понеделник, 30 ноември 2015 г.

Галет с круши, лешници и аромат на ванилия /постен/



Задоволителният резултат на постното тесто за пурички ме обнадежди да опитам и неговият вариант за сладкиши. Конкретната рецепта на галета из постного теста е от руския Forum.say7, с впечатляващ брой страници на одобрителни коментари, разновидности на идеи за плънка и оформление. Пропорциите са аналогични, но към брашното се добавя бакпулвер. Тестото е пластично, податливо на разточване и загъване, лесно и бързо за приготвяне. Резултатът след изпичане – пръхко, крехко и ронливо…, удачно за галет, за тарти, кифлички и други подобни печива. Опитах от една доза да направя галет и кифлички с конфитюр, така съм записала и пропорциите. Заложих на комбинация от зимни круши с лешници и аромат на ванилия. След изпичане глазирах плодовете с кайсиево сладко и гарнирах с лъжица карамелен сироп за сервиране. Чудесен галет се получи, а и кифличките са разкошни - заслужаваха по-хубави снимки, но със сигурност ще се правят пак и ще имат своята компенсация в по-достойно представяне - ето ги:


Галет с круши, лешници и аромат на ванилия /постен/

Постно тесто за галет и  кифлички
Продукти тесто за 2 галета с диаметър 20 см. или около 16-18 кифички
2 - 2 ½ ч.чаша брашно
½ ч.чаша гореща вода
½ ч.чаша олио
1 ч.л. бакпулвер
1 ванилия*
* ако тестото ще се използва за солена плънка, ванилия не се поставя

Продукти плънка за един галет 20 см.
1 голяма круша, или две по-малки
2-3 с.л. захар, или на вкус
1 ч.л. нишесте, аромат ванилия
2 с.л. бисквити, фино натрошени
1 ванилова захар на д-р Йоткер
1 с.л. лимонов сок
¼ ч. чаша лешникови ядки, разполовени
1 с.л. захар за поръсване

1с.л. сладко кайсия за намазване
1с.л. карамелен сироп

1 ч.чаша =240 мл.
Първо се приготвя тестото:
Смесват горещата вода с олиото и добавят към пресятото брашно с щипката сол и бакпулвера. Бързо се замесва гладко еластично тесто и оставя в хладилник.
Подготвя се плънката:
Смесват се нишестето, ваниловата и обикновена захар.
Крушата се обелва, почиства се от семенната част и нарязва на сектори. Парчетата се поставят в купа и поръсват с лимоновия сок.
Фурната се загрява на 180-200С.
Тестото се разделя на две части и разточва на кръг с дебелина около 3-4 мм. Прехвърля се върху тава, покрита с хартия за печене. Отгоре се разстилат бисквитите.
Крушите се отцеждат, смесват със захарта и нишестето и подреждат върху бисквитите. Между тях и отгоре се поръсват лешниковите ядки. Тестената подложка се загъва частично по периферията върху плънката. Леко се навлажнява , поръсва със захарта и поставя във фурната. Пече 30-35 мин. до златисто и изважда. Намазва се с конфитюра и прехвърля на решетка леко да се охлади и нареже.


Гарнирах с лъжица карамелен сироп за сервиране.


Кифличките се пекат 25-30 мин. до златисто, изваждат се и оставят на скара да изстинат, като конфитюрът е желателно да бъде с по-плътна консистенция.



Опитайте...

Седмицата започва с празник - Андреевден

 В последният ден на ноември се чества Андреевден -
Светия всехвален апостол Андрей Първозвани


Св. Андрей, брат на апостол Петър, е първият избран за апостолско служение, пръв от апостолите е бил повикан и е тръгнал след Христос. Името му често се среща в Евангелието. За него се споменава в разказа за нахранването на народа с пет ечемични хляба и две риби.

http://ikona.dp.ua/sites/default/files/icona0044.jpg


В народната традиция се препоръчва всеки да се стреми да подхване някаква работа на Андреевден с вярата, че тя ще бъде спорна, дори рискови начинания - заради храбростта, която носи Първозваният те ще бъдат увенчани с успех.

Още за неговото житие  и народни предания

Андреевден народният календар нарича "Мѐчкинден", е пряко свързан в представите на народа ни с прехода от есента към зимата. Нашият народ отбелязва Андреевден като празник на семето (зърното). Българите наричат празника “Едрей”, “Едринден” "Мѐчкинден". Вярва се, че "на Едрей всичко наедрява" - здраве, богатство, включително денят. Според народните възгледи и познания в областта на астрономията на този ден започва нарастването на деня. Българската поговорка гласи, че “На Едрей денят започва да наедрява колкото едно просено (житно, маково или синапено) зърно”.


Трапезата за Андреевден не може да мине без варена царевица, жито, боб, леща, грах, просо и ечемик. Особено популярна е варената царевица, като една от традиционните храни за този ден.


На този ден имен ден празнуват: Андрей, Андриан, Андреа, Андриана, Първан, Пръвка, Първанка, Храбър, Храбрин, Силен, Силка, Дешо, Дешка.


Хубав празник!

сряда, 25 ноември 2015 г.

Постни пурички с плънка от картофи и гъби



Идеята на това предложение е съчетанието на едно пръхко постно тесто със сезонна и засищаща плънка. Рецептата я има в руските форуми, онагледена е в стъпки, много лесна и сравнително бърза за изпълнение. Акцентът се пада на тестото – брашно, вода и повечко мазнина. Без да навлизам в подробности за обясняване на случващите се химическите процеси, завишеното количество олио възпрепятства образуването на стабилни глутенови нишки /глутенът придава еластичност на тестото/ и прави тестото след изпичане крехко и хрупкаво. Сходна, интересна и много апетитна разновидност във вариант банички скоро предложи Ина, но за разнообразие аз запазих идеята на базовата рецепта. Ето ги:


Постни пурички с плънка от картофи и гъби


Продукти за 12-16 пурички
Тесто:
½  ч. чаша олио
½ ч.чаша топла вода
2 – 2 ½ ч.чаша брашно
сол на вкус /¼ к.л/ 
Плънка:
2 картофа, по-едри сварени
1 стрък праз*
1ч.чаша стерилизирани гъби*
сол, черен пипер на вкус
1 ч.л. мащерка / магданоз
1-2 с.л. олио
сол, черен пипер на вкус
1 с.л. сусамово семе за поръсване

1 ч.чаша =240 мл.
* в оригинална рецепта се използва кромид лук и пресни гъби.
Първо се подготвя тестото:смесват се пресятото брашно със солата, олиото и водата /използвах хладка/ и замесват до оформяне меко и еластично тесто. Оставя се покрито със стреч фолио, да отпусне, докато се подготви плънката. Сваряват картофите, обелени и нарязани на едро, след което отцеждат /течността се запазва/, намачкват фино и с част от водата се оформя смес като много гъсто пюре. Нарязаният праз лук се задушава в затоплената мазнина и към тях се добавят отцедените и нарязани гъби, като задушаването продължава до изпаряване на течността. Овкусява се с подправките, смесва с картофеното пюре и сместа се разбърква до хомогенизиране. Изчаква се леко да изстине.
Фурната се загрява на 180-200С. Тестото се разделя на 12-16 парчета и всяко едно се оформя на топка, след което разточва с малко брашно много тънко /пластично е и податливо за работа!/ В единия край се поставя по 1 голяма супена лъжица от плънката и завива като пуричка или по-дълга сармичка.
Подреждат се с края отдолу в тава, покрита с хартия за печене, поръсват се със семена от сусам и поставят в затоплената фурна. Пекат се около 30 минути или повече, според големината, до златисто, след което изваждат и са готови за сервиране.


Със салата, сос или чисти – пръхка и хрупкави коричка, мека и ароматна плънка…


И отблизо:


Опитайте...


вторник, 24 ноември 2015 г.

Три поредни дни с православни празници и именни дни

 От днес в седмицата започва една триада с православни празници и именни дни:
 
На 24 ноември се почита Св.Екатерина:
Света великомъченица Екатерина  
(на гръцки: ἡ Ἃγια Ἃικατερίνη ἡ Μεγαλομάρτυς) 
е християнска светица и мъченица, една от най-образованите жени на своето време. 






У нас празникът се свързва с това, че тя е покровителка на майките и пазителка на здравето.





Знае се, че: Св. великомъченица Екатерина - от Александрия, дъщеря на Конста, бивш цар. Майка й - християнка, я запознала с един пустинник, който я въвел във вярата. Екатерина се отличавала с изключителна красота и мъдрост, макар и едва 18-годишна тя познавала добре тогавашната философия и поезия, изучила била и лекарското изкуство. Изучила елинската мъдрост, но над всичко обикнала Божествената мъдрост. Тя била удостоена да види насън Божията Майка и Богомладенеца. Като безстрашна изобличителка на езичеството, за вярата Христова я хвърлили в тъмница. Извикали я на спор с най-първите 50 мъдреци в Египет, но не могли да я отклонят от Христовата вяра и те самите повярвали и били осъдени и изгорени живи. Бита с волски жили, обезобразена, хвърлена в тъмница. Поради това е осъдена на смърт чрез разпъване на колело. Колелото се разпада, когато Екатерина го докосва. Екатерина търпяла глад, страдала и накрая я посекли с меч в 305 година. Ангел Божи отнесъл тялото й на планина Синай, дето по-сетне е построен манастир. Паметта на Света Екатерина се чества от всички православни в света с особено благоговение и тържественост. В нейна чест се създават църкви, много манастири са наречени на нейно име, много православни и инославни християнки носят името й. На Запад я смятат покровителка на учащата се младеж, особено по философия.
За гърците, както и за целия католически свят нейният паметен ден е на следващата дата – 25 ноември.

Четете още:
За гърците, както и за целия католически свят нейният паметен ден е на следващата дата – 25 ноември.

Четете още:




Главен символ на Света Екатерина е колелото с шипове, 
което е известно като „колелото на Екатерина“.
В народния обичай жените приготвят пресни питки и намазани с мед ги раздават на близки хора - за предпазване от болести, за здраве и благополучие.
Моите са постни картофени бухтички с мед и канела





На 24 ноември имен ден празнуват всички, които носят името Екатерина (означава - вечно чиста), Катерина, Катя, Тинка и Тина.



Ще спомена и утрешният /25 ноември/ празник - един от дните на Свети Климент Охридски - средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква тачи Св. Климент Охридски като един от светите Седмочисленици.






 

25 Ноември – На този ден празнуват всички с името (имената) Климент, Климентина. - See more at: http://ivestnik.net/?p=4025#sthash.ow0MJUqG.dpuf

И последващият, на 26 ноември празник Св. преподобни Стилиян Пафлагонийски Детепазител, който знаел, че децата имат ангелски души. Колкото и плесници да им зашлевява баща им, те пак се връщат при него. Приятелчето да ги удари, те пак ще го потърсят, без да таят и най-малка злоба. Затова и св. Стилиан много желаел да помага именно на децата, силно желаел да бъде техен пазител. И за да може да осъществи това свое чисто желание, Премъдрият Отец го обдарил с дара на чудотворна сила за лекуване на болни деца.

 





Именни дни:
24 Ноември – на този ден празнуват всички с името (имената) Екатерина, Катя, Катина, Катерина, Кина.
25 Ноември – празнуват всички с името (имената) Климент, Климентина.  
26 Ноември –  празнуват  с името (имената) Стилиан, Стилян, Стилиана, Стиляна.
Честит празник и имен ден,  КатяЕкатерина,  Катя и на всички празнуващи!

събота, 21 ноември 2015 г.

Постни ябълкови бонбони



Ако сте любители на ябълковия щрудел – ябълки, орехи, канела - тези бонбони са носители на неговия вкус и ухание. Рецептата за постни ябълкови бонбони попада в категорията на семпли, но пък компенсиращи със сполучлив резултат кулинарни идеи.  Съставките са малко, технологията лесна и времето за приготвяне – бързо. Комбинацията е типично есенно-зимна: няколко ябълки, шепа орехи, най-обикновени бисквити и топъл аромат на канела. Допълнителното им овкусяване и варианти могат да включват още сушени плодове, шоколад /има веган продукт/, кокос, други ядки и доближаване към т. нар. енергейни блокчета. Оформлението е като бонбони, но тестото е пластично и спокойно може да се моделира в други форми – скалички, рулца или малки пастички тип "петифури".


Постни ябълкови бонбони
/по идея, с изменения на Bombice sa jabukama / Apple Balls/


Продукти /за около 30 бонбона/
3 големи или 4 малки ябълки
½ ч.чаша захар
100гр. смлени бисквити, обикновени
100гр. смлени орехи, леко запечени
¼ ч.чаша стафиди
1 ч.л. лимон
1 к.л. канела, или на вкус
смлени орехи, кокос или шоколад за овалване
¼  ч.чаша ябълков/портокалов сок за накисване на стафидите
 1 ч.чаша =240 мл.
Стафидите се накисват в ябълковия или портокалов сок.  Ябълките се обелват, почистват и рендосват на по-едро ренде /като за баница/ и поръсват с лимоновия сок. Смесват се със захарта и поставят в съд на котлон и на умерена температура се задушават до омекване на ябълките и изпаряване на отделения сок. Към края на готвенето се добавят стафидите и канелата. Изчаква се сместа да се охлади и се смесва със смлените орехи и бисквити до хомогенизиране. Оформят се топчета с големина на орех и овалват в още смлени орехи, кокосови стърготини или тункват в разтопен шоколад.


Съхраняват се в хладилник.


И отблизо:


Опитайте…


Въведение Богородично

Днес почитаме големия християнски празник  Въведение Богородично -
 въвеждане на Пресвета Богородица в храма и
Ден на християнската младеж и семейство


По стародавна традиция днес отбелязваме църковния празник Въведение Богородично. Това е денят, в която праведните богоотци Йоаким и Анна завели своето чедо - пречистата Дева Мария в старозаветния храм, за да се възпитава „по Бога".
Въведение Богородично е един от най-големите християнски празници, почитан е и от двете най-големи християнски деноминация - Католицизъм и Източноправославие. Празникът принадлежи към числото на дванадесетте велики празника. Според православната традиция  се свързва с настъпващата зима и очакването на църковните тържества около Рождество Христово.
Въведение Богородично е един от големите вселенски празници, който в църковните песнопения се назовава "предвестник на Божието благоволение към хората". Според Светото писание на този ден тригодишната Мария е заведена от родителите си в Иерусалимския храм и отдадена в служение Богу. Дева Мария e поставена на първото стъпало пред храмовия вход и за почуда на всички присъстващи, неподдържана от никого, тя се изкачила свободно по 15-те стъпала и се спряла на най-горното.
Това е паметно събитие за семейството на Майката Божия и затова се тачи от православната църква и като Ден на християнското семейство. 



С решение на Св. Синод на Българската православна църква от 1929 г. денят се чества и като ден на християнското семейство, на православната християнска учаща се младеж,  и според първоначалния замисъл - ден за християнизиране. Семейното ходене на черква на този ден символизира влизането на тригодишната Мария в храма и напомня на бащи и майки за духовните им задължения към децата. След това семейството се събира около масата на чаша вино, топла пита и вкусна гозба. Честват освен празника и здравата връзка помежду си.  По времето на Въведение Богородично народът ни гадаел какво ще е то през цялата следваща година. Ако е топло и слънчево - зимата ще е люта, лятото ще е сухо, а плодородието слабо. Ако вали дъжд или сняг, зимата ще е снежна, лятото - дъждовно, а реколтата - богата. 


Обикновено се приготвя постна питка, а за да подсладим празника тази година - постни ябълкови бонбони. По традиция в миналото масата се оставяла неразтребена, за да дойде Богородица през нощта, да си хапне и да благослови дома.


«Днесь благоволения Божия предображение и человеков спасения проповедание: 
в храме Божии ясно Дева является и Христа всем предвозвещает. 
Той и мы велегласно возопиим: "Радуйся, смотрения Зиждителева исполнение!"»


Честит празник!

неделя, 15 ноември 2015 г.

Рождественски пост 2015

Днес е първи ден от Коледния пост - 15 ноември до 24 декември, в чест на Раждането на Спасителя, за да се очистят християните чрез покаяние, молитва и пост и с чисто сърце, душа и тяло благоговейно да посрещнат явилия се в света Син Божий.


Идеята на постенето е, чрез лишаване на тялото да се смири душата. 
Но по - важното е казано така:
"Не това, що влиза в устата, осквернява човека, а онова,  
що излиза от устата, то осквернява човека." (Мат. 15:11).

 
Относно постните ястия, както и някои предложения за:
Постен хляб и печива
Хлебни и тестени храни, и още хляб /повечето рецепти са подходящи/


И още много полезни и здравословни рецепти при Елена - КУЛИНАРЕН БЛОГ ЗА СУРОВОЯДСТВО,ВЕГАНСТВО И ВЕГЕТАРИАНСТВО.

Леки и спокойни...

понеделник, 9 ноември 2015 г.

Тиквено блонди с джинджифил, карамел и шоколадови капки



Сладкишите тип „блонди” /blondie/ са едни от най-популярните печива, приготвяни без шоколад – маслени, фини и ароматни. Но в повечето рецепти все пак шоколад присъства или като бял или под формата на капки. Включването на ядки, плодове и уханни подправки ги разнообразява и обогатява допълнително. В летен вариант го харесваме със свеж лимонов акцент, но сега идеята е за тиквено блонди - провокирано от сезона, актуалните тикви, както и способността им да създават фин, деликатен вкус без да доминират. В класиката на съчетания от тиква с карамел и канела, добавих захаросан /кандиран джинджифил - една предполагана и очаквано добра комбинация. Резултатът: лесен, бърз и вкусен неделен сладкиш. Няма да пропусна да споделя и линк  към още интересни факти за джинджифила



Тиквено блонди с джинджифил, карамел и шоколадови капки
 /по идея, с изменения и допълнения на Pumpkin Chocolate Chip Blondies/  


Продукти: /тава 20х20 см./
125 гр. масло, разтопено
1 голямо яйце
¾  ч. чаша пюре от тиква, гъсто
1 ч. чаша захар
8 гр. ванилена захар  д-р Йоткер /1 опаковка/
8гр. канелена захар  д-р Йоткер /1 опаковка/
1 ¼  ч. чаши брашно
За топинг:
¼ ч. шоколадови капки за поръсване
¼ ч.чаша кандиран джинджифил, ситно нарязан
4гр. канелена захар д-р Йоткер / ½ опаковка/
За карамелена глазура:
¼ ч.чаша течна сметана
1 ч.чаша захар
¼ ч.чаша вода
40 гр. масло
За декориране:
 ¼ ч.чаша шоколадови капки
1-2 с.л. джинджифил, ситно нарязан или по-едри парчета.
1 ч.чаша = 240мл.

Фурната се загрява на 175С. тава с размери 20х20 см. се покрива с алуминиево фолио и леко омазнява.
Маслото се разтопява и към него се прибавя яйцето, тиквата, захарта , ванилията и канелата, след което разбива до хомогенизиране. Добавя се брашното и разбърква до поемането му. Полученото тесто се излива в тавата, заглажда се и отгоре поръсва с шоколадовите капки, канелената захар и джинджифила.
Пече се около 30-33 минути, до проба за суха клечка, без да се пресушава, изважда се от фурната и оставя да се охлади.
Подготвя се карамелената глазура:
На средна температура се стопява захарта с водата, без да се разбърква до получаването на карамел и маха от котлона. Затопля се течната сметана, без да завира и налива към карамела,  добавя се и маслото, разбива се до хомогенизиране. Изчаква се леко да се уплътни и се залива студения сладкиш. Отгоре се поръсва с предвидените шоколадови капки и още джинджифил.


След окончателното стягане се разрязва на парчета и сервира.


Опитайте...



събота, 7 ноември 2015 г.

Дните от Архангеловден до началото на коледните пости...

Типично есенният  месец ноември вече започна с празници, предстоят още, именни дни и началото на коледните пости другата неделя:  
Всяка година в съботата, преди прославата, която Православната църква отдава на водача на небесното войнство Св. Архангел Михаил се прави един от трите най-големи помена за душите на нашите покойници - Архангелова задушница.
Архангеловата задушница е израз на християнската вяра в безсмъртието на душата и възкресението на мъртвите. Спасителят учи, че починалите преди нас не умират в истинския смисъл на думата, а преминават при смъртта си от земния във вечния живот. Затова живите отдават почит и признание на покойниците като правят "помен" - възпоминание, че те не са забравени. Това е и връзката между т.нар. земна и небесна Църква.

Събор на Свети архангел Михаил е първият от големите християнски празници и именни дни през ноември, на 11 ноември светата православна църква отбелязва деня на Свети мъченици Мина, Виктор и Викентий, на 13-ти Свети Йоан Златоуст, архиеп. Константинополски с коледните заговезни тази година, и Свети апостол Филип на 14 -ти. Времето за честването им се осмисля като непосредствен преход от есен към зима и това определя характера на празничната обредност: 
На 8 ноември е Архангеловден
на името на главния архангел и небесен пълководец - св. Архангел Михаил 

Православната Църква вярва, че всеки човек има свой ангел–пазител, който се моли за него на Бога, съветва го да върши добри дела, внушава му благочестиви мисли и скърби за него, когато греши и забравя Божиите заповеди. Светецът е най-силният сред ангелите, символизира тържеството на доброто, светлината и справедливостта, а в църковната иконография е изобразен с копие в ръка, тъпчещ с краката си дявола. И още...
На Архангеловден християните почитат светите ангели и най-вече св. Архангел Михаил, който е смятан за вожд на небесните сили. Архангеловден е в чест на съборното единство на ангелските чинове - архистратиг Михаил и другите безплътни сили. Църквата се обръща с молитва към ангелите да ни закрилят и пазят от изкушенията на злите духове:  

 "Да ни ограждат с покрова на крилете на невеществената си слава и ни избавят от беди."

В Откровението на свети Йоан Богослов е описана битката на свети Архангел Михаил и неговите ангели със седемглав и десеторог Дракон, в резултат на което Драконът, наричан още Дявол или Сатана, е прогонен от Царството небесно на земята. B народните вярвания е известен като "душевадец": той се спуска при умиращия, с нож изтръгва душата му и я отвежда в отвъдния свят, където заедно със св. Петър я отправя в райската градина или в пъкъла (според това дали е праведна или грешна).

 На този имат имен ден хората с име: Ангел, Ангелина, Лина, Михаил, Михайлина, Михаела, Мила, Милена, Рангел, Рафаил, Гавраил, Гаврил, Серафим, Райко, Рая, Радка, Радко, Райна, Радослав, Рада, Радина, Радостин, Радивой, Емилия, Емил, Райка, Райчин, Рачо, Руси, Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Милко, Милка, Михо, Геле и Ханка.
...

На 11 ноември е големият и много почитан празник на Св. Мина, 
заедно със свв. мъченици Виктор, Стефанида и Викентий и преп.Теодор Студит:

Св. Мина е един от най-почитаните от народа ни светци - заради силата, с която закриля семейството и го почитаме като негов покровител. По малко известно е, че Св. Мина помага при беди, тежки болести и кражби. 
Почитаме Св. Мина като покровител на семейството, който закриля и жените, 
затова на този ден се молим пред иконата на светеца 
за здраве на децата ни, за радост и благополучие на дома.  
 В превод от гръцки името на светеца означава „намирам”, „съобщавам” и затова от етимологията сред българите се разпространява вярата, че светецът помага да се открият откраднати и загубени вещи и добичета. Пак според народната етимология името на св. Мина се свързва и с глагола „разминавам”, „минавам” и затова почитат светеца - „за да се разминат болестите и лошото по хората”. В някои селища в Родопите го наричат „Свети Мина-размина”, а в Странджа – „Св. Мина сребърен”. Когато човек се разболее или си загуби нещо ценно, пали свещ пред иконата на светеца.  На празника му отиват в черквата или в параклис, чийто патрон е светецът, палят свещи и окичват иконата му с цветя и пари. Раздават и обредни хлябове за здраве. При тръгване на дълъг път хората се прекръстват с пожелание „Св. Мина да е напред и да помага!
и

Виктор - също така войник, пострадал при император Антонин (138-161 г.) в Италия. Една млада християнка на име Стефанида, която присъствала на неговите страдания, видяла слизащите от небето два светли венци. Тя започнала гръмко да слави подвига на св. мъченик и сама, заедно с него, се удостоила с мъченическа смърт. Св. Викентий бил дякон. Той се удостоил да пострада за вярата в испанския град Валенсия при император Диоклетиан.
Празнуват носещите имената: Виктор, Виктория и Мина, Минчо, Минка и още за празника.
...
Още един православен празник, на 13-ти, когато се чества Св. Йоан Златоуст /349 - 407г./, патриарх Константинополски. Забележителен проповедник и богослов, който е оставил най-голямото по обем богословско творчество в Източната църква. Един от тримата "светители" - "вселенски учители", наравно с Василий Велики Кесарийски и Григорий Богослов, и наречен заради неговото красноречие по време на проповед 
"Златни ти уста, Йоане, бъди благословен!"


...
И някак много естествено към поредицата християнски празници се вписва и един светски -
 Световен ден на Добротата - World Kindness Day
 

Добротата е известна като морално съвършенство, добродетел и е призната като ценност в много култури и религии. В Римокатолическата църква е един от седемте християнски добродетели. Вярата, надеждата и любовта са описани и като основни добродетели в християнската етика на св. Йоан Златоуст. 

"Добротата е начинът, по който един подобен на Христа човек се отнася към околните."


Прието е след деня в памет на св. апостол Филип /14 ноември/ да започва четиридесетдневният пост, наричан често "четиридесетница на ап. Филип". Установен е сравнително късно, в чест на Раждането на Спасителя, за да се очистят християните чрез покаяние, молитва и пост и с чисто сърце, душа и тяло благоговейно да посрещнат явилия се в света Син Божий.

Светли и благословени празници и честити именни дни!