сряда, 29 юни 2016 г.

Петровден - празник на Христовите апостоли Петър и Павел

Денят е сред най-почитаните летни празници в традициите ни - на светите равноапостоли Петър и Павел. Всяка година на 29 и 30 юни Светата църква чества едновременно паметта на великите апостоли Петър и Павел, които тя нарича първовърховни първопрестолници и вселенски учители.


Наречени са още "стълбове на православната вяра", трудили са се за разпространение на словото Божие, претърпели много страдания и гонения и са ни завещали в своите послания основните правила на християнската вяра и живот. Тържествена служба в прослава на светите апостоли Петър и Павел се извършва още от древността на 29 юни и на 30 юни (12 юли по стар стил) Събор на светите дванадесет апостоли, с особена прослава на ап. Павел. 

                          Свети апостол Павел                                  Свети апостол Петър

Според схващанията в народния календар, на този ден не бива да се върши важна земеделска работа. С Петровден завършва и Петровския пост, по традиция се отговява с варено тазгодишно пиле и празнични погачки. "Ако 29 юни, празника на Първовърховните апостоли, се случи в сряда или петък, се разрешава риба, а ако 30 юни съвпадне със сряда или петък, се разрешава само да се яде постна храна с олио и вино." В черквата се носят петровски хлябове и ябълки-петровки, освещават се и се раздават на роднини и съседи за здраве.
Според народните вярвания Свети Петър е ключар на райските порти и главен съдник на човешките грехове, който определя коя душа е праведна и достойна да влезе в рая.
Празнуват носещите имена:
Петър, Павел, Петьо, Петрана, Петранка, Пепа, Петя, Полина, Павлин, Павлина, Павлета, Кремена, Камен, Пейо, Пенка, Пенчо,Пламен


Макар в църковния календар да пише, че 29 юни е празник на двамата апостоли , за народа това е Петровден, а следващия ден - 30 юни, по църковному - Събор на 12-те апостоли, народът нарича Павловден.


А след тези празници на 1 юли отбелязваме деня на Свети Безсребреници Козма и Дамян. Това е църковен празник влязъл в народния календар с името "Свети Врач" в памет на двамата братя Козма и Дамян, които се заели да изучават целебните свойства на различните билки и се прочули като лечители. Много предания разказват за тяхната безкористност и вярност към клетвата - да лекуват единствено с името Божие и в името на живота, без да взимат и грош за това.
На същата дата Българската православна църква празнува и едно от значимите събития в духовната история на България - връщането на мощите на св. Йоан Рилски от Търново в Рилската обител.


Втората Неделя след Петдесетница, тази година на 3 юли, е уникален православен празник - Денят на Всички български светии. На него Църквата отдава почит към всички исторически личности, живели по нашите земи, които са канонизирани за светци, които са били хора на вярата и духа и всеки с делата си е заздравявал спойката между църква, народ и държава.
И още празници през юли:

Хубави, слънчеви и честити празнични дни!

неделя, 26 юни 2016 г.

Сотирани кайсиеви „профитероли” с шоколадово собре



Тази година, само няколко дни преди празника на св. апостоли Петър и Павел, започва вторият за годината православен пост Петров пост, наричан още "Апостолски"-облекчен и много кратък, като продължава от 27 до 29 юни включително. Имах идея да предложа засищаща салата с пресни картофи, свежи репички и зелен фасул, но топлото време и едни сочни кайсии, надделяха. Рецептата е типично лятна - освежаваща, лесна и бърза, тематична в постен/веган вариант.
Сотирани кайсиеви „профитероли” с шоколадово собре - асоциацията за профитероли се базира на подреждането с топка крем сорбе между две задушени в мед, ванилия и кокосово масло кайсии. Сорбето е без съдържание на мляко и както повечето подобни сладоледени смеси, има многообразие от рецепти, а добавката на лимонов сок и алкохол, използването на машина за сладолед позволяват да се получи по-мека структура и фина кристализация. Гарнирах с тънки веган бисквитки /по тази рецепта/, печени лешникови ядки, едро настърган шоколад. Харесах тази комбинация от елементи в хармония и контрасти – цветове на слънчево и земно, вкус на топло и студено, сладост и кисела нотка от кайсиите, плътно и въздушно, твърдо и течно, усещане за гладък крем и хрупкави ядки, … за финал още сос и свеж стрък мента.
Скоро ще опитаме и по оригинала, /вече не постен/, където се използва ванилов сладолед и се залива с шоколадов сос.


Първо се приготвя шоколадовото сорбе – кадифено гладка текстура, наситен и дълбок вкус на черен шоколад и ароматно какао, с лек нюанс на кафе и ром, които да подчертаят и засилят качествата на шоколада.


Шоколадово сорбе
 /по идея, с изменения от David Lebovitz's Chocolate Sorbet и  Dark Chocolate Sorbet/
Продукти: за съд с обем  500 мл., дозата може да се намали
1 ч. чаша захар
2 ч. чаши  вода
2/3 ч. чаша неподсладено какао на прах
200 гр. натурален шоколад, с високо, около 70% съдържание на какао
1 с.л. инстантно кафе прах
1 ч.л. сироп агаве
1 с. л. тъмен ром / ромова есенция
1 ванилия д-р Йоткер
1 щ. сол
 1 ч.чаша =240 мл.  
 Комбинират се всички съставки с изключение на рома и ванилията в тенджера. На средно висока температура се разбъркват, докато захарта се разтвори. След като сместа започне да кипи се маха от котлона, ароматизира се и добавя начупен на дребни парчета шоколад. След пълното разтопяване на шоколада може да се прецеди, покрива се със стреч фолио и оставя напълно да се охлади в хладилник. Има две технологични възможности - във фризер  или в машина за сладолед. Ако се избере  замразяване във фризер, се изчаква до започване етапа на замръзване, след което се разбива с миксер до увеличаване на обема и отново охлажда. Ако се използва машина за сладолед се процедира според указанията на производителя. Независимо от избраната технология,  накрая се поставя се във фризер за окончателно стягане и съхранение, най-малко 4 часа, но за предпочитане през нощта.

Преди поднасяне се подготвят кайсиите:
Сотирани кайсии

Продукти за 2 порции, могат да се увеличат
5 -6 големи, зрели кайсии, разполовени
3 с. л. мед
1 бутер ванилия д-р Йоткер
1 с.л. кокосово масло за готвене

В голям тиган се комбинират с меда с кокосовото масло и ванилията на умерен огън, се разбъркват в продължение на около 2 минути. Добавят се кайсиените половинки с разрязаната страна надолу и се задушават, с често обръщане и поливане в тигана, до омекване - около 2 до 3 минути, според степента на зрялост. Изваждат се и прехвърлят в чиния.  

За подреждане и окомплектоване на „профитероли” в по-дълбока чиния за сервиране се поставя половинка кайсия и отгоре с лъжичка от сорбето. Покрива се с друга кайсия и поръсва с топлия кайсиев сос.


Отгоре може да се рендоса още шоколад, ядки, бисквитки, стрък свежа мента и се сервира веднага. Топенето е много бързо, допълнително ускорено от топлите кайсии.


Опитайте...

четвъртък, 23 юни 2016 г.

Пълнени фалафели с фета в лятна салата със зеленчуци и хумус дресинг



Дойде времето на летните салати, идеалното ястие за горещите летни дни - леки, свежи и прохладни, в същото време засищащи и с впечатляващ брой вкусни разновидности. В този ред на мисли е и това предложение салата от пълнени фалафели с фета, зеленчуци и хумус дресинг. Основен елемент в нея са пълнените фалафели със сирене фета, като запазих традиционното им поднасяне с повече зеленчуци. Използвах готова смес за фалафели, любезно предоставена ми от магазин Спирала - Био фалафел микс – веган. Съдържанието е предварително овкусено с подправки и дозирано по мой-вкус: брашно от нахут, пълнозърнесто шпелтово брашно, морска сол, лук, магданоз, кориандър, кимион, черен пипер, чесън. Приготвянето е изключително бързо и лесно - съдържанието на пакета се изсипва в студена вода , оставете да набъбне, след което с е оформят топчета. Получена смес е пластична и много приятна за работа. И макар скоро да предстои чисто веган вариант на фалафели, сега в сърцевина им поставих малки кубчета от сирене тип "фета". Пържат се /може и печене/ в малко мазнина, след което гарнирах със свежи зеленчуци и салата фризе. Класика в сосовете за фалафели си остава сусамовият тахан и на такава основа заложих дипа - сусамов тахан и кисело мляко. Оформлението е въпрос на желание, аз избрах това:


Пълнени фалафели с фета в лятна салата със зеленчуци и хумус дресинг 
/по идея от Feta-StuffedFalafel и съдействието на  магазин Спирала с Био фалафел микс/


Продукти за около 18-20 фалафела:
1 опаковка Био фалафел микс /250 гр./
250 мл. вода
100 гр. сирене тип "фета"*, нарязано на малки кубчета
мазнина за пържене
Още по избор:
салата „фризе”, домати, краставица, червено зеле, лук

Таханов млечен сос:
1 ¼ ч.чаша кисело мляко
¼ ч.чаша сусамов тахан
1-2 с.л. лимонов сок
сол, черен пипер и чесън на вкус
малко магданоз за поръсване

* следващият път ще ги напълня с моцарела:)

Начин на приготвяне:
Изсипва се съдържанието на пакета в 250 мл студена вода и оставя да набъбне за около 10 мин. След това се оформят малки питки, в които се поставя кубче фета. Оформят се топчета /някои панирах в сусамово семе, а други в хлебни трохи/, след което пържат в малко количество сгорещена мазнина от двете страни до златисто-кафяв цвят. Изваждат се върху кухненска абсорбираща хартия и са готови за поднасяне


В чиния за сервиране се поставят салатите, зеленчуците и  подреждат фалафелите. Заливат се със соса, а при желание може да се предложи отделно.


 И отблизо:


Опитайте...

понеделник, 20 юни 2016 г.

Сладолед с лайка, мед и късчета „пчелна пита”



За начало на летния сезон и типичните летни десерт избрах сладолед, а ние обичаме сладолед. И нещо повече ... съвсем летен привкус и фин аромат на лайка с мед, ванилия и лимон. Като че ли е по-обичйно да се пие чай от лайка с лечебна или профилактична цел, но сега малкото нежно цветче приличащо на слънце /древните египетските лечители използвали билката много, са я наричали „цвете на БогаСлънце”/ е в роля на деликатен нежен овкусител. Наименованието chamomilla произлиза от древността и в превод означава „земна ябълка”, приемайки, че наименованието се свързва с приятния ябълков аромат на лайката. Комбинация от ухания - познати и малко екзотични на ароматна лайка, подсилена с нотка ванилия, освежена с лимонова кора и с мек меден полъх. Като хрупкав акцент се включват крехки кехлибарени късчета от бонбонената смес „пчелна пита” – разтопена захар с добавка на сода бикарбонат, създаваща допълнително въздушна и пореста структура, наподобяваща пчелни клетки.  Не съм на ясно относно вдъхновението на авторката за Chamomile Honeycomb Ice Cream, но пък харесах тази рецепта като чудесно развитие в идеята на британският шеф-готвач Гордън Рамзи - Greek Yogurt with Homemade Honeycomb в един нов, разхлаждащ летен вариант.


 Сладолед с лайка, мед и късчета „пчелна пита”


    Продукти:
    2 ч. чаши пълномаслено мляко
    3 ч.л. нишесте царевично нишесте
    50 -60 гр. крем сирене, стайна температура
    1 щ. сол    
    1¼ ч. чаша сметана
    ½ ч. чаша захар
    2 с. л. сладкарска глюкоза
    1 с. л. мед
    1 ч. л. лимонова кора
   ¼ - ⅓ ч.чаша изсушена лайка*
    1 ванилия д-р Йоткер
Още:
    1 ч. чаша парчета от карамелената пчелна пита
1 ч.чаша =240 мл.
*четох, че може да се използва съдържанието на няколко пакетчета чай от лайка, мед и ванилия; 
   Смесват се и размиват 3 с. лъжици от млякото с нишестето в малка купа.
  Отделно се разбива крем сирене, щипка сол, с 2 с.л. от течната сметана до изглаждане и получаване на кремообразна смес /ако е необходимо се претрива през цедка/.
 В тенджера се кипва останалото мляко, със сметаната, захар и глюкозата, като се оставя да поври около 4 минути. Маха се от огъня и ароматизира с меда, лимонови кори и ванилията. В сместа се поставя изсушената лайка, мед и ванилия и оставя да престои около 20-на минути.
Междувременно се подготвят ледена баня с голяма купа с ледени кубчета и студена вода. Прецежда се млякото чрез фино сито и връща отново на котлона. Размива се кашичката от нишесте в горещото мляко и  се оставя да заври на средно-висока температура.С непрекъснато разбъркване за няколко минути се изчаква до леко сгъстяване и уплътняване. Бавно се налива топлата смес към крем сиренето  и окончателно разбърква до хомогенизиране. Получената смес се прехвърля в метална купа и поставя в ледената баня за бързо охлаждане около 30 мин. Поставя се в хладилник за окончателно изстиване /покрита плътно със стреч фолио/. Има две технологични възможности - във фризер  или в машина за сладолед. Ако се избере  замразяване във фризер, се изчаква до започване етапа на замръзване, след което се разбива с миксер до увеличаване на обема и отново охлажда. Ако се използва машина за сладолед се процедира според указанията на производителя. Независимо от избраната технология, преди последното замразяване се добавят натрошените по-едри и по-дребни медени късчета „пчелна пита” Поставя се във фризер за окончателно стягане и съхранение, най-малко 4 часа, но за предпочитане през нощта.


Втора по ред рецепта, но приготвяща се преди сладоледа е „медената пита”    


Медена/пчелна пита
 Продукти:
 1½ ч. чаша захар
  ¼ ч.чаша + 2 с. л. вода
  3 с. л. мед
  3 с. л. царевичен сироп*
  ¼ ч. л. сол
  1 с. л. сода за хляб
1 ч.чаша =240 мл.
*  използвах сладкарска глюкоза
Видео рецепта
Покрива се малка тава с хартия за печене.
Смесват се захарта, водата, меда, глюкоза и сол във висока тежка тенджера /виж видеото!/, като се разбърква, само за да се размесят. Загрява се на средно силен огън, без да се разбърква, до 296 ° F на сладкарски термометър. Четох, а и във видеото се вижда, че може да се приготви и без използване на сладкарски термометър, като следи за получаване на лек кехлибарен оттенък в цвета. Маха се тенджерата от котлона и бързо, но внимателно се разбърква със содата – сместа бухва бързо и обемно.   Веднага се изсипва в приготвената тава и оставя да се охлади  напълно, докато се приготвя сладоледа, около един час. Може да се подготви и по-рано, ще се запази в найлонова торбичка за няколко дни. Когато е напълно студена, пчелата пита се чупи на парчета по-големи и малки около 1 см. Една част, с добавяне на още малко вода, може да се разтопи и изпозлва като карамелен сироп.


При сервиране се поръсва с още парченца и сироп от медената пита.


Може са гарнира със стрък прясна лайка


И отблизо, леко разтопен:


С пожелания за усмихнато, вдъхновено и щастливо лято... Опитайте.

събота, 18 юни 2016 г.

Петдесетница, Черешова задушница и Петрови пости

На Петдесетия ден от Господното възкресение Дух Свети слязъл над апостолите във вид на огнени езици и ги обдарил с благодатните дарове,  
а Руската православна Църква го нарича Ден на светата Троица.


Всяка година - тази  на 18 юни, в съботата преди големия християнски празник Петдесетница, се предхожда с Черешова задушница, която няма фиксирана дата.
 След Петдесетница следва празникът на Свети дух - винаги в понеделник.


Черешова задушница, която се отбелязва винаги в съботния ден преди големия християнски празник Петдесетница и е втората Задушница за годината.Чрез богослужението в църквата, се  измолва прошка от Бога за нашите покойници.  
“Милост за даване да имаш към всеки живеещ, но и умрелия не лишавай от милост” 
казва Библията.
Приготвят се жито, хляб, вино, плодове (череши) и други храни, които се раздават. На Черешова задушница християните посещават гробовете на близките си покойници, почистват ги, прекадяват, преливат с вода и червено вино, запалват свещ и раздават житото, хляба и черешите, които са дали името на тази панихида.


Неделята е един от най-големите християнски празници - Петдесетница, а още Пресвета Троица, понеже слизането на Светия Дух е дело на безкрайната милост от страна на трите Божии лица: Бог Отец, Бог Син и Бог Дух Светий. Празникът се нарича и Света троица – символ на световната хармония, представена от Бога отец (безкрайното първоначало), Бога син (абсолютния смисъл) и Светия дух (животворящото начало). На Петдесетия ден от Господното възкресение Дух Свети слязъл над апостолите във вид на огнени езици и ги обдарил с благодатните дарове.
Денят на Светата Петдесетница от древни времена се смята за рожденият ден на Христовата Църква, създадена не от суетата на човешки тълкувания и размисли, но по Божествена благодат.
Трите лица на Св. Троица са описани в първите три стиха на Библията.
„В начало Бог сътвори небето и земята" (Бит. 1:1). Тук имаме Бог Отец.
„А земята беше безвидна и пуста; тъмнина се разстилаше над бездната, и Дух Божи се носеше над водата" (Бит. 1:2). В този стих вече се говори за Бог Дух Свети.
„Рече Бог: да бъде светлина. И биде светлина" (Бит. 1:3). Тук излиза вече Словото, Бог Син.
По този начин трите Лица (Ипостаси) на Пресветата Троица ясно се открояват в първите три стиха на Библията

Храмов празник отбелязва на Петдесетница   и Дивотински манастир "Св. Троица"


Понеделник след Петдесeтница е празникът на Светия Дух.  Светият Дух обогатява човека с духовни дарове, украсява човека с многообразни добродетели, прави го дърво добро, плодоносно, създаващо добри плодове (Матея 7:17)
Плодовете на Духа, по думите на апостол Павел, (Галатяни 5:22-23) са: 
любов, радост, мир, дълготърпение, благост, 
милост, милосърдие, вярност, кротост, себеобуздание.


През седмицата следва астрономическото лято (слънцестоене) в Северното полукълбо започва на 21 юни в 01:34 ч. българско време, както и първият народен летен празник:
Еньовден /24 юни/ е празник, който е свързан с деня на лятното слънцестоене и е познат още и като "сред лето". В началото е бил чисто езически празник, който Църквата е обединила с честването на Рождение на св. Йоан Кръстител. Тогава се събират билки, палят се огньове, къпе се на изгрев слънце. Покрай всичко това за този ден има и предостатъчно вярвания, разпространени из цяла Европа. Във всички тях има три основни идеи – значението на лечебните растения, защитния характер на огъня и пречистващия ефект на водата.


На 26 юни тази година се чества още един голям празник - Неделя на Всички светии.

Тази година от 27юни започва вторият за годината православен пост преди празника на св. апостоли Петър и Павел, наречен  Петров пост, още "Апостолски". Петровият пост, до 29 юни включително, е установен за подражание на апостолите, които постели, когато се готвели за проповедническа дейност (Деян. 13:3), а също и заради особена почит към светите първовърховни апостоли Петър и Павел. Нарича се още "Апостолски", а навремето - "Пост за Петдесетница", тъй като възниква по примера на апостолите, които след като приели даровете на Светия Дух на Петдесетница, се подготвяли с пост и молитва за проповядване на Евангелието по целият свят. 
Началото на Петровите пости се определя според деня на Св. Петдесетница и затова неговата продължителност е различна всяка година.Постът продължава до края на вечерното богослужение преди Петровден (който е винаги на 29 юни), но ако този ден се падне в сряда или петък постният период се регулира съобразно с това. 
Режимът на Петровия пост е облекчен - пости се от яйца, млечни продукти и месо, но в дните различни от сряда и петък се разрешава риба. Задължителен строг пост се полага в деня преди празника, на 28 юни, но ако се случи в събота или неделя, строгостта на поста се облекчава и в този ден се разрешава олио и вино.


Постът завършва с денят на светите равноапостоли Петър и Павел, един от най-почитаните летни празници в традициите на българския народ. Всяка година на 29 и 30 юни Светата църква чествува едновременно паметта на великите апостоли Петър и Павел, които тя нарича първовърховни първопрестолници и вселенски учители.

понеделник, 13 юни 2016 г.

Хрупкава полента с карамелизирани гъби върху сос от рукола и шам фъстък



Дълго описание на едно типично лятно предложение - лесно за приготвяне и с хармонично съчетание на цветове, вкусове и текстури: Групкава полента с карамелизирани гъби върху сос от рукола и шамфъстък. Харесах идеята за гарниране на свежо песто от рукола с шам фъстък към полента. Рукола, овкусена с балсамов оцет, зехтин и тънки резенчета пармезан се приема за класика в италианското кулинарно изкуство, а с още ядков аромат и пикантна нотка - идеална съставка на всякакви зелени салати, пасти, и други ястия, идващи от италианската кухня. Ароматна мента, малко спанак и свеж лимон придават нотка на мекота в осезаемо специфичния вкус на руколата.
Независимо, че в основната рецепта се гарнират с домати, към двойката песто и полента добавих гъби, които класически партнират с нея. За повече контраст и наситен вкус избрах технология за карамелизиране на печурките. Едва ли е нужно уточнение, че не става въпрос за карамелизиран лук към тях, а за ефект на карамелизирани гъби - Caramelized Mushrooms By Nikhil Merchant.
Всеки елемент от тази комбинация е познат, позволява различни импровизации в пропорциите, съставките и ароматите. Това е моето предложение:


Хрупкава полента с карамелизирани гъби върху сос от рукола и шам фъстък


Първо се подготвя полентата по любима рецепта, подходяща за запичане, сега опитах с лек нюанс в аромата - на дафинов лист.

Хрупкава полента 
Полента / за 4 порции предястие или 2 основно/
1 ч.чаша зеленчуков бульон
1 ч.чаша прясно мляко
1 дафинов лист
½  ч.чаша полента
1 с. л. масло
¼  ч. чаша настърган пармезан
сол и черен пипер на вкус
2 с. л. зехтин
1 ч.чаша =240 мл.
Кипват се млякото и зеленчуковият бульон, след което котлона се изключва и добавя дафинов лист. Оставя се да се накисва в продължение на около 30 минути, /за да се получи максимален аромат от дафинов /аз изчаках около двайсетина/ и изважда.  Поставя се сместа обратно да ври, изсипва се полентата и с непрекъснато разбъркване се сгъстява.  Добавя се маслото, пармезана, сол и черен пипер на вкус.
Тавичка с размери 20х15 см, се покрива с фолио, намазнява се и в нея се изсипва сварената полента. Оставя се в хладилник да стегне минимум около час, но може и повече. Преди сервиране се нарязва на парчета и грилова на средно висока температура в намазнен съд до хрупкавост и златист цвят от двете страни. При желание, могат и да се запекат.

Песто рукола и шам фъстък
 /по идея от ArugulaPistachio Pesto/
Продукти:
2 ч.чаши рукола
½ ч.чаша спанак
¼ ч. чаша шам фъстък (печен или суров)
1 с.л. пармезан, рендосан
1-2 с. л. лимонов сок
¼ ч. чаша студено пресован зехтин
¼ ч. чаша пресни листа от мента
чесън и сол на вкус,
няколко зърна черен пипер
1 ч.чаша =240 мл.
Всички съставки се поставят в блендер или кухненски робот и се пасират до желаната гладкост, но не напълно като пюре, а с усещане за ядки на шам фъстъка. Доовкусява се и поставя в хладилник за около ½ час. А да се използва като сос се добавя още малко вода, ако е необходимо.


Последни са гъбите:
Карамелизирани печурки
Продукти:
200 гр. гъби, използвах печурки
1 ч. л. червен лют червен пипер, люспи
1 с. л. соев сос
1-2 с. л. нарязан чесън
1 с. л. кафява захар
1 ч. л. сол
4 с. л. зехтин
2 с. л. от балсамов оцет
¼ ч. чаша червено вино




Моят избор за аранжиране – сос от рукола и шам фъстък, следва  парче грилована полента, отгоре карамелизирани гъби и свежи подправки. 


Сосчето от гъбите или редуциран подсладен балсамов оцет могат да оформят финалния  щрих и да придадат индивидуалност на предястието.


Опитайте…

четвъртък, 9 юни 2016 г.

Шоколадово брауни с череши и канелена поръска



Започвам сезона на един от любимите ни летни плодове с нещо семпло, сладко, тематично  за днес:) и  шоколадово - Шоколадово брауни с череши и канелена поръска. Доказано и очаквано добра комбинация – шоколад, череши, канела. Още като видях рецептата Cinnamon Crumb Brownies за обогатеното класическо брауни с канелен топинг, вече знаех, че към тях трябва да се присъединят и ароматни свежи череши. Наричани бонбони на природата, черешите не само успешно успяват да се съчетават с други продукти в сладък и солен вариант, но и да разгръщат своя фин вкус и нежен аромат  в компанията на различни ухания – масло, шоколад, канела, ванилия, ром. И това е идеята на днешното предложение – наситено шоколадов блат баруни с ванилия и лека нотка ром, следва слой от малки вкусни череши и за финал поръска от маслено тесто с кафява захар и канела.  Една нова вариация на познатото брауни във вкусове, аромати и текстура.


Шоколадово брауни с череши и канелена поръска
 /по идея от Cinnamon Crumb Brownies/


Продукти за тава 20х20 см.


Канелена поръска:
  ½ ч. чаша брашно
  ¼  ч. чаша кафява захар
  ½ -1 ч. л. канела на прах
  1 щипка сол
  3 с. л. студено масло, нарязани на кубчета /около 45 гр./

Шоколадов браунис:
200 гр. черен шоколад, едро нарязан
½  ч.чаша безсолно масло /~115 гр./
½ ч. чаша захар на пясък
½ ч. кафява захар
2 големи яйца
1 ч.л. ванилена захар*
1 ч.л. амарето или 1 к.л. ромова захар*
1 ч. чаша  брашно
 ½  к. л. сол

1 ч.чаша пресни череши**

Още сладолед, шоколадов сос и глазирани череши

* ароматизирана захарна смес на Dr. Oetker
** почистените от костилките пресни череши могат да се доовкусят предварително, като се поръсят с коняк, захар и канелата.

1 ч.чаша =240 мл.

Първо се приготвят трохите за топинга: Смесват се брашното, кафявата захар, канелата и солта в купа. Добавя се маслото и разбърква с вилица или пръсти, докато сместа образува трохи. Поставя се в хладилник, докато се приготви тестото за сладкиша.
 Загрява се фурната  на 175 С. и омаслява 20 см. квадратна тава за печене. Черешите се почистват от костилките и нарязват на половинки.
Стопяват се в МВ или на водна баня  шоколада и маслото с периодично разбъркване до гладкост, след което сместа се оставя да се охлади малко.
 Смесват се захарта, кафявата захар, яйцата, ванилията и рома, добавят се към шоколадовата смес и  всичко се разбърква до хомогенизиране. Обединяват се брашното и солта докато се поемат в общата смес. Тестото се прехвърля в подготвената тава, разстила се равномерно и отгоре се подреждат нарязаните череши, а върху тях се разпределят канелените трохи.
 Пече се 35-40 минути, или докато клечка, поставена в центъра излиза с няколко влажни трохи около нея. Изважда се от фурната и с  нож се освобождава печивото от стените на тавата.  Оставя се върху решетка да се охлади напълно във формата, след което може да се реже и сервира.


Избрах при поднасянето допълнение с още шоколадов сос, глазирани череши и сладолед.


 И отблизо:


Опитайте...

събота, 4 юни 2016 г.

Тиквички соте с орехи и лимонов крем от козе сирене



Е да, това е отново по-скоро идея, отколкото някаква специална рецепта за млади сезонни тиквички, които дават широко поле за изява в летните ястия. Вкусът на този зеленчук е трудно да се обърка,  в същото време успешно се комбинира с други продукти. Сотираните тиквички попадат в категорията на бърза и лесна технология за приготвяне със запазване на тяхната фина текстура и деликатен вкус, възможно е да се приготвят предварително. За баланс на сладникавият вкус на тиквичките  в съчетанието влиза по-пикантен лимонов крем от козе сирене. Гарнирах с прясно изпечени, ефирни соленки от бутер тесто с пармезан и поръска от маково семе - в замисъл да се комбинира приятна хрупкавост от ядките и соленките, нежна гладкост със крема от сирена и свеж аромат от запържените тиквички с мента. Рецептата, с моите изменения е адаптирана  от Sautéed Zucchini with Mint, Basil, and Walnuts - Food 52 и лимоновия крем от Herb goat and cream cheese spread . Може да се сервира се като предястие или лека вечеря:


Тиквички соте с орехи и лимонов крем от козе сирене 


Продукти за 2 големи или 3-4по-малки порции
2 средни тиквички, по-крехки и свежи
1-2 с.л. зехтин
1 скилидка чесън, пресована или сух, на вкус
сол и черен пипер на вкус
няколко листа мента
¼ ч.чаша едро натрошени и запечени орехови ядки
Начин на приготвяне:
Тиквичките се почистват измиват и подсушават, без да се белят, нарязват на малки кубчета. По - широк тиган се загрява на средна температура, добавя се зехтин и след това скилидка чесън. С разбъркване след около минута се  добавят нарязаните тиквички заедно с щипка - две сол и черен пипер. Сотират се, като се разбъркват периодично до омекване около 3-4-5минути, според желаната мекота и едрината им. Свалят се от огъня и отгоре се поръсват с още черен пипер, сол на вкус и нарязани листа мента. Готови за сервиране, след леко охлаждане се порционират в предвидените съдове или чаши.

Крем:
½ ч.чаша козе сирене, саламурено, но меко
½ ч.чаша меко крем сирене /от типа на филаделфия/
1 ч.л. лимонова кора
¼ - ½  ч.чаша гъсто кисело мляко/заквасена сметана
1 ч.л. лимонов сок
1 с.л. микс от свежи подправки /магданоз, копър/
1 ч.л. див лук
черен пипер и сол на вкус

За крема: Смесват се козето сирене с крем сиренето и киселото мляко, и разбиват до гладка консистенция. Овкусяват се с черен пипер и сол на вкус, добавя се лимоновата кора и сок, както и нарязаните свежи подправки. Получената смес може да се приготви и по-рано, за да се наситят и обединят вкусовете.
В порционните чаши се разпределят сотираните тиквички, отгоре се поръсват с едро натрошените и запечени орехови ядки, след което се завършва с лимоновия крем от сирена. Декорирането е по желание – още лук, орехови ядки, стрък свежа подправка.


За гарниране изпекох усукани соленки от бутер тесто с рендосан пармезан и поръсени със семена от мак.  


Вече споменах за идеята да се комбинира приятна хрупкавост от ядките и соленките, нежна гладкост със крема от сирена и свеж аромат от запържените тиквички с мента. 


Опитайте...
И още пролетни рецепти с тиквички.