сряда, 29 март 2017 г.

Постна penne паста с леща „болонезе”



Постно ястие в стила на италианската кухня - една класика в жанра, популярната паста със „болонезе” /bolognese sauce/. Освен много вкусна, ароматна и стимулираща апетита, тази комбинация впечатлява и с високо белтъчно съдържание от растителен характер. Хранителният режим, в това число и времето на пости, влияе на здравето по различни начини, като най-лесно се забелязва как той се отразява на активността и енергичността. Защо са важни белтъчините? Белтъците не могат да бъдат заменени от други компоненти на храненето, участват в изграждането на тъканите на организма, както и в редица жизненоважни процеси. Освен, че изграждат клетките, белтъците зареждат с енергия и подсилват  имунната ни система. Растителните протеини съществуват, при това изобилстват в почти всички плодове, зеленчуци, варива и ядки. Все повече се налага мнението, че растителната храна не отстъпва на месната и млечната по съдържанието на протеини.
В това алтернативно предложение за изпълнение на паста „болонезе", става въпрос за успешно ползване на леща, с голям хранителен и протеинов запас, в качеството й на заместител на месото. Като традиционно българско ястие, лещата не случайно така често присъства на трапезата ни - незаменим източник на протеини, съдържа всички витамини от група B и минералите: желязо, магнезий, фосфор, цинк, селен, калций, калий, фолиева киселина, и др. Определено се нарежда сред първенците по съдържание на протеини – отделните статистики посочват различни стойности, но се приема средно една чаша сварена леща да съдържа около 18гр. протеини. Харесваме червената леща и избрах нея.
Днешната идея, която много ни хареса е за Pasta with Lentil Bolognese - постна пене паста със „болонезе” от леща и добавка на гъби по желание.


Паста  penne с  леща „болонезе”  /постно/
/по идея от Pasta with Lentil Bolognese/


Продукти за 4-6 порции:
400 гр. паста пенне /penne/, сурова, без съдържание на яйца
Сос "болонезе"
1 ч.чаша червена леща, сурова*
400 гр. домати консерва, кубчета
1-1 ½  ч.чаша доматен сок**
3 с.л. зехтин/олио
150-200 гр. гъби, използвах печурки
1 глава кромид лук
1-2 скилидки чесън
1 морков, ситно нарязан
1 с.л. целина, сурова, ситно нарязана
2 с.л. нарязан магданоз, свеж
1 ч.л. риган/босилек, сух/1 с.л. пресен/
1 с.л. червен пипер
1 дафинов лист
няколко зърна черен пипер, цели
½ ч.л. захар
1 с.л. чили сос
черен пипер и сол на вкус
Още за сервиране:
¼ ч.чаша нарязан магданоз
¼ ч.чаша чили сос
1 с.л. ароматен захтин
черен пипер и ядки за поръсване, по желание
* суровата леща се измива, прецежда и може предварително да се накисне във вода, а за по-бързо приготвяне на соса е възможно да се използва сверена леща, като в този случай количеството може да се удвои на 2 ч.чаши сварена и отцедена леща;
** количеството на доматения сок зависи от сорта леща и необходимата й течност за увиране, ако не е достатъчно, може да се долее зеленчуков бульон /в някои рецепти се препоръчва червено вино/;
Загрява се мазнината/зехтин или олио в по-дълбок тиган/ тенджера, добавя се скилидката чесън, следват гъбите, а след тяхното запържване -лук, моркови, целина. Задушават се леко в продължение на няколко минути, до тяхното омекване. Поръсва се с червения пипер, изсипва се лещата, нарязаните домати, доматения  сок, захарта и сухите подправки. Оставя се да къкри, а ако течността е малко, се долива зеленчуков бульон, като сосът трябва да се вари до омекване на лещата - времето зависи от сорта й от 20-40 минути. В тази връзка, за ускоряване времето за приготвяне е удачно да се използва готова сварена леща. В края на кулинарната обработка се поръсва с нарязания магданоз и 1 с.л. чили сос.
Пастата се сварява във вряща, подсолена вода по описанието и препоръките на производителя, отцежда се и разпределя в порционни купи. Отгоре се гарнира със соса леща „болонезе”, поръсва се с нарязан магданоз, прясно смлян черен пипер, малко чили сос и тънка струйка ароматен зехтин.


В отделни купички предвидих допълнително чили сос и свеж магданоз.


В близък план:



Опитайте...

неделя, 26 март 2017 г.

Печени бухтички с ябълков мармалад и канелена поръска /постни/



Популярната нахутената вода /akvafaba/, като една алтернатива на млечни продукти и яйца, позволява нови възможности за реализиране на различни веган и постни рецепти,  едва ли не във всичко от меренг, бонбони, до майонеза. Поради способността си да имитират функционалните свойства на яйчения белтък аквафаба/водата, която се е получила при варенето на бобови растения (нахут, леща, грах и фасул)/, може да се използва като директен заместител на яйчен протеин в някои кулинарни рецепти – естествено най-провокиращи са решенията за белтъчни десерти и фини сладки, майонези, кремове и глазури, печива, хляб и сладкиши, с най-обща препоръка за прилагане на aquafaba е заменяна на яйчен белтък със средно 30 мл. (2 супени лъжици). Уникалната комбинация от компоненти - въглехидрати, протеини и други разтворими вещества, сухи растения, семена, се характеризира с типичния хранителен състав при нахута от 19% протеини, 61%въглехидрати, 6%липид и 14%вода. Добър резултат може да се отчете и при така нареченото постно хладилно тесто с мая /refrigerator Dough-made with aquafaba/, което изпробвах многократно, но за него ще предвидя самостоятелна публикация. Сега темата и днешното ми предложение е за постно тесто с нахутена вода във вид на печени малки питки, като бухтички пълнени с ябълков мармелад и канелена захарна поръска.


Печени бухтички с ябълков мармалад и канелена поръска /постни/
/по идея, с изменения от постные пирожки и булочки с посыпкой/


Продукти за 
12 бухтички /питки от 45 гр. тесто и 10 гр. пълнеж/
2 ½ ч. чаши брашно*
1-2 с.л. захар
1 ч.л. мед
½  ч.л. сол
7гр.суха активна мая /д-р Йоткер/
¾-1 ч. чаша вода (хладка)
3 с.л. олио
¼ ч. чаша аквафаба/нахутена вода, като яйчен заместител **

Поръска:
1 с.л. кокосово масло
2 с.л. брашно
1 с.л. захар
½ ч.л. канелена захар/или няколко щипки канела

Плънка:
120 гр. твърд ябълков мармелад
1 с.л. мазнина за намазване на бухтичките преди второто втасване

* количеството зависи от влажността на брашното – може да се наложи да се добави още малко,  ако е твърде меко или пък да не се оползотвори изцяло, ако е твърдо.
**течността от 1 консерва /400 гр./ сварен на нахут е около ¾ ч.чаша, от нея в тестото се налива само ¼ ч.чаша; другата може да се замрази и използва с други приложения.
1 ч.чаша =240 мл.

Видео рецепта постные пирожки:
Смесват се 2 ¼  ч. чаша от брашното със солта, захарта и маята в купа за разбиване с миксер. Пчелният мед се разтваря във водата и се наливат заедно с олиото  и нахутената вода /aquafaba към сместа от брашно. Омесва се гладко тесто, като количеството брашно зависи от неговата влажност – може да се наложи да се добави още ¼  ч.чаша брашно, ако е твърде меко или пък да не се оползотвори изцяло, ако е твърдо.
По-голям съд се намазнява и в него се поставя  тестото, което се покрива /може да се използва и голям полиетиленов плик и изчаква за около час, да втасва до двойно увеличение на обема. Преди печене, се  разделя на части за употреба - полученото тесто е достатъчно за 12 бухти по 45 гр. и 10 гр. плънка мармелад. Бухтичките се оформят върху леко набрашнена повърхност – овалват се топчета и разточат на кръг, в средата на които се поставя парче мармелад. Загъват се към центъра, прищипват и формоват на топче. Поставят се в леко намазнени форми /използвах за мъфини/ с гладката страна нагоре, покриват се с фин слой мазнина и оставят да втасват допълнително около 20 минути.
Фурната се загрява на 175-180° C. През това време се подготвя захарната поръска, като бързо се смесват студеното кокосово масло, брашното и захарта, и претриват на фини трохи. Ароматизира се с канела и поръсват втасалите бухтички. Пекат се за около 15-17 минути до златисто, изваждат се и след леко охлаждане, се изваждат от формите и прехвърлят на решетка за окончателно изстиване. Може допълнително да се поръсят с пудра захар за още сладост.


Сервират се топли.


Тестото е пухкаво и меко, не прекалено сладко,
с контраст на ароматната сърцевина от ябълковия конфитюр.


Опитайте…

събота, 25 март 2017 г.

Благовещение

Голям празник почитаме днес - Свето Благовещение


“Радвай се благодатна,
Господ е с тебе; благословена си ти между жените...”



В днешния ден, Благовещение, християните възпоменават радостното за всички събитие: Ангел Божий донесъл на Дева Мария вест за скорошното явяване на отдавна очаквания Спасител.
 Свето Благовещение,25 март, e празник за всички християни, независимо от традицията и църквата, към която принадлежат,в чест на Благата вест, която Архангел Михаил съобщава на Дева Марияче ще стане майка на Божия син - Спасителя на света. В българската традиция денят се свързва с идващата пролет и е известен като Благовец или половин Великден. Според поверието, в този ден долитат кукувицата и лястовицата и носят благата вест, че зимата си е отишла. Смята се, че на Благовец трябва за пръв път да се хапне нещо зелено - коприва, киселец или лапад, за да потече в тялото на човека нова кръв. Храната е постна, но се разрешава риба. На трапезата задължително присъства обредната питка, а първото парче от нея стопанката поставя на прага на дома и нарича за неговия покровител - домашния дух. Някои тематични постни предложения за празника: постни цветни сладки или други, "жаваронки", пити, нахутени "трюфели", миналата година енергийни пролетни пастички, а днес - печени постни бухтички с ябълков мармелад.


Имен ден празнуват Блага, Благовест, Благовеста, Благовестин, БЛАГОВЕЩЕНИЕ, Благодатка, Благой, Благомил, Благомира, Блаже, Блажена, Блажо,и Евелина, Евангелина Гавраил, Габриела, Гавраила..


Благовещение е празник, честван у нас преди десетилетията и като Ден на майката
като духовен семеен празник и на света Богородица.

 Богоро́дице Де́во, ра́дуйся, 

Благода́тная Мари́е, Госпо́дь 

с Тобо́ю, благослове́нна Ты́ 

в жена́х, и благослове́н пло́д 

чре́ва Твоего́, я́ко Спа́са 

родила́ еси́ ду́ш на́ших.


Честито Благовещение,

честит празник, майки!

 с пожелания за вяра, надежда, любов и много благи вести.


сряда, 22 март 2017 г.

Постен кекс с кокосова сметана



Първо пролетно предложение за тази година и с анонс към предстоящия голям празник на Благовещение в събота, 25 март - постен кекс с кокосова сметана. Свеж, с лека, не прекалено влажна текстура, фин и уханен, попада в категорията на семпъл и лесен кекс, който не изисква много приготовления, изключвайки времето за печене. В повечето предложения за печива от типа на vegan bundt cake освен класическите съставки /брашно с набухвател, захар и мазнина/, се ползва лимонов аромат,  вода или някакво ядково мляко. Различните рецепти за този вид кекс имат сходни съставки, леки нюанси в пропорциите, но идеята е една – без яйца, мляко и масло, аз заложих на кокосова сметана и портокал. Кокосовата сметана /coconut cream/, която не е със силен доминиращ вкус и мирис /за разлика от кокосовите стърготини/, успешно се съчетава в комбинация с цитруси, а като последващ резултат ... чудесен постен десерт. Допълнителната заливка от захарна глазура, макар и не задължителна, определено създава по-завършен и празничен вид.


Постен кекс с кокосова сметана  
/по идея от Vegan Lemon Cake и Coconut LemonBundt Cake

Продукти
Кекс:
1 ½ ч.чаша брашно
1 с.л. нишесте
1 ½ ч.л. бакпулвер
½ - ¾ ч.чаша захар
¼ ч.чаша портокалов сок
¼ ч.чаша олио
¾ ч.чаша кокосова сметана/ мляко*
½ - 1 ч.л. портокалова/лимонова кора**
1 щ. сол
ванилия
Глазура:
    1 ч.чаша пудра захар
    1-2 с. л. кокосово мляко/лимонов сок
    капки аромат цитрон на д-р Йоткер
   1-2 с.л. кокосови стърготини за поръсване, по желание
   1 ч.л. портокалова/лимонова кора, по желание за поръсване

1 ч.чаша =240мл.
 * кокосовата сметана /coconut cream/ е  сходна с кокосовото мляко, но съдържа по-малко вода, има по-гъста и пастообразна консистенция.
** количеството на портокаловата/лимонова кора е препоръчително да не доминира над деликатния кокосов вкус и нежен аромат. Поради допълнителната обработка на плодовете с препарати и оцветители за добър търговски вид и е по-удачно да се използват или био, или портокали за сок, които се изчеткват и измиват много старателно. Опция Финес- аромат портокалови корички Dr.Oetker
Фурната се включете на 175°С, подготвя се и формата за печене на кекс /използвах 30х11см., правоъгълна с керамично покритие/, която се омазнява леко.
В купа се наливат кокосовото мляко, добавя се захарта, ванилията и растително масло. Разбърква се, след което следват прясно изцеден портокалов сок и рендосана цитрусова кора (портокалова/лимонова). Отгоре се пресяват брашното с бакпулвера, шипката сол и нишестето. Цялата смес се разбърква до хомогенизиране и излива в подготвената форма за печене. Пече се в порядъка на 35-45 минути, според височината и обема на съда, до суха клечка. При мен 35 мин. и още 5 в изключена фурна. Изважда се и след леко охлаждане /около 10 мин./ се освобождава от формата и прехвърля на решетка за окончателното изстиване.
Смесват се пудрата захар и кокосово мляко/сок, до кремообразна смес, след което се разпространява върху кекса, поръсва се с кокосови стърготини и оставя да стегне преди нарязване. Захарната глазура овкусих с капки аромат цитрон на д-р Йоткер и затова не заложих на оранжев портокалов акцент в декорацията.


Разрязахме го още хладък  -
 вкусът му бе разкошен, но след пълното му изстиване, ароматите се обединиха още по-добре.


Вече споменах, че има свежа, лека, но не прекалено влажна текстура, фин, нежен и уханен,
с усещане за  пролет...


Опитайте...

неделя, 19 март 2017 г.

Постен пастет с печурки и бял боб



По време на Великия пост, преобладаващите храни, доставящи белтъчини на организма са: нахут, леща, грах, гъби, фасул, от модерните  киноа, амарнат, много семена и ядки. Най-често се препоръчва смесване на зърнени и бобени храни в един прием и се създава възможност за по вкусни и разнообразни комбинации. За гъбите в ролята на "вегетарианско месо" се знае и е писано  много. Със своя специфичен вкус и аромат, могат да овкусят всяко постно ястие, освен това са с ниско съдържание на калории, мазнини и холестерол, което ги превръща в почти идеална храна /съществуват и някои по-различни становища/. Както в повечето постни храни се съчетават по-обикновени съставки, но резултатът е повече от чудесен. За днес имах идея да представя едни житни бургери с гъби, но избрах пастета...  Постно ястие на боб с гъби не е новост и за нашата трапеза, но сега по-различно е оформлението – на пастет. В компанията на прясна салата, сухари/или франзела, свеж магданоз и няколко мариновани каперси, се получава една възможност за питателно, засищащо и вкусно разнообразяване на иначе постно меню.  


Постен пастет с печурки и бял боб

Продукти:
2 ч.чаши сурови печурки, нарязани на ивици
1 ч.чаша сварен и отцеден бял боб
1 стрък пресен лук
1 скилидка чесън
сол, черен пипер, на вкус
2 -3 с.л. зехтин
1 ч.чаша =240 мл.

Рецептата, онагледена със снимки
Пропорциите са ориентировъчни и могат да се променят по вкус и желание. Нарязаните гъби /свежи, без отворени гугли/ се задушават в 1-2с.л зехтин, заедно с нарязания пресен лук и скилидка чесън до омекване. Важно е да останат светли! Махат се от котлона и смесват със сварения и добре отцеден бял боб. Овкусяват се със сол и черен пипер и пасират с кухненски пасатор, до желаната едрина. Може да се добави и още малко зехтин, при желание, като и свежи подправки.  


Поставя се в хладилник за няколко часа, да се обединят вкусовете и е готов за консумация.


Вече споменах, че в компанията на прясна салата, сухари, или франзела, свеж магданоз и няколко мариновани каперси, се получава една възможност за питателно, засищащо и вкусно разнообразяване на иначе постно меню.   



Опитайте...



сряда, 15 март 2017 г.

Фитнес сладки с банан, овесени ядки и стафиди /постни/



Обичам такива рецепти – от една страна с малко и обикновени основни съставки, а с възможности за различни допълнения и комбинации, от друга. Такава е идеята и на тези сладки само с три базови съставки - 3 Ingredient Healthy Oat Cookies ... банан, овесени ядки и стафиди, в същото време позволяващи добавяне на ядки, семена, шоколад и други сушени плодове. Бързи, лесни и вкусни, при това енергийни и здравословни, едно чудесно предложение не само за фитнес, за постите и началото на пролетта. Запазих името, a защо фитнес - следва обосновка, без да бъда специалист в тази област: богати на естествена захар, бананите и сушените плодове представляват концентриран източник на въглехидрати с висок гликемичен индекс, което ги прави добър снабдител на енергия и осигуряват доза фибри, калий, витамини и минерали. В основната група влизат засищащите овесени ядки - съдържайки добро количество протеини, фибри, витамини, минерали и антиоксиданти, с обща характеристика на „бавен“ въглехидрат и нисък гликемичен индекс, спомагат за по-бавното усвояване от организма и постепенното отделяне на въглехидрати в кръвообращението. Следват екстрите – орехови и/или други ядки –чудесен източник на протеини, фибри, важни за организма ненаситени мазнини, витамини и минерали. Семена /тиквени, сусамови и слънчогледови/, чия, мед, какао, канела, кокос и още други възможности за съчетаване и обогатяване по желание. Количествата и пропорциите са ориентировъчни, могат да определят водещите вкусове и аромати, но и възможността да се оформи сместа във форма на бисквитка. Гарнирах с плътен "конец" от разтопен черен шоколад за финал и сервирах в компанията на чаша овесено мляко с канела, още свежи плодове и ядки.


Фитнес сладки с банан, овесени ядки и стафиди /постни
/по идея на banana oat fitness cookies/


Продукти* за 12-14 бисквитки
2 узрели банани
1 ч.чаша овесени ядки
¼ ч чаша стафиди и боровинки
¼ ч чаша натрошени орехи или микс от ядки
1 с.л. семена чия
1 ч.л. мед, по желание
1ч.л. канела
1 ч.л. какао, по желание
*може да се добавят/заменят над основните и други съставки по желание- още семена  тиквени, слънчогледови  или други; сушени плодове, кокосови стърготини, аромати. Количествата и пропорциите са ориентировъчни, могат да определят водещите вкусове и аромати, но и възможността да се оформи сместа във форма на бисквитка. 
В зависимост от количеството на съставките крайният резултат може да бъде като по- меки /преобладаващо бананови - за някои леко жилави/ или по-плътни бисквитки.
 1 ч.чаша =240 мл.
Видео рецепта: 3 Ingredient Healthy Oat Cookies

Фурната се загрява до 175-180 ° С,  покрива се тава за печене с пекарска хартия.
В купа се намачкват обелените банани каша. Към тях се добавят овесените ядки /използвах фини/ и стафидите /при мен стафиди и червени боровинки/. Следват допълнителните съставки по избор /орехи, или микс от ядки, семена чия, мед, канела, какао и/или други по желание. Количествата и пропорциите са ориентировъчни, могат да определят водещите вкусове и аромати, но и възможността да се оформи сместа във форма на бисквитка Разбъркват се всички до хомогенизиране на сместа. С лъжица или навлажнени ръце се оформят плоски сладки и поставят в тавата за печене /върху хартията/. Пекат се за около 12-15-20 минути, според големината им. Изваждат се от фурната. Леко охлаждат  в тавата и прехвърлят върху решетка за окончателното им изстиване.


Гарнирах с плътен "конец" от разтопен черен шоколад за финал.


Вече споменах, че сервирах в компанията на чаша овесено мляко с канела,
още свежи плодове и ядки.


Опитайте...




неделя, 12 март 2017 г.

Постни кюфтета с киноа, картофи и коприва



В снежната мартенска вечер, едно предложение с усещане за пролет и време за сезонна коприва - крехки парещи стръкчета, носещи топла слънчева енергия и живителна сила. Разнообразих нашето постно меню с тематични кюфтета от коприва, киноа, картофи. Обичаме коприва, харесваме и киноа, картофите се подразбират... За полезните качества на чудното съкровище киноа е излишно да се пояснява, днес акцентът е копривата. Копривата е уникално растение, като зеленолистно е богата на хлорофил и фолиева киселина, също така източник на протеини, желязо, магнезий и силиций, калций и калий, и се счита, че копривата принадлежи към най-добрите лечебни растения, които имаме. Пролетните ястия с копривата са много вкусни и полезни, още повече, че при минимална топлинна обработка не губи много от качествата си. В комбинацията на коприва с киноа вкусовете взаимно се допълват и обогатяват, а картофите успешно осъществяват свързваща роля. Със златиста, хрупкава от галетата коричка и мека сърцевина, лек аромат на свежи подправки и усещане за пролет, сервирах в компанията на салата с леко горчив-лют вкус от рукола, постна нахутена майонеза с чесън и пикантна доматена салца – ето ги…


Постни кюфтета с киноа, картофи и коприва 
/по идея от  Quinoa and Kale Cakes/


Продукти за 10-12 бр.
1 ½  ч.чаша листенца прясна коприва/връхчета
2 ч.чаши сварена киноа*
1 ч.чаша настъргани сварени картофи /около 2 средни/
1-2 стръка пресен лук
1 ск. чесън или пресен
1-2 с.л. зехтин
½  ч.л. червен пипер
1 ч.л. зеленчукова подправка
1 с.л. нарязан джоджен или магданоз, пресен
сол и черен пипер на вкус

1 ч.чаша галета, може и доовкусена
2-3 с.л. олио за пържене
1 ч.чаша =240 мл.
* около 120 гр. (2/3 ч.чаша) сурова киноа, след сваряване в пропорция 1:2 киноа–вода, за около 20-ина минути.
В затопления зехтин се задушават нарязаните на ситно пресен лук и чесън. Към тях се добавя почистената и подсушена коприва и с минимална топлинна обработка леко сотира. Веднага се отстранява от котлона и овкусява със зеленчуковата подправка /от типа на пикантна или друга/, червения пипер, сол и черен пипер на вкус.
В купа се смесват настърганите картофи /варени с кожата, след което обелени и настъргани на фино ренде/, сварената и охладена киноа /в пропорция 1:2 киноа–вода, за около 20-ина минути/ и задушената коприва. Добавят се нарязаните пресен джоджен или магданоз и доовкусява с още сол и черен пипер, ако е необходимо. Получената смес се хомогенизира и оставя в хладилник за около ½-1час, след което се оформят кюфтета, панират се в галета и пържат в малко олио на средна температура до златисто. Изваждат се върху абсорбираща кухненска хартия и са готови за сервиране - топли, за да се запази хрупкавата им коричка.


Вече споменах, че чудесно си пасват в компанията на леко горчиво-лют вкус от салта с рукола, постна нахутена майонеза и пикантна доматена салца.


 В разрез отчетливо се виждат  зрънцата сварена киноа и копривените ламелки.


Опитайте...

сряда, 8 март 2017 г.

Аеро шоколадов веган мус /само 3 съставки/



Идеята за веган шоколадов мус не е нова, могат да се намерят множество различни комбинации в тази насока, но най-често това са с кокосово мляко, други млека на растителна основа, банан, а в последните години с актуалната нахутена вода /Aquafaba/. В тази рецепта се използват само три съставки - кокосова сметана, тъмен шоколад и аквафабаИменно разбитата на сняг нахутена вода безспорно е акцентът, променящ структурата, създаващ повече обем, ефирност и порьозност, обуславящ определението в наименованието като "аеро". Съчетанието на кокос и какао е една от най-популярните, в същото време сполучливи вкусови и ароматни комбинации, тематично подходяща за настъпващия пролетен сезон:
1. Шоколад - за повечето дами, шоколадът е онова нещо, на което е трудно да се устои. Познат, признат и полезен, наскоро четох за още 15 интересни убеждаващи факта, че това изкушение е и невероятно лекарство със свои предимства - Какво се случва с тялото, когато хапнем парченце шоколад
2. Идва ред и зa вълшебствата на кокосовото мляко – мощен антиоксидант, стимулира метаболизма и пoдoбpявa xpaнocмилaнeтo; помага на организма в борбата му с вирусите; контролира и лекува различни болести и здравословни проблеми, подходящо при диети за отслабване. Не съдържа холестерол, има по-малко калории от портокаловия сок.
3. Нахутена вода – може би най-големите предимства на aquafaba са, че тя е на растителна основа, естествено без глутен, ниско съдържание на калории, може да имитира последователността на съставки като яйца и млечни продукти за тези, които избират или трябва да ги избягват. 


Аеро шоколадов веган мус /само 3 съставки/
Продукти за 4 порции:
½ консерва кокосова сметана /coconut cream/*
200 гр. черен (веган) шоколад**
¼ ч.чаша  Aquafaba,  водата от сварен нахут консерва
По желание,  според вида и сладостта на шоколада
¼ - ½ ч.чаша пудра захар/или натурални подсладители
ванилия, щ.сол
използвах 1/2 консерва кокосова сметана /coconut cream./ от 400 мл. e
* * може да се използва и друг вид шоколад, без следи от мляко и млечни продукти, 
напр. Диетичен черен шоколад "FINESSE" dark.
1 ч.чаша -240 мл.
Видео рецепта:
На водна баня се разтопяват се 200 гр. черен шоколад и 200 мл. кокосово мляко. Ароматизират се с ванилия, балансира вкуса с щипка сол и сместа се прехвърля в чиста купа, за да се охлади за около 15-20 минути.
След като шоколадовата смес достигне стайна температура, се подготвя нахутената вода /aquafaba/.  Прецежда се aquafaba през фино сито, за да се отстранят всички по-твърди частици. Разбива се с миксер на висока скорост в продължение на няколко минути или докато започнат да се оформят връхчета, следва постепенно добавяне на пудрата захар и разбиването продължава до уплътняване. Внимателно се смесва с охладения шоколад, докато се хомогенизират.  Порционира се и поставя в хладилник за най-малко 1-2 часа.


При сервиране може да се поръси с какао и гарнира с бисквити 
- тематично без животински и млечни съставки /по избор/, препечени ядки и плодове. 


Вече споменах за неговия кадифен шоколадов вкус, обем и лекота, фин и нежен аромат ...


Опитайте...

неделя, 5 март 2017 г.

Постни круфини с мед и малиново сладко



Круфини /cruffin/ – една от новите тенденции в печивата, плод на въображението към съвременната кулинария. Ефектният хибрид между класическия френски кроасан и популярния американски мъфин, вече е с множество вариации на cruffin мания по целия свят. Кръстоската наполовина мъфин, наполовина кроасан се дължи на меко тесто с мая - еластично и податливо за работа, с много тънко разточване и фино намазване с мазнина, като при кроасаните. Различно е оформянето, с надлъжно разрязване, загъване в спираловидна линия и изпичане във форми за мъфини. След охлаждане обикновено се гарнират със сладко, лек крем или шоколад. За началото на това чудесно лакомство се спори, но може да се приеме Кейт Рийд /Kate Reid/, Мелбърн, за автор през 2013г., година по-късно популяризиран от 28-годишният сладкар Стивън Р. /Ry Stephen/, като търговска марка на пекарна в Сан Франциско. Следва престъпна кражба на оригиналната рецепта, макар че освен пропорции и съставки,  в основата на това изкушение особено значение има и техниката за изпълнение. "Това е един мит на сладкишите, това е еднорогът на сладкишите" гордо нарича творението си Р. Стивън, съсобственик и сладкар на пекарната.
Настоящата рецепта е по-обикновена, бърза и лесна, но технологията изисква почти прозрачно разточване /някои използват машина за приготвяне на паста/, загъване, надлъжно разрязване и оформяне. Пека ги вече неколкократно, а сега и в постен вариант с кокосово масло, което чудесно хармонира и вкусово допълва другите съставки, а гарнирането с ароматно малиново сладко е  не само финален щрих – ето ги:


Постни круфини с мед и малиново сладко


Продукти за12 броя:
300 гр. брашно
50 гр. олио
50 гр. захар
1 ч.л. мед
6 гр. суха мая*
½  ч.л. сол
140 мл. топла вода 

125 гр. меко кокосово масло 
още 1/2 ч.чаша малиново сладко/конфитюр

*използвах 7 гр. суха  мая на д-р Йоткер
Видео рецепта;   рецепта онагледена в стъпки и снимки
В купа се налива топлата вода и размива с меда, добавя се  олиото, захарта и маята, порива се кърпа и оставя за около 10-15 минути да се активира маята /да „шупне”/. Пресява се брашното със солта (от300 грама, може да се започне с 270 г.), като количеството зависи от влажността на брашното.
Замесва се тесто, може и миксер с бъркалки за тесто на ниска скорост за няколко минути, след това леко се увеличава скоростта и измесването продължава до оформяне на много мека и еластична топка. Покрива се със стреч фолио и оставя на топло да втаса за около час половина, в зависимост от температурата в помещението, до двойно увеличение на тестото.
Втасалото тесто се разделя на 6 равни части, като всяка една от тях се оформя на топка и покрити със стреч фолио се оставят за около 10-15 минути да отпуснат.
Върху леко набрашнена повърхност се разточват дълги около 65-70 см. и много тънки, почти прозрачни ивици тесто, които се намазват (най-добре ръка) с разтопено масло, за постния вариант - кокосово. Загъват се на ролка от към късата страна и полученото многопластово руло се разрязва надлъжно на две равни части. Тестото е меко, еластично и податливо за работа. Загъват се в спираловидна линия, със стремежа разрязаната страна да бъде външна и поставят в леко намазана с мазнина форма за мъфини. Отново се покриват с фолио и поставят за второ втасване около 60 минути. 
Пекат се на 200 °С в продължение на 20-25 минути, може би, в някои фурни го отнеме малко повече или по-малко за печене – при мен на 175°С за 15-20 мин. След леко охлаждане се изваждат от формите и оставят върху решетка за окончателното им изстиване.


Мекички, маслени и ароматни са в чист вид, но още по-вкусни напълнени със сладко или крем.


В повечето рецепти се препоръчва да се поръсват с пудра захар, аз ги харесах  с топинг от лек захарно-меден сироп, гарнирах с още малиново сладко и няколко замразени малини.


Разрязани:


Вариант не постни - с краве масло:


И по-близо, където отчетливо се открояват отделните слоеве:


И с меден топинг:


Опитайте...