събота, 30 юни 2012 г.

Лимонов браунис /Lemonies


Това е домашен сладкиш за хора, които не обичат шоколад и което някак странно ми звучи. Но и шокоманиаците имат нужда от почивка, може би сега, през летните горещи дни. Лимонът е определящият и доминиращ аромат, а и като че повечето хора обичат жълтите като слънце и ухаещи на лято лимони. Няма шоколад - но е именуван браунис, а не лимонов сладкиш, защото последователността в технологията е аналогична, а получената структура на печивото сходна. Чудесният лимонов аромат  може да се очаква -  лесно, леко и освежаващо ... Lemonies


Лимонов браунис /Lemonies
/ по идея на Lemon brownies/


Продукти: /Rita's "Recipe/
3/4 ч.чаша брашно
3/4 ч.чаша захар
1/4 ч.л. сол
125гр. масло, меко
2 яйца
сок от 1/2  лимон (около 1с.л.)
кора от 1/2 лимон  

1 ч.чаша = 240 мл.

Фурната се загрява на 160-170С.
Комбинират се брашното със захарта и сол в голяма купа, и разбърква с мекото масло.
В друга купа се разбиват яйцата със лимоновия сок и кората лимон. Добавят се към маслено брашнената смес и хомогенизира.
Изсипва се подготвена форма за печене 20х20 см., с не залепващо покритие  / използвах пекарска хартия/
Пече се  в продължение на 23 -25 минути.
Можете да се удвои рецепта и се пече в по-голяма форма за около 30 минути.
Изважда се и оставя да изстине, след което се нанася глазура.

Глазура:
½ ч.чаша пудра захар
1 ч.л. мед
1 с.л. лимонов сок
1 ч.л. лимонова кора

Посочените продукти се разбъркват заедно и нанасят върху студения вече сладкиш.
След стягането й се нарязва на пастички. 


Преди сервиране може да се декорира с още цветна кристална захар, стръкче прясна мента и от мен още нещо закачливо - свежи маргаритки :).


Една добра идея е допълнението с домашна лимонада /за 1 л вода - сок от 1 лимон, нарязаната кора от лимона, мед на вкус, като преди сервиране се прецежда и добавя лед; /може да се използва газирана вода и безвредна сладкарска боя/, студен чай или само вода с резенче лимон, за тонизиране на организма ни в горещите летни дни.


Опитайте...




петък, 29 юни 2012 г.

Св. славни и прехвални апостоли Петър и Павел (Петровден)


Всяка година на 29 и 30 юни Светата църква чествува едновременно паметта на великите апостоли Петър и Павел, които тя нарича първовърховни първопрестолници и вселенски учители. Те много се потрудили за разпространение на словото Божие, претърпели много страдания и гонения и са ни завещали в своите послания основните правила на християнската вяра и живот.  



Те са наречени още "стълбове на православната вяра". Тържествена служба в прослава на светите апостоли Петър и Павел се извършва още от древността на 29 юни и на 30 юни (Събор на светите дванадесет апостоли, с особена прослава на ап. Павел).


Свети апостол Петър
Свети апостол Петър, брат на ап. Андрей Първозвани, бил неук и беден рибар от гр. Капернаум на брега на Галилейското езеро. Еврейското му име било Симон, а името Петър, което на гръцки означава "камък", му дал Сам Иисус Христос. Ревностен във вярата, когато Христос запитал: за кого Го мислят човеците, Петър отговорил, че Той е Син на Живия Бог. Апостол Петър бил един от най-любимите ученици на Спасителя и бил въздигнат от Господа до апостолско достойнство. Петър следвал неотделно Спасителя до деня на Възнесението Му. Преди залавянето на Спасителя Петър се отрекъл от Христа по време на съда, но и горчиво се разкаял.


Свети апостол Павел
Свети апостол Павел (от лат. паулус - малък), с кръщелното име Савел, не е от кръга на Христовите ученици. Обръщането му към Христос станало ненадейно, в резултат на необикновено видение. В книгата Деяния на на св. Апостоли (XI глава) се разказва, че на път за Дамаск Савел видял необикновена светлина и чул Божия глас от небето: "Савле, Савле, защо ме гониш? ... Аз съм Иисус, когото ти гониш". Това събитие било повратно в живота му. Излекуван, той се покръстил и станал най-ревностния разпространител на християнската вяра.

Денят на светите равноапостоли Петър и Павел е един от най-почитаните летни празници в традициите на българския народ. Според схващанията на хората на този ден не бива да се върши важна земеделска работа. По традиция се отговява с варено тазгодишно пиле и празнични погачки. В черквата се носят петровски хлябове и ябълки-петровки, освещават се и се раздават на роднини и съседи за здраве. С Петровден завършва и Петровския пост. Тази година празникът се пада в петък, така че вместо с пиле се почита с риба - "Ако 29 юни, празника на Първовърховните апостоли, се случи в сряда или петък, се разрешава риба, а ако 30 юни съвпадне със сряда или петък, се разрешава само да се яде постна храна с олио и вино."


Според църковния устав тази година, защото е в петък,  Петровден се почита с постна трапеза /и  риба/, но храната не е сред най-важното на празника.


Според народните вярвания Свети Петър е ключар на райските порти и главен съдник на човешките грехове, който определя коя душа е праведна и достойна да влезе в рая.
Празнуват носещите имена:
Петър, Павел, Петьо, Петрана, Петранка, Пепа, Петя, Полина, Павлин, Павлина, Павлета, Кремена, Камен, Пейо, Пенка, Пенчо,Пламен

Макар в църковния календар да пише, че 29 юни е празник на двамата апостоли , за народа това е Петровден, а следващия ден - 30 юни, по църковному - Събор на 12-те апостоли, народът нарича Павловден.

/снимката е от интернет галерия/

Честит празник!

понеделник, 25 юни 2012 г.

Бързи питки с грис и пастет с авокадо


Астрономическото лято вече е факт, а в народните схващания Еньовден бележи средата на лятото. Топло или прохладно, има изобилие от лесни за приготвяне сезонни продукти. В кулинарен аспект освен традиционните салати, преобладават вкусовите предпочитания за леки ястия, по-фини тестени храни. Постните рецепти са една добра възможност за разнообразяване на делничното меню. Обединих  две рецепти с общ елемент – наличието на грис. Грисът е една полезна храна, заради богатия състав от витамини и минерали, високото съдържание на белтъчини и лесното усвояване от храносмилателната система. Използван повече като десерт,  подходящ е за солени варианти, дори и при различни диети за отслабване. Уточнението при технологиите за приготвяне е: самият грис не трябва да се вари повече от две минути, тъй като това влошава не само вкусовите му качества, а се губят и много от ценните вещества в него.

Избрах бързи, но и по-тънки питки, направени с грис и лек пастет от грис и авокадо. Не ги сервирах заедно, а заложих на семпли и ароматни летни допълнения – свежи подправки, домати и маслини,  чипс от тиквички.



Бързи питки с грис
/по идея, с изменения  от Marrakech Tagine bread/

Продукти:
1 ¼  ч. чаши вода (хладка)
¼  ч.чаша олио
2 ч. чаши брашно
1 ч. чаша грис
2 ч.л. инстантна мая
1 ч. л. захар
1 ½  ч.л. сол

1 ч.чаша = 240 мл.
Топинг:
3 скилидки чесън, пресовани
1/3 чаша зехтин
3 супени лъжици пресен, нарязан магданоз
сол на вкус
още пресен магданоз за гарниране

Всички продукти се замесват, разбиват с миксер за тесто до поемане, изглаждане и оформяне на тесто. /Тестото може да  се замеси и на ръка./ Оставя да втасва, около 15 -20 мин., според топлината на помещението. Късат се и оформят 6-8 топчета, след което се разточват на тънки питки. Оставят се да втасват за около 15 мин. и пекат. По желание се намазват с мазнина или чеснов топинг.
Фурната е загрята предварително на 220С и печенето е 15 мин. до лек златист цвят.

. Могат да се сервират с още ароматен топинг и маслини.



Харесваме вкуса и съчетанията с авокадо
а тази рецепта е за свеж пастет/дип  на основа грис и копър:


Пастет с грис и авокадо

Продукти:
¼ ч.чаша грис
1 авокадо
2-3 с.л. зехтин или на вкус
1 ч.чаша вода
½  лимон на сок
1 ск. чесън
 ¼ ч. чаша нарязан копър
сол и черен пипер

1 ч.чаша = 240 мл.
Грисът се поставя в топла вода като се бърка, за да не се образуват бучици. Поставя се на котлона, посолява на вкус и се вари до сгъстяване /не повече от 2 минути/, след което се охлажда.
В кухненски пасатор се поставят почистеното и нарязано авокадо, сварената каша от грис, лимонов сок и зехтин, копър и чесън. Разбиването продължава непрекъснато, докато се образува гладка хомогенна маса, довкусява се с черен пипер, още лимон или зехтин – на вкус.


Хайверът се охлажда и поднася  с маслини, хляб и още зелении.


Чудесно допълнение към чипс от тиквички или така популярните тиквички по гръцки:)



Опитайте....

понеделник, 11 юни 2012 г.

Св. Богородица - "Достойно есть" и начало на Петровия пост

На 11 юни Православната църква чества празника:
"Св. Богородица - Достойно ест",
посветен на чудотворната икона от българската кeлия на Света Гора и 
песнопението "Достойно есть", възпяващо Божията Майка в св. Литургия. Още...


 „Достойно ест яко воистину блажити тя, Богородицу“ -
“Достойно е наистина да те облажаваме, Богородице...“



А от днес започва и пост - Петров пост - преди празника на св. апостоли Петър и Павел.

Тази година е от 11 до 29 юни включително, като на 29 юни /петък/ се разрешава риба.

Петровият пост е установен за подражание на апостолите, които постели, когато се готвели за проповедническа дейност (Деян. 13:3), а също и заради особена почит към светите първовърховни апостоли Петър и Павел. Нарича се още "Апостолски", а навремето - "Пост за Петдесетница", тъй като възниква по примера на апостолите, които, след като приели даровете на Светия Дух на Петдесетница, се подготвяли с пост и молитва за проповядване на Евангелието по целият свят. 


Началото на Петровите пости се определя според деня на Св. Петдесетница и затова неговата продължителност е различна всяка година. Ако Великден се случи през месец март, Петровият пост може да се доближи по продължителност до Великденския пост. И обратно, в години, в които Св. Петдесетница е чак в края на юни, постът е много кратък и затова дори не се изчаква да измине първата неделя след Петдесетница. Постът продължава до края на вечерното богослужение преди Петровден (който е винаги на 29 юни), но ако този ден се падне в сряда или петък постният период се регулира съобразно с това - тази година се пада в петък и съответно се разрешава риба.

Режимът на Петровия пост е облекчен - пости се от яйца, млечни продукти и месо, но в дните различни от сряда и петък се разрешава риба. Задължителен строг пост се полага в деня преди празника, на 28 юни, но ако се случи в събота или неделя, строгостта на поста се облекчава и в този ден се разрешава олио и вино. Ако 29 юни, празника на Първовърховните апостоли, се случи в сряда или петък, се разрешава риба /както тази година/, а ако 30 юни съвпадне със сряда или петък, се разрешава само да се яде постна храна с олио и вино.

Макар и кратки, по време на тяхната продължителност има още християнски празници, за които ще допълвам своевременно:
Тази година на 17 юни се чества един уникален /най-новият и подвижен/ празник в нашия църковен календар - Неделя на Всички български светии.


На него Църквата отдава почит към всички исторически личности, живели по нашите земи, които са канонизирани за светци. Те са се отличавали с благочестив живот, изповядвали са в пълнота Христовата вяра и са били предани на светото православие. Били са хора на вярата и духа и всеки с делата си е заздравявал спойката между църква, народ и държава. Българските светци олицетворяват националната ни съдба, защото всеки период от доосвобожденската ни история има своите мъченици.
Най-характерният елемент в култа към светиите е подражанието във вярата и доброто.


 Еньовден /24 юни/ е празник, който е свързан с деня на лятното слънцестоене и е познат още и като "сред лето". В началото е бил чисто езически празник, който Църквата е обединила с честването на Рождение на св. Йоан Кръстител. Тогава се събират билки, палят се огньове, къпе се на изгрев слънце. Покрай всичко това за този ден има и предостатъчно вярвания, разпространени из цяла Европа. Във всички тях има три основни идеи – значението на лечебните растения, защитния характер на огъня и пречистващия ефект на водата.
Леки и спокойни...

неделя, 10 юни 2012 г.

Ягоди или череши ?


Какво обичате повече — ягоди или череши? 
С тази въпрос започва едно забавно четиво, за връзката между любимия плод и чертите на характера.
Та, ако обичате повече ягоди – Вие сте весел човек, гостоприемен, умеете да ...
А ако предпочитате череши - Вие сте  нежни, добросърдечни, вежливи...

Аз не мога да определя и без да давам предимство, след сладкиша с череши е ред на ягодите. Ягодите са винаги на мода, колкото красиви, толкова сочни, вкусни и ароматни, а сега са в своята сезонна зрялост и изобилие. С оглед на предстоящия Петров пост, избрах за заговяване и обединих в тази публикация три идеи за десерти с ягоди.


Замразен сметаново - шоколадов ягодов мус

За 6 порции:
2 ч.чаши заквасена сметана
2 ч. чаши разбита течна сметана
1 ч.чаша ситно нарязани ягоди
 ½ -1 ч.чаша захар на вкус
1 с.л. мед
1 с.л. лимонов сок
100 гр. бял шоколад
2 с.л. масло

За основата:
6 бисквитени подложки / големи маслени бисквити тип сандвичи с шоколад, или трохи от бисквити и масло

Още ягодов топинг, свежа мента  и пресни ягоди за сервиране.

Заквасената сметана се разбърква със захарта, меда и лимоновия сок. В МВ или на водна баня се разтопява белият шоколад с маслото. След лекото му охлаждане към него се прибавя лъжица по лъжица от разбитата течна сметана. В купа се смесват постепенно шоколадово - сметановия крем и лимоново овкусената заквасена сметана. След хомогенизиране се прибавят на ситно нарязаните ягоди и разбъркват в сместа.
В индивидуални съдчета за сервиране с вместимост около 200 мл. се поставя навлажнено от към стените стреч фолио и изглажда добре. Налива се от ягодовата смес и поръсва с бисквитените трохи или бисквитения сандвич/.


Поставя се във фризер за около 4-6 часа или повече. Преди сервиране се изважда за около 10-на минути  Замразеният мус се изважда се от формичката, маха се фолиото и поставя в чиния за сервиране с още ягодов топинг, свежа мента  и пресни ягоди .



Следва ефирно печиво, което харесах от Tortelina, с интересна технология за продупчване на бисквитено тесто и заливане с ягодов крем.
 
 
Перфориран сладкиш с ягодов крем
/по идея от Rupicasti kolac/

Блат:
3 яйца
½ ч.чаша захар
1/3 ч.чаша олио
½ ч.чаша прясно мляко
1 ½ ч.чаша брашно
1 щ. сол
10 гр. бакпулвер/ 1 опаковка/
1 опаковка ванилова захар

Крем:
 500 мл. прясно мляко
1 пудинг др. Йоткер ягода
1/3 ч.чаша захар
100 гр. масло
 50 гр. бял шоколад /по желание/

Ягоди за гарниране

Фурната се включва  да  загрее до 180 градуса. Покрива се тава с хартия за печене или намазана с масло и поръсва с брашно.
Разбиват се  яйцата на пяна със захарта и ваниловата захар. Добавя олио, мляко и брашно, смесено с бакпулвера, след което  разбиват до хомогенизиране.
.Изсипва се  в подготвената тава  и се пече (в зависимост от размера на тигана) за 20-30 минути или докато повърхността е златисто кафява и  не се залепва за клечка, при пробождане.
След изваждането от фурната, още топъл, се перфорира шахматно с дръжката на черпак или друго приспособление от повърхността до дъното.
Веднага се приготвя крем от предвиденото топло мляко със захарта и пудинга. След сгъстяването му на котлона се маха, поставя се шоколада /по желание/ и маслото. Разбърква се до хомогенизиране. 
Налива се още горещ в направените дупчици, а след това се филира и отгоре.


Оставя се да се охлади, нарязва се и сервира, поръсен с парченца ягоди.



Накрая, една лятна класика - Павлова в индивидуални порции :



Ягодови мини Павлова 
 /Pavlova/
                                                              
Продукти за 8 бр.
4 белтъка
1 ч.чаша кристална захар
2 с.л. царевично нишесте
2 ч.л. бял винен оцет
1 щ. лимонена киселина за начало
ванилия за аромат
Загрява  се фурната до 100С / 75 С
Белтъците с щипката лимонена киселина се разбиват в купата с електрически миксер до форма на меки върхове. се добавя захарта, и разбива, докато сместа стане твърда и лъскава. Накрая се ръси царевичното брашно и ванилията, капва се оцета и разбива, докато се хомогенизира. Сместа се поставя в кръгла тава за печене, облицована с незалепваща хартия за печене. Може да се изпече общ блат или да се шприцват отделни сладкишчета.


Намалява се фурната до 75 C и се пече в продължение на 1 час и 20 минути за общ блат или около час за малки формички, или докато при почукване е твърдо и сухо. Фурната се изключва и оставя сладкишът /сладкиш четата  за да се охладят напълно в нея за няколко часа или нощ.



Украсява се с желаната  гарнитурата, избрах плътна разбита ванилова сметана, ягоди  и сервира.


Опитайте...





петък, 8 юни 2012 г.

Плосък царевичен хляб със зелении

 
Може би по-удачно е наименованието солен царевичен кейк или запеканка, със зелении - сезонни листни зеленчуци, пресен лук и свежи подправки. Досегашните ми опити за такива печива само с пшеничено брашно някак не ми пасваха особено, така и не открих моя фаворит. Обичам вкуса на царевичния хляб, на полентата, много обичам и зелении /спанак, коприва, лапад, лобода, киселец/, а и сиренето, също. Тази идея ми се стори интересна, допадна ми как се открояват линиите  на спаначните листа в тестото, а като резултат – още повече. Може да се приготви и с други листни зеленчуци - лапад, лобода, киселец, крехки листа от цвекло. Изпеченото тесто е пръхко, усеща се натрошеното сирене и свежестта на листата с пресните подправки.


Плосък царевичен хляб със зелении 
/по идея на  Spinach Cornbread/

Продукти: /за тава с размер 20х20 см./
2 яйца
¾  ч.чаша олио
½  ч. чаша прясно мляко
½  ч. чаша кисело мляко
1 ч. чаша бяло пшенично брашно
1 ч.чаша царевично брашно
1 с.л. бакпулвер
1 ч.л. сол
200гр. пресен спанак или друг листен зеленчук /лапад, лобода, киселец, крехки листа от цвекло/,  
 нарязан суров /1 ч.чаша/
1 ч.чаша сирене /микс от фета, извара  или други подобни на вкус/
1 с.л. свежи подправки /копър, магданоз, джоджен, мента/
1 стрък пресен лук
черен пипер и инд. орехче на вкус
кашкавал и ленено семе за поръсване

1 ч.чаша = 240 мл.
Фурната се загрява до 175С.
Разбиват се яйцата /може и с електрически миксер/, след което се добавят олио, мляко кисело и прясно/, брашно, царевично брашно, бакпулвера и сол. Миксира се до получаване на гладка паста. Накрая се поставя суровия спанак, натрошеното сирене, свежите подправки, лука и ароматите.  Разбърква се внимателно.
Тава за печене се намазнява с 1 с.л. мазнина  и поставя в затоплената фурна да се нагорещи. В горещата тава се излива сместа, поръсва се настърган кашкавал и семена.
Пече  около 30 мин. до златисто кафяво. 



Изважда се и след леко охлаждане нарязва на порции. 


Ние го харесахме както топъл, така и студен,
когато е по-лесен за разрязване и оформяне..


Подходящ е да се сервира със салата и/или млечен сос.



Опитайте....

сряда, 6 юни 2012 г.

Džemi lady с череши

Вече открихме сезонните череши. Обичаме ги свежи, твърди и сочни, а за  по-меките сортове използването им в десерт е една добра идея. Избрах домашен сладкиш в комбинация от пресни череши и конфитюр с ароматно какао и шоколадова глазура. Много лесен, бърз и вкусен, популярен в кулинарният сайт coolinarika.com като Džemi lady /Джеми лейди/. Варианти и рецепти на печива с конфитюр има в изобилие, аз спазих указаните пропорции и запазих името в оригинал. Може да се приготви с всякакви сезонни плодове, чудесен е с череши, а си го представям и с кайсии, боровинки или сливи - ще опитам...




Džemi lady с череши
/Джеми лейди с череши/


100 гр. кристална захар /1/3 ч.чаша/
60 гр. пудра захар /¼ ч.чаша/
125 мл олио /½ ч.чаша/
60-100 гр. конфитюр /1/3 ч.чаша/
180 гр брашно /1 ½ ч.чаша/
1 ч.л. бакпулвер
1 ч.л.сода за печене
45 грама на какао /½ ч.чаша/
200 мл кисело мляко /1 ч.чаша/
40 мл.. прясно мляко  
1 ч.л.  ванилова захар,
лимонова кора / канела, на вкус

Глазура: 
25 гр. масло
50 гр. шоколад
3 с.л. сметана 
1 ч.чаша = 240 мл.

Фурната се загрява на 180С.
Смесват се  захарта, пудра захар с маслото и конфитюра.
Разбъркват се брашното, добавя се бакпулвера, содата, ванилова захар, аромати и какаото.
Обединяват се брашното със сместа от масло и конфитюр, след което се налива киселото мляко, а след него и прясното.
Хомогенизира се и излива в подготвената форма за печене/ намазнена/  - 26 х 12 см.  
Пече се  в предварително загрята фурна на 180 ° C за около 40 минути.

На слаб огън се разтопява маслото с шоколада и сметаната, след което глазура се изсипва върху още топлия сладкиш.


След охлаждане се нарязва и сервира. 



Гарнирах с още пресни череши, тунквани в глазурата. 


Опитайте...

петък, 1 юни 2012 г.

Празнични дни в началото на юни

 1 юни -
 В почти всички държави на света се празнува Ден на детето или Ден на децата
на различни дати и по различен начин свързан с традицията на отделните държави. 
Международният ден за защита на децата ние честваме  на 1 юни, 
с пожелания за слънчево, щастливо и безгрижно детство.


Честит празник, деца!

2 юни -
Денят на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България.


136 години от гибелта на Ботев. Денят на всенародна почит и преклонение към паметта на загиналите за свободата и независимостта на България.

2- 3 - 4 юни -


Съботата преди Петдесетница е за почит към мъртвите, чиито души да били свободни да се върнат край обичаните си хора. Това е една от четирите големи задушници, в календара на православната църква. Християните измолват прошка за душите на техните починали близки. В християнския светоглед Светата Троица е символ на световната хармония, представлявана от безкрайното първоначално Бога-отец, абсолютния смисъл - Бога-син и Светия Дух - животворящото начало. Той се нарича Петдесетница, а още Пресвета Троица, понеже слизането на Светия Дух е дело на безкрайната милост от страна на трите Божии лица: Бог Отец, Бог Син и Бог Дух Светий.



5 юни - Световен ден на околната среда


Отбелязването на Световния ден на околната среда /World Environment Day/ стартира през 1972 и с годините превръща в един от основните начини, чрез които Организацията на обединените нации насочва световното съзнание към проблемите на околната среда и насърчава политическото внимание към действия. World Environment Day се отбелязва всяка година на 5 юни. Темата за Световния ден на околната среда през 2012 г. е зелена икономика.


Пожелания за хубави и спокойни празнини дни!