сряда, 28 януари 2015 г.

Доматени солени бисквити и маслинова гремолата


Не съм убедена кое е водещото в това предложение – солените маслени бисквити с домати и риган или маслинената гремолата, но двете определено са взаимно допълваща се, богата на вкусове и аромати комбинация. Рецептата за Tomato-Thyme Shortbreads with Olive Gremolata от Food and wine, на chef Melia Marden, специалист по средиземноморска кухня.
Маслените бисквити са по - семпли - от ронливо/пясъчно тесто с доматено пюре – гарнирани с риган и/или с тиквени семки. Гремолата /Gremolata или Gremolada/, като смес от подправки, която традиционно се използва за поръсване на италианското ястие Оссобуко по милански, /Дани има една разкошна версия/, е в малко по - непривична роля. Основните компоненти на Gremolata са зелен магданоз, чесън и кора от лимон, с класическа пропорция с малка китка магданоз , настъргана кора на един лимон и три скилидки чесън. Въпреки, че е добавка предимно за телешко, цитрусовия елемент в гремолата позволява и е чудесно допълнение и към други меса или рибни ястия. Естествено добавките и вариантите са много – други цитруси /лайм, портокал, грейпфрут/, други билки /кантарион, кориандър, мента, градински чай/,  още хрян, ядки, сирена, аншоа, в този случай – маслини. Най-добре е да се консумира прясна, не съхранява за повече от един ден, но също така е най-добре, ако има около час преди сервиране, за да се обединят вкусовете.
За финал може да се гарнира с козе сирене – острота на вкуса му хармонира добре с маслените бисквити и свежата грамолата.


Доматени солени бисквити и маслинова гремолата

Продукти:*
½ ч.чаша масло, студено /115 гр./
1 ч. чаша брашно
¼  ч. чаша доматено пюре
1 с. л. захар
1 с. л. пармезан, ситно настърган
1 с. л. мащерка, прясна /риган
½  ч. л. сол
¼  ч. л. лют червен пипер /или сладък
щипка прясно смлян черен пипер

1 ч.чаша =240 мл.
* замених мащерката с пресен риган, и изпълних ¾ от рецептата.

В кухненски робот се пулсира брашното с доматеното пюре, захарта, сиренете, мащерка/риган, сол, червен пипер и черен пипер, докато доматеното пюре се поеме равномерно. Добавя се маслото и пулсира отново до обединяване на тестото .  Прехвърля се върху  плот, бързо се омесва на топка и оформя на руло или се разточва на кора, с дебелина около 5 мм. / направих и в двете разновидности/. Загъва се със стреч фолио и се оставят в хладилник, да се охлади добре, най-малко на 1час, може и за нощ.
Фурната се загрява на 175-180С. От охладеното тесто се изрязват формички или режат дискове от рулото. Поставят се в тава, поктита с хартия за печене и пекат в продължение на 12-18 минути, според дебелината. Изваждат се от фурната и след леко охлаждане се прехвърлят върху решетка за окончателното им изстиване.


За гремолатата:
Гремолата /Gremolata/
½  ч. чаша ситно нарязани зелени маслини*
½  ч. чаша ситно нарязани маслини Каламата
3 с. л. екстра чист зехтин
2 с. л. магданоз, свеж, ситно нарязан
1 ½  ч. лъжички ситно настъргана лимонова кора
1 ч. л. пресен лимонов сок
1 малка скилидка чесън
сол и прясно смлян черен пипер, на вкус

* направих 1 чаена чаша микс от зелени, каламата и черни маслини
Всички продукти за гремолатата се смесват, разбъкват добре и поставят в хладилник за около час, да се обединят най-добре вкусовете им.


Количеството на тестото е достатъчно, така че  направих два варианта – изрязани бисквитки, които декорирах с тиквено семе, както и семпли дискчета /от руло/, които като че ни допаднаха повече.


Вече споменах, че гарнирах и със саламурено сирене  - краве или козе, въпрос на избор.

 Опитайте...

понеделник, 19 януари 2015 г.

Пирожки „как пух”



Пирожки „как пух” – безспорен фаворит в руските форуми. Може би класика… повече от шест години и цели 72 страници с коментари, отчети, благодарности и варианти. Тестото е бързо и лесно за приготвяне, леко, податливо и удобно за работа, времето за втасване не е продължително, пекат се във фурна, а не се пържат. Плънките и оформлението са разнообразни - сладки, солени, а може и двете… В основата идея е използването на завишено количество на мая – 11 грама сухи, бързодействащи дрожди, което по принцип е за 1 кг. брашно, да се приложи към 3 чаени чаши /1 ч.чаша =240 мл./. Следват 1 чаена чаша кефир, която побългарено може да се замени с гъст яйрян /или кисело мляко/ и ½ чаена чаша растителна мазнина, малко сол и захар се подразбират. Полезни са допълнителните уточнения и разяснения относно вида на маята: че може да се използва и прясна мая – около 40 грама и също така, че сухата, може да се „задейства” предварително /смесват се 1-2 с.л. топла вода с 1 ч.л. захар, за десетина минути и добавят в тестото преди брашното/, ако не е указана непосредствената употреба от производителя. Завишеното количество на маята леко ме притесняваше, но прочетох и товамая на Др. Йоткер, в пакетче 7 грама за 500 грама брашно, за директно поставяне. Така ги направих и аз, с риск да намаля ефекта на пухкавост и може би по скоро като питки, отколкото пирожки, но без да пропускам същественото, тестото да „бухне” и втаса добре. Ние ги харесахме...




Продукти: /16-20 пирожки, според големината/
3 ч.чаши брашно
1 ч.чаша кефир / кисело мляко, яйрян
½ ч.чаша олио
1 с.л. захар
1 ч.л.сол
11 гр. мая суха, бързодействаща*
1 ч.чаша =240 мл. 
* вижте поясненията по-горе
Киселото мляко /айрян се смесва с олиото и малко се затопля, добавя се сол и захар. Брашното се пресява и се смесва с маята, изсипва се постепенно и замесва тестото. Загъва се и поставя на топло място за втасва  в продължение на 30 минути.
Докато тестото се покачва, може да се приготви пълнежа. Сладък от гъст конфитюр, задушени ябълки или друг, аз избрах смокинов конфитюр с ябълки на малки кубчета и канела. Соленият може да бъде също различен – картофи, лук и гъби, спанак, този път избрах  меко сирене със сушени домати и зелени маслини.




Едно примерно по етапно изпълнение в снимки.
Втасалото тесто се разделя на около 20 парчета, моите бяха 16. Оформя се или разточва на диск, поставя се плънката и оформя като пирожка, кифличка или друга форма. Оставят се около 10-на минути отново да втасат и намазват с жълтък, леко разбит и разреден с малко вода. Поръсват се със семена по желание.
Пекат се върху хартия за печене в предварително загрята на 180-200 °C до златисто, около 15-20 минути.


Сладките пирожки могат да се "глазират" леко с медена вода.
 

Чудесни за закуска или по руски към чаша топъл чай.


Опитайте...

събота, 17 януари 2015 г.

Антоновден, Атанасовден и "среди зима"

В народните вярвания на 17 и 18 януари се тачат двама братя, ковачи, светците Свети Антоний  и Свети Атанасий, съответно Антоновден и Атанасовден и честването им е вързано с предпазване от болести, а с властта на Свети Атанасий  над снеговете и ледовете - "Среди зима" - след който денят започна да пораства с по "едно просено зърно". 


Православната църква почита на 17. януари, паметта на
Преподобния Антоний Велики
, празникът е наричан от народа Антоновден,
на следващия ден, 18.януари - Св. Атанасий ВеликиАтанасовден.


В житието на Преподобния Антоний Велики е написано, че се е родил около 251 г. в Среден Египет в заможни и благочестиви родители. По-късно продава и раздава имуществото си, след което прекарва 20 години при пълно усамотение в постройка в пустинята. През това време при него идват болни и страдащи хора, с които беседват в в продължение на часове. На 104 години побеждава привържениците на арианското учение в открит диспут. Успехът му е наречен тържество на християнството. Умира на следващата година. Мощите му са пренесени във Виена. Смята се за основател на християнското монашество.


На 18. януари християнската православна църква посвещава на Св. Атанасий Велики, роден през 295 г в столицата на Египет Александрия. Син на бедни родители християни, той получил прекрасно образование но изучавал усърдно Свещеното писание. На 23-годишна възраст той е ръкоположен за дякон и участва в Никейския Вселенски събор. Пет години след това Атанасий придобива епископски сан. Като архиепископ на гр. Александрия той се включва активно в борбата срещу арианската ерес в християнството. И словото, и животът му са израз на добродетелта, а учението му като "закон на православната вяра".
Свети Атанасий е първият наречен "Велики" измежду светите отци на Църквата.


Антоновден и Атанасовден са един след друг и се честват като 
празници на ковачи, железари, ножари, налбанти.
„Иди си зимо, идвай лято!"
Българите наричат зимния Атанасовден „среди зима", тъй като народното поверие гласи, че след празника зимата си отива, защото св. Атанас се качвал на своя бял кон, обличал бяла копринена риза и се провиквал от Балкана: „Иди си зимо, идвай лято!"
В народния календар Андоновден, Лелинден или Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не плетат, не предат, не варят боб и леща, за да не разсърдят болестите. Месят се питки, намазани с мед и се раздават на близки и съседи за здраве. Празниците са популярни и с общо название  "сладки и медени", като жените правели и раздавали питки, намазани с мед.


След тях, на  20 януари е  денят на  Свети Евтимий, 
който се чества заедно със Св. патриарх Евтимий Търновски.


Преп. Евтимий Велики - от Мелитин, Армения, син на благочестиви родители. Възведен в свещенически чин от Мелитинския епископ, отишъл в Иерусалим, основал манастир, събрал братя, имал чудотворен дар, починал на 96 години в 473 година. 
Свети Евтимий Търновски е сред най-великите българи и личности от Средновековието, най-известният патриарх на България и последният предстоятел на църквата на Второто българско царство. Той e авторитетна фигура в православния свят.


Именници:
На 17 януари, Антоновден - Антон, Антония -(старо римско родово име,означаващо "безценен,неоценим,който няма цена"), Антоан, Антоанета, Антонина, Андон, Андония, Донка, Доника, Дона, Тончо, Тонка, Тонко, Тони , Тоня.
На 18, януари, Атанасовден - Атанас (от гр. атанатос-безсмъртен), Атанаско, Таско, Наско, Трайко, Танка, Наца, Тана, Ачко, Живко, Траян, Траяна, Татиана, Трайка.
Следват:
20 Януари - Евтимовден, Евтим
21 Януари - Агнеса, Максим
22 Януари - Tимoтeй, Тимофей
24 Януари - Аксения, Ксения
25 Януари - Григор, Григории


Здрави, честити и благословени именни дни!

понеделник, 12 януари 2015 г.

Картофени "лодки" със сьомга, сметана и хайвер



Един класически ордьовър от пушена сьомга, гарнирана с черен хайвер и сметана – естествена комбинация с деликатесен вкус.  Най-често поднасян върху хляб, бисквити или блини, сега е в картофена „лодка’ - smoked salmon creme fraiche and caviar potato skins.  Комбинацията на морска храна и картофи ни допада в различни варианти: по-семпло или малко обогатено - хайвер върху картофен галет с гъста сметана и рохки яйца  или  в още една комбинация между картофи гратен, хайвер и пикантен винен сос.
Когато Луи XV хвърля в лицето на Петър Велики лепкавите рибни яйца, с които руският цар иска да го нагости в знак на уважение и добра воля, френският крал едва ли е предполагал, че скоро това ще се превърне в скъп и желан продукт в света. Днес хайверът освен една елегантна храна, е и доказано най-хранителният рибен деликатес, съдържащ около 250 калории на 100 грама. Вече се сервира  и в екстравагантни варианти със стафиди, ананас, сирене и хлебче или парченца зеленчуци. Познавачите знаят, че хайверът се опитва с дървена, перлена или рогова лъжица, но никога със сребърна, защото този метал разваля вкуса на хайвера.

Днешното предложение за популярната комбинация сьомга - сметана - хайвер в хрупкава тънка коричка от двойно печени и издълбани картофи има свой богат вкус, финес и очарование.


Картофени "лодки" със сьомга, сметана и хайвер
Продукти:
картофи
масло
сол  и прясно смлян черен пипер
тънко нарязана пушена сьомга
гъста сметана или йогурт сирене
черен хайвер от есетрови риби

За картофите – най-добре да се използват големи, продълговати, червеникавокафяви, които се почистват, измиват и без да се белят се омазняват леко с олио, промушват се с нож на няколко места и поставят  в загрята на 200 С фурна. Пекат се, докато се пробиват лесно с нож, около 50 минути. Изваждат се и леко охлаждат на решетка, за около 10 минути.
Задайте фурната до настройката за печено месо на скара.
Всеки картоф се срязва на половина по дължина и с помощта на лъжица се издълбава вътрешността, като се оставя тънка „стена”, около 5 мм.  Издълбаната сърцевина може да се използва за супа или друга употреба. Намазва се вътрешността на картофите с разтопено масло и поръсва със сол и черен пипер.  Картофени половинки, тип „лодки” се повръщат във топлата фурна  и запичат отново, докато маслото се разтопи и вътрешността зачерви, Могат да се обърнат, за да се запече и повърхността на „лодките” .
Изваждат се и в топлите картофени „лодки” се разпределя по парче тънко нарязана пушена сьомга, 1 с.л. сметана / йогурт сирене и ½ ч.л. хайвер.


Сервират се веднага.


Няколко капки лимон за още свежест.


Опитайте...

четвъртък, 8 януари 2015 г.

Шоколадово канапе с корнфлейкс /gluten free/


„Започни своя ден с усмивка и купичка вкусна, полезна зърнена закуска”  -
това мото много често може да се почете на кутиите със зърнени закуски марка Nestlé.
E, новост е, че вече има и безглутенов вариантNESTLÉ® CORN и GOLD FLAKES ...gluten free
По време на празниците получих един чудесен подарък от Зърнени закуски NESTLÉ® България - царевични флейксове без глутен, с мед и фъстъци - NESTLÉ® GOLD FLAKES и класическия флейкс с витамини и минерали - NESTLÉ® CORN FLAKES, за което много им благодаря!
Закуската с корнфлейкс не е новост, подходящ за хора, които се опитват до водят здравословен и активен начин на живот, дава енергия и чувство за ситост през цялата сутрин - нискокалорична храна и бедна на мазнини. Корнфлейксът се прави се от царевични зърна, които се изтеглят на люспи, след което е необходимо добре да се изсушат и изпекат. В състава  на множество видове пълнозърнест или многозърнест корнфлейкс влизат често пшеница и фибри, както и необходими за организма вещества като витамин B-комлекс, С, А и Е, както и редица минерални вещества - фосфор, калций, калий, магнезий, желязо и натрий. Новата безглутенова зърнена закуска е обогатена с витамини от група В и фолиева киселина, като една порция от 30g съдържа мин.20% на витамини от група В и 27% фолиева киселина от Хранителните Референтни Стойности – (ХРС). 
За начало, какво представлява глутенът?
Глутен се наричат белтъчините в определени храни, сред които са пшеницата, ечемикът и ръжта. Той обуславя еластичните свойства на тестото и характерната структурата на хляба и другите тестени изделия, а по-конкретно, веществото глутен представлява комбинация от два белтъка: глиадин и глутенин.
Царевицата сама по себе си не съдържа глутен, но е възможно по време на нейната обработка и преработка да бъде в досег с други зърнени култури, чрез които в продукта да попадне глутен. Често царевицата се отглежда на места, които са били използвани за отглеждане на култури, съдържащи глутен, като пшеница и ечемик и по този начин той остава наличен в почвата, след което се предава и в получената реколта. Именно за това при процеса на събиране на реколтата и производството на новите продукти, Нестле Зърнени закуски проверяват всички суровини, за да гарантират, че царевицата не е била в контакт с глутеносъдържащи култури.
NESTLÉ® CORN и GOLD FLAKES предлагат закуска, която може да улесни преминаването към безглутеново меню на всеки, който търси вкусна и удобна беглутенова алтернатива, независимо поради здравословна необходимост или просто от любопитство.Разработени в отговор на нарастващото търсене на продукти без глутен, продуктите запазват вкуса и хранителните свойства на класическите зърнените закуски, но без съдържание на глутен. По този начин потребителите могат да продължат да се наслаждават на вкуса на любимите си закуски и то на достъпна цена.
Освен да опитам чудесните вкусови качества имах и възможността да се запозная и науча повече новите продукти, както и да се възползвам от разнообразни предложения за рецепти с тях. Ето и моето предложение – класика за закуска, и идея за десерт:



Шоколадово канапе с корнфлейкс /gluten free/


Продукти:  8 -10 броя 
1 ч.чаша корнфлейкс NESTLÉ® CORN FLAKES
100 гр. бял шоколад
20 гр. масло
½  ч.чаша микс ядки: бадеми, щам фъстък, лешници, бразилски орех
¼ ч.чаша микс кандирани череши и корички, стафиди
100 гр. черен шоколад
1 с.л. растителна мазнина
Шоколад или бисквитки за основа, моите са маслени с бадемови ядки /рецептата някога по-късно/
или изрязана основа от сладкиш или торта  и  още една ,и още, и още , и още - без глутен.

1 ч.чаша =240 мл.
На водна баня или в МВ се стопява маслото с белия шоколад. Към него се прибавят ядките, натрошени на едро и микса от сушени и кандирани плодове. Сместа бързо се хомогенизира и след леко охлаждане от нея се оформят топчета   с помощта на лъжица за сладолед.  Поставят се в хладилник за около час, да стегнат добре.
Разтопява се черния шоколад с растителната мазнина  и с него се тункват бисквитите, а след втвърдяване на глазурата се слепват  и декорират корнфлейковите топки с още шоколад, кокосови стърготини, ядки или друго.


С помощта на покритието от шоколада се запазва хрупкавостта на корнлейкса, 
а ядките и плодовете допълнително обогатяват и освежават вкуса.


Една по скоро идея, отколкото рецепта за лесно, бързо и фино допълнение към чаша кафе
и със сърдечна благодарност към екипа на Зърнени закуски NESTLÉ® България.


Опитайте...

понеделник, 5 януари 2015 г.

Водици, Богоявление, Ивановден...

Седмицата отбелязва Кръщението Господне, големите православни празнични дни - Богоявление и Ивановден. В народната традиция се наричат по общо име "Водици", заради връзката им към вода. На днешния 5 януари Православната църква почита празника Водици. В деня преди Богоявление в храмовете се извършва Велик водосвет, който е най-тържественият водосвет през годината На Водици, чрез  водосвет се освещават всички води. Водата е символ на живота, на очистването. Осветената вода се превръща в средство за духовно пречистване, освещаване и телесно изцеление...  


"И ето, отвориха Му се небесата, и видя Духа Божий да слиза като гълъб и да се спуща върху Него. И ето, глас от небесата, който казваше: 
 Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение". (Мат. 3:16-17)!"
Празникът носи името „Богоявление“, защото при кръщението си в Йорданските води Иисус Христос се явил на света за обществено служение, провъзгласен от Бог Отец като Негов син. На Богоявление Бог се явил за първи път като Божествена Троица.
/Според библейската легенда на 6 януари /по Грегорианския календар/ Исус Христос 
е покръстен във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. /


Кръщението на Иисуса Христа се възприема като явление на тайната на Божествената Троица. В деня преди Богоявление в храмовете се извършва Велик водосвет, който е най-тържественият през годината и се почита празника Водици Свързани с водата, в народния календар се обобщава поредица сходни водни обреди 
5, 6 и 7 януари, когато се празнуват: 
първи - "Попова Коледа", 
втори  Йордановден - наричан още "Мъжки водици" и 
трети, "Ивановден" - "Женски водици".
и

Кръщение Господне, също Богоявление, Водици или Йордановден е християнски празник, отбелязващ кръщението на Исус Христос в река Йордан, който се чества на 6 януари по Грегорианския календар. Съществуват свидетелства за чествуването на този най-древен Господски празник още през II век, но до IV век той се съединявал с Рождество Христово. Общият празник за двете събития се наричал Богоявление, защото при кръщението Си в Йорданските води Иисус Христос се явил на света за обществено служение. Чрез раждането Си Той се явил на света в плът. По-късно Църквата приела да празнува двете събития поотделно - на 25 декември Рождество Христово, а на 6 януари - Богоявление. Исус Христос се потапя трикратно във водите на р. Йордан и излиза от тях. Този акт символизира тайнството на "смъртта" и "възкресението" на човека у него: умира земният човек, наследникът на Адам, умира грехът му и се ражда, възражда, възкръсва одухотвореният човек. След кръщението си Христос поема пътя на страданието в името на вярата като духовен човек.

Според народното поверие през нощта срещу Богоявление в глуха доба небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае. Вярва се още, че тогава спира водата, пречиства се, след което придобива голяма сила. Затова денят е известен още като Водици и Водокръщи. За здраве всички участват в освещаването на водата, когато след празнична черковна служба, свещеникът хвърля Светия кръст във водата. Млади мъже се хвърлят въпреки студа и ниската температура и изваждат кръста от водата. Който го извади бива честит и здрав през цялата година. Болни се къпят във водата, където е хвърлен кръстът. Ако хвърленият във водата кръст замръзне, предвещава здраве и голям берекет. Ако пък времето е студено и сухо, се приема като знак за плодородна и добра година. Накрая - с китка босилек свещеникът напръсква хората за здраве. Водата на Богоявление лекува всички болести.


Във всяка къща на този ден се прави обредна трапеза, която се прекадява, и като за празник, се пече се и прясна пита. На този ден имен ден празнуват Йордан, Йорданка, Данчо, Данka, Божидар, Божидара, Богдан, Богомил.
С това свето кръщение приключват т.нар. “некръстени” дни на вселената и започва новият годишен кръговрат на плодородие, родовитост и благоденствие.


Следва денят на Св. Йоан Кръстител и Предтеча Господен - Ивановден.
 Отбелязва се неподвижно на 7 януари по православния църковен календар.



Понеже главната задача в живота на светия Господен Кръстител Йоан е изпълнена в деня на йорданското Богоявление, от дълбока древност светата Църква е отредила за неговото възпоминание следващия ден подир този велик празник.
Този необикновен Божи избраник, който блести с многобройните си достойнства на границата между двата Завета, притежавал такава нравствена чистота, че по-скоро би могъл да бъде наречен ангел, отколкото човек. Затова и християнските иконописци го изобразяват с крила над препасаното с кожен ремък пустинническо облекло от камилска вълна.

Ивановден (от старобълг. "Бог е милостив", от евр. "Божа благодат") е религиозен празник, празнуван в чест на Св. Йоан Кръстител, който предрича идването на Исус Христос като пратеник на Бога и дава Свето кръщение (Богоявление) в река Йордан.  Според народното вярване Св. Йоан е покровител на кумството и побратимството. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден.

Българската традиция свързва Ивановден с очистителната и чудодейна сила на водата. Така наречените ”мръсни дни„ са свършили и хората поглеждат напред в бъдещето с надежда за здраве и по-добър живот. На този ден по стар български обичай всички булки и младоженци, които са се оженили през зимата до Ивановден, се къпят за здраве и щастлив живот, а за здраве и хубост се къпят малки и големи.Ако ерген окъпе мома на Ивановден, значи тя не му е безразлична. Вярва се, че ако мома се изкъпе на този ден, до другия Ивановден вече ще е станала булка.
Празнуват и всички, които носят името на светеца: Иван, Иванка, Ивана, Ивайло, Ивайла, Иво, Ива, Йоан, Йоанна, Жан, Жана, Ваньо, Ваня, Калоян или Калояна

На този ден се поглежда напред към бъдещето,
с пожелания да се сбъднат
очакванията за добро здраве, плодородие и щастлив живот !
И след тях, на  8 януари по стара традиция в миналото се отбелязвал Бабинден
 А на 12 януари православната църква чества Света мъченица Татиана.


Светли и честити празници,
здраве, късмет и много щастие!

четвъртък, 1 януари 2015 г.

Щастлива 2015 година!



 Здрава и мирна,  успешна и устремена,  благодатна и щастлива 
Нова  2015  Година!


Най-сърдечни пожелания за здраве, 
любов и благоденствие,
вдъхновение, успехи и много сбъднати мечти!

Всяка Нова година е свързана с нещо ново: начинания, мечти, желания, в тази нощ всичко изглежда лесно и осъществимо. Но ... и всяко "искам" си има цена:

В периферията на Вселената имало едно магазинче.

На него нямало табела - някога тя била отнесена от ураган, а новият собственик решил да не закача нова, защото всеки местен жител знаел, че в магазина се продават желания.

Асортиментът бил огромен.


Тук можело да се купи на практика всичко: огромни яхти, апартаменти, брак, пост вицепрезидент на корпорация, пари, деца, любима работа, красиво тяло, победа в конкурс, мощни коли, власт, успех и много, много други неща.


Единственото нещо, което не се продавало, били животът и смъртта - с това се занимавал Главният офис, който се намирал в друга Галактика.


Всеки, който бил дошъл в магазина, (а всъщност има и такива желаещи, които нито веднъж не били влизали в магазина, а си останали у дома и просто са желаели) като първа стъпка искал да знае каква е цената на неговото желание.


Цените били различни.


Например, любимата работа струвала да се откажеш от стабилността и предсказуемостта, готовност ти самостоятелно да планираш и структурираш своя живот, вяра в собствените си сили и да си разрешиш да работиш там, където ти харесва, а не там, където трябва.


Властта струвала много повече: трябвало да се откажеш от някои свои убеждения, да умееш да намираш рационално обяснение за всичко, да умееш да отказваш на другите, да знаеш своята цена (и тя трябва да бъда достатъчно висока), да си разрешаваш да казваш "Аз", заявявайки себе си, независимо от одобрението или неодобрението на околните.


Някои цени се оказали странни - брак било възможно да получиш почти без пари, обаче щастливият живот струвал много скъпо: персонална отговорност за собственото щастие, умение да получаваш удоволствие от живота, да знаеш своите желания, да се откажеш от стремежа да съответстваш на околните, умение да цениш това, което имаш, да си разрешиш да бъдеш щастлив, да осъзнаеш собствената си ценност, да се откажеш от бонусите на "жертвата", да поемеш риска, че ще се разделиш с няколко приятели и познати.


Не всеки, който идвал в магазина, бил готов да купи своето желание веднага. Някои, виждайки цената, веднага се обръщали и си тръгвали. Други, дълго време стояли в размисъл, пресмятайки какво имат в наличност и откъде биха могли да намерят още средства.


Някой започвал да се оплаква от прекалено високите цени, молел да му направят намаление или се интересувал кога ще има разпродажба.
А имало и такива, които давали всичките си спестявания и получавали заветното си желание, опаковано в красива шумоляща хартия.

Другите купувачи гледали щастливците със завист, клюкарствайки, че собственикът на магазина е техен познат и че са получили желанието си просто така, без каквито и да е усилия.

Често предлагали на собственика на магазина да намали цените, за да увеличи броя на купувачите. Но той винаги отказвал, тъй като от това биха пострадали качествата на желанията.

Когато го питали не се ли страхува, че ще се разори, той поклащал глава и отговарял, че във всички времена ще се намират смелчаци, които са готови да рискуват и да променят своя живот, да се откажат от обичайния и предсказуем живот; които са способни да повярват в себе си, които имат сили и средства да заплатят за изпълнението на своите желания.


А на вратите на магазина вече сто години имало надпис:

"Ако твоето желание не се изпълнява, значи то още не е платено".

Да бъдат щастливи дните ни и 
да бъдат благословени желанията ни за здраве, мир и благополучие!




На 1 януари източноправославната църква празнува Васильовден или Сурваки. На този ден източните християни почитат паметта на Св. ВасилийВелики - един от великите философи и писатели на раннохристиянската църква и наричан в римокатолическата църква доктор на църквата (от лат. "doctor ecclesiae"). Автор на многочислени проповеди и писма на богословска тематика и от тях са съхранени до наши дни над 300.

След като започнах с цъфналия дрен у дома и "питките" 2015,
да покажа и тортата: панетоне, "снежно коминче" -
тип "пунш", пълнено с бял и черен шоколадов крем.


Светли празници, много радост и успехи през Новата 2015 година!



Опитайте...