехи


Продукти:
1 ½  ч.чаша сварена и изцедена червена леща
½ -1 ч.л. морска сол
½  чаена лъжичка червен пипер, може и лют
½ ч. чаена чаша орехови ядки, препоръчително запечени
1 с. л. зехтин
кимион , черен пипер, розмарин и/или други подправки – на вкус
лук глава запържен или пресен по желание, аз не сложих

1 ч.чаша = 240 мл.
 
Всички съставки се поставят в кухненски блендер и пасират до желаната едрина и гладкост. 


Може да се консумира веднага, както и да престои в хладилник за нощ.


Сервира се с пресни зеленчуци, листа свежа салата, сирене и хлебчета, или някакви бисквитки.


Аз избрах плоски бисквити от тесто с мая, оформени закачливо като главички на прасенца. Рецепта по скоро няма, познати и популярни са, но етапното им оформление може да се види в булочки хрюшки.


От обикновено тесто с мая се разточва кора с дебелина около 5 мм, от която се изрязват кръчета с диаметър около8-10 см. Прорязва се около 1см. от периферията към центъра и с леко раздалечаване се прегъват двата края, за да се получат „ушички’. Навлажняват се и прилепят към основата. Диаметрално, на долната част на кръгчето тесто се обръща част от периферната дъга нагоре и притиска в основата, за да се получи „зурличка”. Дооформя се, поставят се и зърна черен пипер за „очички” и „прасчовците” са готови. Могат да се намажат с разбит жълтък или само мазнина, след което да се изпекат в предварително нагрята фурна на 175-200С за около 10-15 мин. до златиста готовност. Изваждат се от фурната, /могат отново фино да се намазнят/ охлаждат се на решетка и сервират. 


Опитайте...


понеделник, 27 януари 2014 г.

Мачкан

Продължение на граовската трапеза по Сурва...След специалното вариво на Ути, тематичната кавърма на Снежи, следва нещо също типично за региона - мачкан /ударението е на втората сричка/. Споменах, че любителите на вкусни блюда могат да научат тайните на местната кухня, събрани в кулинарна книга със сто рецепти на характерни зимни ястия и напитки от Пернишко - салати, супи, основни ястия, обредни хлябове, десерти и напитки. Тук присъстват традиционната клин чорба, сиромашки салати, мачкан, попарник, триеница и др. Освен предложените в книгата, събрах още интересни рецепти от изложението на "Граовската трапеза" и ценни автографи от президента на ФЕКГ Хенри ван дер Кроо, кмета на града Росица Янакиева, кулинарния виртуоз Ути Бъчваров, Кирил Манов организатор на фестивала и илюстратор...


Мислех си за топла граовска супа, но избрах да приготвя мачкан. Мачкан ми е правила баба, имам мил спомен за чудесния вкус и аромат на запържен хляб - в масло или в олио, със и без сирене, явно с каквото е разполагала в момента. Интересно ми бе да прочета за още една разновидност на наименованието мачкан - с боб, който е сходен с друг вид наречен "търлян" боб. Направих и двата варианта: мачкан с боб и мачкан с хляб.


Мачкан с боб
/ Зимни традиционни ястия и напитки от Пернишко/

 
1 ч.чаша зрял боб /суров/
4 глави лук 
2 моркова
1 ч.чаша олио
сол
сушен магданоз и джоджен
червен пипер

Рецептата е дословно цитирана по книгата: Бобът се накисва в студена вода за няколко часа. Залива се с нова вода и се слага да се вари. След четвърт час водата, в която е врял, се изхвърля и се налива нова. Слага се отново на котлона. Добавят се нарязаните на ситно лук и моркови. Посолява се след сваряването. Отцежда се водата и докато продуктите са топли се намачкват с вилица на каша. Добавят се олиото и червеният пипер. Разбърква се добре и поръсва с магданоз и джоджен.


Получи се една добра комбинация с хлебния мачкан:


Мачкан с хляб
/ Зимни традиционни ястия и напитки от Пернишко/


1 хляб
1/2 пакетче масло
200 гр. сирене
4 с.л. захар

Рецептата е дословно цитирана по книгата: Хлябът, се нарязва на филии и те се натрошават на малки парченца.* Парченцата се препържват в тиган, в който предварително е разтопено масло. Слага се сирене и захар.


* Моят спомен от баба е за малко по-едри парченца хляб, най-добре престоял, който се притиска, мачка в тигана, оттам и името - мачкан, а захар почти не се слага. Въпрос на вкус:), сервира се горещо.


Опитайте...

събота, 25 януари 2014 г.

Духът на Сурва 2014 - граовска трапеза

Сред атрактивното дефиле на кукери, сурвакари, дервиши, колоритни костюми, страховити маски и обредни ритуали, в програмата на съботния ден тази година на Международния фестивал на маскарадните игри Сурва 2014, пернишки баби демонстрираха най-добрите традиционни ястия за този край на изложба-базар „Граовска трапеза“, а пътуващият кулинарен театър с Ути Бъчваров и сурвакарско кулинарно шоу приготви в голям казан типично пернишко вариво.
Сурвакарски специалитет: 150 кг. месо, 240 кг. кисело зеле, 10 кг. пушено рагу, овкусени със сушени чушки червен пипер и ..."черно пиперче"; голям казан и шеф Ути Бъчваров с неговия екип. Рецептата е споделена от бабите на село Рударци.
Любителите на вкусни блюда могат да научат тайните на граовската кухня, събрани в кулинарна книга със сто рецепти на характерни зимни ястия и напитки от Пернишко. Тук присъстват традиционната клин чорба, сиромашки салати, мачкан, попарник, триеница и др. Книгата разкрива и начинът на приготвяне на пернишкия „Бейлис" - от домашна ракия, боза, ликьор, канела или ванилия. Сред майтапчийските коктейли са „Отвертка", „Миньор" и най-актуалният за фестивала, наречен „Кукер" - смес от домашно вино, разредено със спирт, който дезинфекцира и гони всички болести като кукер по Сурва.
Събитието бе открито и почетено от президента на ФЕКГ Хенри ван дер Кроо, кмета на града Росица Янакиева, кулинарния виртуоз Ути Бъчваров, много гости и почитатели на традиционната граовска кухня... „Фестивалът в Перник е едно истинско доказателство,че традицията все още е жива в България...Когато се обадиха да ме поканят бях изключително щастлив и първия път даже не разбрах какво точно ще готвя. За варивото човек трябва да разбере лично от перничани. Щастлив съм че съм част от тази международна фиеста”, сподели Ути Бъчваров.
Дървени къщи, наредени с шарени черги и украсени със сурвакарски маски, каруци със слама и пъстри литаци пренасят минувачите в света на сурвакарските традиции. Някакъв особен вид емоция, която е трудна за обяснение, но е завладяващо хубаво да се опита - магията на Сурва:


 
















Събраните средства са за благотворителност:





 

  

И още много настроение, емоции, забавления и автентичен фолклор - Сурва!...