четвъртък, 31 май 2018 г.

Всеки ден е ден на детето!

Поздрави за най-жизнерадостния празник в годината 

 1 юни - ден на детето

здраве, усмивки, смях и забавления, много радост, 
безкрайни и вълшебни всели игри.


 Всеки ден е ден на детето, а днес и по-специален!


 За празника и не само:
 

 Опитайте...

вторник, 29 май 2018 г.

Гриловани тиквички с грахово пюре и хрупкава "фета"



Позакъснях с публикацията на това предложение за сезонни тиквички и крехък грах /Bezelyeli Kabak Kuleleri/ по рецепта на популярен млад турски шеф кулинар и водещ Eyüp Kemal Sevinç, който и нагледно споделя своя опит, за да помогне домашната кухня да изглежда по-професионално. Успях да открия сходни варианти и предполагам, че макар и авторска, предполага развитие, вкусови допълнения и ароматни нюанси. В комбинацията между тиквички и грах двата компонента взаимно се допълват и дообогатяват, в същото време чудесно се съчетават със сирене, а панирано в галета и сусамови семе, придава на предястието още един елемент с различна текстура и хрупкав момент. Включих още свежи подправки, чери домати и редуциран подсладен балсамов оцет. Гъстата консистенция със сладко-кисел балсамов аромат е подходяща както за меса, салати и топинги, така и за декориране и баланс, като може да оформи финалния  щрих и да придаде индивидуалност на това предястие. Получи се засищащо, свежо и пролетно цветно предястие или лека вечеря:


Гриловани тиквички с грахово пюре и хрупкава "фета"
 /по идея от Bezelyeli Kabak Kuleleri/

 
Продукти за 4 порции:
4 тиквички, крехки
2-3 с.л. олио
1 с.л. масло
400 гр. сварен грах
1-2 с.л. настърган пармезан
50 гр. белени ядки, използвах лешници
3-4 сухара, стрити на галета
3 с.л. зехтин
¼ ч.чаша магданоз, нарязан на ситно
сол и черен пипер на вкус
стрък копър
Още:
няколко люспи пармезан
няколко чери домата
стрък див лук и копър
балсамова редукция за декориране и поднасяне
сусам за поръсване
За хрупкава "фета"
за 1 яйце
50 гр. сусам
¼ ч. чаша брашно
125 гр. сирене тип „фета’
олио за пържене


Първо се подготвят тиквичките:Тиквичките се нарязват на тънки резени и мариноват в овкусен зехтин със сол и черен пипер. Пекат се на загрят грил тиган, акто по време на печенто се добавят късчтета масло, до омекване, според желаната крехкост. Изваждат се и оставят да се охладят. Могат да се приготвят и в по-пикантен вариант. 
Следва граховото пюре: Ако ще се използва пресен грах, се вари във вряща подсолена вода, до омекване, около 3 минути, според сорта,  а ако се използва замразен грах /напр. на Бондюел, за които се осигурява съответната свежест и вкус, чрез замразяване не по-късно от няколко часа след тяхното събиране./ – само се попарва с гореща вода или кипва и отцежда. Предварително сварения млад грах се поставя в кухненски пасатор или блендер, като към него се добавят: белените ядки /напр./ лешници, сухарите, стрити на галета, настърган пармезан и зехтин, ситно нарязан магданоз, сол и черен пипер на вкус. Цялата смес се пасира до желаната гладкост, проверява се на вкус, плътност и въздушност, ако е необходимо се доовкусява и доразбива.
Видео рецепта: в чиния за сервиране се поставя кухненски ринг и в него се подреждат слой гриловани тиквички, малко наситен копър, следва слой грахово пюре, отново тиквички с малко копър и за финал – грахово пюре. Поставя се в хладилник, докато се приготвят сирената.
Непосредствено преди сервиране се декорира  отгоре с няколко кръгчета тиквички, люспи пармезан, див лук и копър и поръсва със сусам. Чери домати с копър, редуциран подсладен балсамов оцет за баланс може да оформи финалния  щрих и да придаде индивидуалност на предястието.


Панирани във свежа галета или сусам сирена: Сиренцата, нарязани на кубчета се овалват в брашното, потапят се в разбито яйце и след това в хлебни трохи или сусам. Пържат се в силно загрята мазнина, отцеждат се върху абсорбираща кухненска хартия и разпределят в чинията с тиквичките и грахово пюре. 


И хрупкавите сиренца с галета и сусамово семе:


 Вече споменах, че няколко чери домати с копър, редуциран подсладен балсамов оцет за баланс може да оформи финалния  щрих и да придаде индивидуалност на това предястие.


Опитайте...


понеделник, 21 май 2018 г.

Православни празнични дни в края на май



Майските празници продължават - време е да се отбележат още няколко големи  християнски празника. Започва се с днешния 21 май - специален ден за почит на император Константин и майка му – Елена.  Свети Свети Константин и Елена, на­ри­ча­ни “рав­но­а­пос­тол­ни” за­ра­ди из­к­лю­чи­тел­ни­те им зас­лу­ги за ут­вър­ж­да­ва­не­то и раз­п­рос­т­ра­не­ни­е­то на хрис­ти­ян­с­ка­та вя­ра. 
 

„С това ще победиш!" - Цар Константин Велики известен с тези думи и видение на сияещ кръст в небето, се свързва въвеждането на християнството като официална религия във Византия и е първият християнски римски император. Константин пожелава да прослави самото Живоносно Дърво, на което бил разпнат Христос. Св. Константин Велики (324–337 г.) е една от най-популярните личности сред канонизираните светци в историята на християнското Средновековие. Времето на неговото царуване бележи края на трите столетия преследване на християнството в границите на Римската империя. По мол­ба на цар­с­т­ве­ния си син бла­го­чес­ти­ва­та ца­ри­ца Еле­на за­ми­на­ва за Све­ти­те зе­ми, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус.Това събитие се смята за най-важното в историята на християнската църква и затова император Константин и майка му Елена са канонизирани за светци. И още:.. 
Именници: Константин и Елена, още Динко, Ели, Еленка, Елица, Елин, Елина, Елка, Илона, Койчо, Коста, Костадин, Костадинка, Костадинко, Констанса, Констанца, Кунчо, Алена, Алейна, Лена, Ленко, Станимир, Станимира, Станка, Стоил, Трайко




Идва и всенародният 24 май, Денят на просвещението и 
Копие на „Химн на Свети Свети Кирил и Методий“ Български всеучилищен химн 


 
Български всеучилищен химн. Текст: Стоян Михайловски. 
Музика: Панайот Пипков Русе, 15 април 1882г
"Върви, народе възродени, към светла бъднина върви,
с книжовността, таз сила нова, съдбините си ти поднови!
Върви към мощната Просвета! В световните борби върви,
от длъжност неизменно воден -и Бог ще те благослови!
Напред! Науката е слънце, което във душите грей!
Напред! Народността не пада там, дето знаньето живей!
Безвестен беше ти, безславен!... О, влез в Историята веч,
духовно покори страните, които завладя със меч!..."
Тъй солунските двама братя насърчаваха дедите ни...
О, минало незабравимо, о, пресвещени старини!
България остана вярна
на достославний тоз завет -
в тържествуванье и в страданье
извърши подвизи безчет...
бъдете преблагословени,
о вий, Методий и Кирил,
отци на българското знанье,
творци на наший говор мил!
Нека името ви да живее
във всенародната любов,
речта ви мощна нек се помни
в Славянството во век веков!
 
Русе, 1882, априлий 15


На Петдесетия ден от Господното възкресение Дух Свети слязъл над апостолите във вид на огнени езици и ги обдарил с благодатните дарове,  
а Руската православна Църква го нарича Ден на светата Троица.


Тази година, само няколко дни след Денят на просвещението - на 27 май - е петдесетият ден след Възкресението на Спасителя и Св. Църква чества едно велико и славно събитие - слизането на Светия Дух над Апостолите и Дева Мария. Този празник всъщност е рожденият ден на Христовата църква. Той се нарича Петдесетница, а още Пресвета Троица, понеже слизането на Светия Дух е дело на безкрайната милост от страна на трите Божии лица: Бог Отец, Бог Син и Бог Дух Светий.
Черешова задушница, която се отбелязва в съботния ден, /тази година на 26 май/ преди големия християнски празник Петдесетница. В памет на починалите християни – се прибират душите на всички починали от Спасов ден до сега, а чрез богослужението в църквата, измолваме прошка от Бога за нашите покойници.
Понеделникът след Петдесeтница е празникът на Светия Дух. Светият Дух обогатява човека с духовни дарове, украсява човека с многообразни добродетели, прави го дърво добро, плодоносно, създаващо добри плодове (Матея 7:17) Плодовете на Духа, по думите на апостол Павел, са: любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милост, милосърдие, вярност, кротост, себеобуздание (Галатяни 5:22-23).


В края на месеца, на 30 май, Православната църква почита и паметта на Света Емилия -  
имен ден празнуват всички с име Емилия, Емил, Емилиян, Емилияна. Емилия.
 

Със специален поздрав към Елена и всички празнуващи,
  светли, благословени и щастливи празнични дни!

четвъртък, 17 май 2018 г.

Възнесение Господне - Спасовден

В богатия празничен майски календар е време да отбележим още няколко големи християнски празника:  


За начало и винаги в четвъртък ,40 дни след Великден

денят за ВЪЗНЕСЕНИЕ ГОСПОДНЕ, СПАСОВДЕН



Вознесение Господа Бога и Спаса нашего Иисуса Христа 

 

Възнесение Господне, Възнесение Христово или Спасовден празнува момента, когато Исус Христос се възкачва на небето. Според християнските вярвания, след смъртта и Възкресението си, в продължение на 40 дни Христос се среща с учениците си, за да им разказва за Божието царство. На 40-тия ден, придружен от тях и от Дева Мария, той се изкачва на Елеонския хълм до Ерусалим, и оттам, пред очите на всички, се възкачва на небето (Евангелия от Лука 24, 50-53; от Марко 16, 19), което се смята за край на Христовия път на земята. В чест на Бога Спасител нашият народ нарича празника "Спасовден", дума, която произлиза от "спасение". 
Спасовден е професионален празник на хлебари, сладкари, шофьори, строители, хотелиери и цветари.
 

Именници: Спас, Спаска, Спасена, Спасияна, Спасимир, Спасимира.


Хубав, светъл и благословен празничен ден!
 




неделя, 13 май 2018 г.

Тексаски браунис с йогурт и ягоди



Време е нещо шоколадово и едно предложение за неделен десерт или следобедно кафе… Тексаски браунис с йогурт и ягоди. Texas Brownies няма слава на шоколадово гурме, но успешно попада в групата на обичани семейни сладкиши, като нещо средно между брауни и торта – мека и влажна, покрита с какаова захарно – маслена глазура. Лесен и бърз за приготвяне, с различни възможности за разнообразяване във вкуса, ароматите и вида му. В оригинал е рецептата датира от 1988 на Great American Recipes. Ароматното какао е определящо за наситения и подчертан шоколадов вкус,  а  свежият пролетен момент е допълнението от ароматни ягоди и плодово мляко тип "йогурт". Ето го:
  

Тексаски браунис с йогурт и ягоди

Продукти за тава 20х20см.*
1 ¼ ч.чаши (165 гр.) брашно
1 ¼ ч. чаши (275 гр.) гранулирана захар
½ ч. л. бакпулвер
¼ ч. л. сол
150 гр. масло
¼ ч. чаша (32 гр.) какао на прах, неподсладено
2/3 ч.чаша (160 ml) много топла вода /150/
¼ ч. чаша (60ml) ягодов йогурт
2 малки яйца
1½ ч. л. ванилова есенция
Заливка:
75 гр. масло, нарязано на кубчета
2 с.л. какао на прах, пресято
1щ. сол
4 с. л. прясно мляко
1 ч.л. ванилова есенция
2 1/3 ч. чаши (290 гр.) пудра захар, пресята

* пропорциите са редуцирани за тава 20х20 см, а в оригинал е за тава 33х23см/13х9 инча/, 
а количествата са по-точно определени в грамове и ориентировъчно в чаени чаши:
1 ч.чаша = 240 мл.
Още:
какао за поръсване
шоколадови пръчици,по избор
свежи малки ягоди, по избор
шоколадов крем, по избор напр. „нутела”


Фурната се загрява до 175 °С и тава с размери 20х20 см. се покрива с хартия за печене, омазнява се и леко поръсва с какао.
В купа се смесват брашното, захарта, содата и солта разбърква до общо смесване. Маслото се стопява в микровълнова фурна или на котлон, след което разбърква с какаото и горещата вода. Смесват се суха и мокра част, разбиват с миксер и добавя йогурта, яйцата, едно по едно и ванилията. След общото хомогенизиране сместа се изсипва в подготвената тава за печене и пече в затоплената фурна около 20 -25 минути, според дебелината и с проба за суха клечка. Изважда се от фурната и оставя да се охлади.
Приготвя се заливката:
В съд на котлона се загряват млякото,с маслото и какаото, а след тяхното кипване /с непрекъснато разбъркване/ се премахва от котлона и прибавя пудрата захар и ванилията. Ако сместа е много гъста може отново леко да се затопли. Разстила се върху още хладкия сладкиш им оставя на стайна температура да стегне окончателно, може и за следващия ден. Може да се поръси с шоколадови пръчици и да се гарнира с шоколадов крем, по избор напр. „нутела”.



 Нарязва се на порции и се гарнира с ягоди, непосредствено преди сервиране върху всяко парче. И както повечето брауни, една чудесно допълнение е топка ванилов сладолед.


Или с още сметана, шоколадов крем и ароматни ягоди за компания:





Разчупен:


 Опитайте...

понеделник, 7 май 2018 г.

Флан от бели аспержи с горгонзола и лешникова гремолата



Рецептата за  флан от бели аспержи /Flan di asparagiе/ е наистина проста, но елегантна и подходяща като предястие или лека вечеря. Аспержите (asparagus officinalis) са лек и здравословен зеленчук, чудесна храна за пролетта, съдържащи много витамини и минерали, диетични фибри, антиоксиданти, растителни протеини и малко калории. И още… сериозен източник на триптофан, /един от малкото в растителното многообразие/, в основа за производство на серотонин, който влияе на настроението. Приготвени пресни или печени, варени, на грил или пара са нежни и вкусни, подходящи за различен вид съчетания, лесно могат да бъдат придружавани от различни сосове, добавки и салати. Част от тяхното видово разнообразие са аспержите с бял цвят и седефен оттенък, с по-дебел стрък и отглеждани изцяло под земята, търсейки път към светлината, което им придава много деликатен и фин вкус. Идеята за фин флан от бели аспержи е в съчетание на нотка с по-силен вкус синьо сирене от типа на gorgonzola dolce и люспи пармезан, лек пикантен нюанс на хрупкава лешникова гремолата, тънки кростини и свежа градинска салата тученица.


Флан от бели аспержи с горгонзола и лешникова гремолата
/по идея, с допълнение на Ricetta Flan di asparagi e 3 idee di Salse perguarnire/


Продукти за 6 флана:
350-400 гр. бели аспержи, свежи
4 яйца
80 гр. пармезан, настъргн
60 гр. заквасена сметана
сол и черен пипер на вкус
Още:
180-299 гр. натрошено синьо сирене тип „горгонзола”*
* използвах gorgonzola dolce
1 ч.чаша  лешникова гремолата /рецепта по-долу/
градинска салата тученица
пармезан люспи за сервиране
Първо се почистват аспержите, със специална белачка за аспержи или с такава за картофи се обелват до началото на главичката, а от основата се отрязва уплътнената част около 1-1,5 см. В по-широк съд /тенджера или тиган/ се кипва малко вода, колкото да ги покрие,  добавят се  по една чаена лъжичка захар, сол и масло. Приготвят се със слабо варене,  по-скоро  къкрене около 15-20 минути, според тяхната зрялост и с внимание да не се преварят /проба - пробождане с нож/. Изваждат се от бульона, който множе да се изпзолва за супа, отцежда се добре, нарязват и поставя в кухненски блендер или пасатор. Към апержите се прибавят яйцата, настъргания пармезан, сметана, сол и черен пипер на вкус и цялата смес се блендира до гладкост.
Фурната се загрява на 175С, а формичките за флан /алуминиеви или порцеланови/ се омазняват. Разбитата смес се разпределя във формичките, които се  поставят в съд за печене на водна баня, налива се гореща вода до средата на височината им и се пекат около 20 минути. Проба за суха клечка, изваждат се от фурната и оставят да се охладят напълно. Сервират се хладки, харесахме ги и студени, освободени от купичките в компанията на млечен сос, по-силен със синьо сирене или друг по желание. Още свежа салата, тънки кростини и хрупкава гремолата са чудесно допълнение към цялата композиция.


Лешникова гремолата 
Традиционно гремолата е смес от нарязан магданоз, лимонова кора, чесън, понякога с ядки, маслини и други нюанси, която придава текстура, яркост, хрупкавост и нотка пикантност /от чесъна/, като може да бъде чудесно допълнение към вегетарианско ястие, в случая към флан от аспержи.
Лешникова gremolata
/Hazelnut gremolata/
Продукти:
    1 ч.чаша магданоз
    1 скилидка чесън
    20 запечени лешници или повече
    кора от един лимон
    2 с.л. зехтин
    1 ч.л/с.л.лимонов сок
    сол и черен пипер на вкус
В купата на кухненски робот се поставят магданоз, чесън, лешници и лимонова кора. Пулсира се, докато се размесят до желаната гладкост, след което към тях се добавят останалите съставки: зехтин и лимонов сок, сол и черен пипер на вкус.

 
За сервиране:
180-299 гр. натрошено синьо сирене тип „горгонзола”*
* използвах gorgonzola dolce
1 ч.чаша  лешникова гремолата
градинска салата с лимон
пармезан люспи за гарниране
тънки кростини
лешниково олио за поръсване

Вече споменах, че се сервират освободени от купичките в компанията на млечен сос, по-силен със синьо сирене или друг по желание, свежа салата тученица, тънки кростини и хрупкава гремолата са чудесно допълнение към цялата композиция.


Опитайте...

неделя, 6 май 2018 г.

Гергьовден е ...


Празничните дни в месец май продължават -

след вчерашния ден на Св.мъченица Ирина, 


днес е обичаният Гергьовден на Свети Георги Победоносец ,  

  на 11 май почитаме славянските първоучители Светите братя Кирил и Методий,  

и още от календара. 




Безспорен апогей в празничната седмица, винаги на 6 май е големият празник на





 Посветен на един от най-почитаните светци Свети Георги Победоносец,  заедно с Великден  е считан за най-големият пролетен празник,и се нарича Зелен Георги (или Цветен Георги).
Светъл Божи ден Гергьовден!
В народния календар  празникът Георгьовден се отбелязва по три различни начина...
На Гергьовден още преди изгрев слънце, се закичват вратите със здравец, цъфнала клонка от плодно дръвче и люляк за здраве. Зеленината остава по вратите, докато изсъхне. Това се прави за здраве, щастие и берекет през годината.. 
Имен ден празнуват Георги, Гергана, Галин, Галя, Галина, Гана, Ганчо, Ганка, Гиргин, Гиргина, Гинка, Гюро, Гюрга.






 Скоро, на 9 май се отбелязва т. нар. летен Никулден - честват Св. прор. Исаия. Св. мчк Христофор и пренасяне мощите на св. Николай Мирликийски чудотворец.



На 11 май - православната църква тържествено чества паметта на
 Солунските братя - Светите братя Кирил и Методий


и тяхното равноапостолско и просветителско дело.
Имен ден празнуват всички, които носят името Кирил (означава - господарски), Кирила, Кирилка, Керана, Кирко, Киро, Кирчо, Киряк, Методи (означава - изследващ).



Честити именни дни на именници и на празнуващи!  

Здрави, усмихнати и щастливи празнични майски дни!

събота, 5 май 2018 г.

Ягодови чийзкейк шишчета

Във времето на актуалната тема за пролетни ягоди, след супата, блоговия рецептурник със етикет "ягоди" допълвам с предложение за десерт: сладки шишчета от бисквитени чийзкейк кубчета, ароматни ягоди, свежа мента и шамфъсък.  За основа избрах пръхко бисквитено тесто, с капки черен шоколад, покрит от мек слой крем сирене от бял шоколад и нежна ванилия. Свързващата част са парченца ягоди, подсилени с крехки листа мента, а финален хрупкав щрих добавят натрошени парченца шам фъстък. Семпли, но вкусни, бързи и лесни за приготвяне. Видно, в случая водеща е идеята за оформлението, която успешно може да се реализира и с други плодове, блат от типа на брауни или кейк, с още шоколад и крем, както и във вида на шоколадов чийзкейк.


Ягодови чийзкейк шишчета 
/по идея от Strawberry Shortcake Kabobs/


Бисквитена основа:


Продукти за две тави с размер 20х20см.
   1 ¼ ч.чаши брашно
    ¼  ч. л. бакпулвер
    ¼   ч.л. сол
    ½  ч. чаша масло, несолено на стайна температура
    ¾  ч. чаша гранулирана захар
    1 голямо яйце на стайна температура
    1 ч.л. ванилов аромат
    ½ ч.чаша шоколадови капки
1 ч.чаша =240мл.
Първо се разбива маслото с кухненски пасатор или миксер, следва захарта с непрекъснато разбиване по поемането й. Добавя се яйцето и ванилов аромат с ново разбиване по хомогенизиране на сместа. Смесват се сухите съставки: брашно, сол и бакпулвер и на ниска скорост се обединяват и замесват като тесто. Поръсват се шоколадовите капки, след което бързо и на ръка се оформя топка, разделя се на 2 равни части, които се поставят да стегнат в хладилник за няколко часа. Всяка една част се разточва на тънка кора с размери 20х20см, и прехвърля в тава за печен покрита с пекарска хартия. Фурната се загрява на 175С и всеки блат се пече около15 минути до златисто, след което изважда формата и прехвърля върху решетка за окончателното им изстиване и покриване с крем.


Шоколадов чийзкрем слой: за 1 тава размер 20х20 см
125 гр. крем сирене на стайна температура
100 гр. бял шоколад
1 с.л. течна сметана
1 с.л. масло
2 с.л. пудра захар, по желание
ванилия за аромат
Белият шоколад се стопява на водна баня ли МВ с 1с.л. течна сметана и 1с.л. масло. Крем сиренето, което е със стайна температура, се разбърква с пудрата захар и прибавя към разтопения шоколад на части и след пълното му поемане се ароматизира с ванилията. Разстила се върху напълно охладения блат и поставя в хладилник да стегне за няколко часа /може и за нощ/. напълно охладеният сладкиш се нарязва на хапки с големина по желание напр. кубчета с размер 2,5см., които се съхраняват в хладилник.


И още за оформяне на шишчета:
1 ч.чаша пресни ягоди, разрязани на половинки
½ ч.чаша натрошен шамфъстък
¼ ч.чаша малки листа свежа мента

1 ч.чаша разбита сметана или крем за сервиране:


Окончателното оформяне се приготвя преди поднасянето - на коктейлни шишчета се редуват  кубчета чийзкейк, резен ягода, листа мента и поръсват с натрошен шамфъстък. Сервират се почти веднага, в компанията на разбита сметана или още крем/разтопен шоколад по желание.


Опитайте...