вторник, 31 март 2015 г.

Пълнозърнесто чесново венче



Поредното, последно мартенско предложение е пролетно пълнозърнесто чесново хлебче – постно, но вкусно и ароматно - с билки, маслини и сушени домати, завито във вид на "венче". Сега е и сезонът на пресния чесън, а чесънът се счита може би за най-известният имуностимулант. Той оказва неоценима помощ за повишаване на имунитета на организма. Съдържайки високи нива на алицин - съединение от групата на алкените отговорно за специфичната миризма на чесъна, но пък е мощен антиоксидант. Чесънът е естествен антибиотик, помагащ в превенцията на настинки и грипи състояния, ценен при ниски нива на желязо в организма и с много други ползи за здравето.
Рецептата за Чесночный венок в оригинал е с по-големи пропорции, тестото малко по-различно, а чесновата намазка е с овкусено с зелении масло /правила съм и вариант с масло, в друго време:)/. Във форума за обсъждане, /препоръчвам да се разгледат и коментарите/ видях идеята за добавяне на домати, които замених със сушени, а маслините в тази комбинация се подразбират. Може да се намаже с яйце /извън постите/ и поръси със семена на сусам, морска сол. При мен, тестото е с микс от брашна - бяло брашно и пълнозърнесто с ръжено, а намазката с чесново овкусен зехтин. Уханията на сухи и свежи подправки /риган и босилек, розмарин, магданоз / се обединяват с чесновия аромат и вкуса на маслините и сушените домати.
За любителите на този вкус и аромат - още идеи за хлебни чеснови аромати – чеснов наан; чеснови хлебчета; чеснова фокача с босилек, тиквени чеснови кайзер питки. Сега в компанията се включва чесновото хлебче „венче” с билки, маслини и сушени домати.


Пълнозърнесто чесново  венче 
с билки, маслини и сушени домати
/по идея на Чесночный венок/


Тесто:
1½ ч.чаша бяло брашно тип 500*
1 -1¼  ч.чаша пълнозърнесто /бяло и ръжено 60/40%/ брашно
1 ч.чаша вода
7 гр. суха мая
1ч.л. захар
1 ч.л. сол
1 ч.л. зехтин
Намазка:
2-3 скилидки чесън, стрити**
1 ч.л. сух риган
1 ч.л.сух босилек
1 ч.л. розмарин
1 с.л. свеж магданоз
3 с.л. зехтин
¼ ч.чаша нарязани маслини „каламата”
1 с.л. нарязани сушени домати
½  ч.л. сол или на вкус

още малко брашно за доомесване и оформяне

* количествто може да се промени в малки граници, според влажността на брашното 
** или няколко стръка пресен, нарязан
1 ч.чаша =240мл.

Пресява се брашното със солта, към него се добавя захарта и сухата мая. Към тях се добавя зехтина и водата, като се замесва тесто /използвах миксер с приспособления за разбиване на тесто. След продължително омесване, до изглаждане на тестото, /ако е необходимо се добавя още  малко брашно/ се оформя топка, която се поставя в омазнена купа. Покрива се с кухненска кърпа и оставя се на топло и влажно място да втасва около 1 – 1 ½ часа, до двойно увеличение на обема.
Мисля, че технологията за оформяне на венче /Чесночный венок/  е ясна, но все пак:
Тестото се разточва се правоъгълник, намазва се с предварително приготвената чеснова намазка, поръсва се със сушените домати и маслини, ароматните билки, и загъва на руло. Прорязва се по дължина през центъра и краищата се усукват, след което завива венчето.
Втасва отново зa около още 15-20 мин., до увеличаване на обема.
Пече се в предварително нагрята фурна на 175-180С за около 25 -30 мин.до зачервяване.


Вече споменах, че съм правила този чеснов венец и в не постен вариант - с масло и пармезан:


С хрупкава коричка и мека вътрешност: 


И отвътре - със сушените доматки, парченца маслини и меланж от свежи зелении:


Опитайте...



четвъртък, 26 март 2015 г.

Нахутени бонбони "трюфели"



Дааа, това предложение е за бонбони от типа на "трюфелите", на базата сварен нахут /веднага уточнявам, че наличието на нахута вкусово е неразгадаем/, в компанията на фурми, орехи, тахан, какао и аромати. Благодатният нахут /сланутък/ има забележително присъствие в кулинарията - супи, предястия и салати, гарнитури, сосове, а и десерти. Особеност при нахута е, че вкусът му лесно постига хармония със силни подправки и други продукти. Така неговият деликатен и сговорчив характер го прави желан за различни импровизации и експерименти, в този случай бонбони.
Друга причина за повишения интерес към нахута са неговите диетични качества. Модерни медицински изследвания го нареждат сред десетте най-полезни за здравето храни заради високото съдържание на белтъчини и въглехидрати при ниско съдържание на мазнини, както и заради присъствието на минерали като магнезий, цинк, фосфор и др. В 100 г сварени зърна се съдържат 164 калории, 27 г въглехидрати, 9 г белтъчини, 7 г фибри и едва 2,6 г мазнини. Това количество съдържа също половината от препоръчваната дневна доза витамин В9 (фолиева киселина) и четвърт от тази на магнезий и желязо. Препоръчва се при балансираното хранене заради ниския си гликемичен индекс, той е идеална храна за вегетарианци и вегани, както и по време на пост.
Вече споменах, че присъствието на нахута остава загадка, успешно се е слял и обединил в общо ароматно и вкусово съзвучие. Ето ги - едните с шоколадова глазура, а другите - с само с какао, гожди бери и щам фъстък за декорация.


Нахутени бонбони "трюфели"
/по идея от Yummy Chickpea Candies/



Продукти:
1 ч.чаша сварен нахут /препоръчително био/
¼ ч.чаша орехови ядки, едро счукани
5 – 6 бр, фурми, използвах тъмни
1 с.л. тахан с какао 
2 с.л. мед
1-2 с.л. какао на прах
½ ч.л. ромова есенция на д-р Йоткер
½ ч.л. канела
1 – 2 с.л. овесено брашно, ако сместа е много влажна,
/зависи от степента на отцеждане на сварения нахут/

Още за гарниране шам фъстък, годжи бери
шоколадова или какаова поръска
За овалване още какао, разтопен шоколад

В кухненски пасатор се смилат продуктите до желаната гладкост.  Ако получената консистенция е много влажна, зависи от степента на отцеждане на сварения нахут, се добавят 1-2 с.л. овесено брашно.
Готовата смес се охлажда за около час. Оформят се бонбони, които след ново стягане се овалват в какао или тункват в разтопен  черен/веган шоколад.


Вече споменах, че едните са с шоколадова глазура, 
а другите - с само с какао, гожди бери и щам фъстък за декорация. 


 Все пак, като, че глазираните са предпочитани:


И разрязан:


Опитайте...

сряда, 25 март 2015 г.

Честито Благовещение

В днешния ден, Благовещение, християните възпоменават радостното за всички събитие: Ангел Божий донесъл на Дева Мария вест за скорошното явяване на отдавна очаквания Спасител.
“Радвай се благодатна,
Господ е с тебе; благословена си ти между жените.
Дух Светий ще слезе върху ти, и силата на Всевишния ще те осени,
затова и Светото, Което ще се роди от тебе, ще се нарече Син Божии.”


 Свето Благовещение,25 март, e празник за всички християни, независимо от традицията и църквата, към която принадлежат,в чест на Благата вест, която Архангел Михаил съобщава на Дева Марияче ще стане майка на Божия син - Спасителя на света

В българската традиция денят се свързва с идващата пролет и е известен като Благовец или половин Великден. Според поверието, в този ден долитат кукувицата и лястовицата и носят благата вест, че зимата си е отишла. Смята се, че на Благовец трябва за пръв път да се хапне нещо зелено - коприва, киселец или лапад, за да потече в тялото на човека нова кръв. Храната е постна, но се разрешава риба. На трапезата задължително присъства обредната питка, а първото парче от нея стопанката поставя на прага на дома и нарича за неговия покровител - домашния дух. Някои предложения за празника: постни цветни сладки или други , "жаваронки", пити,  постни сладкиши, тази година - постни бонбони  нахутени "трюфели".


Имен ден празнуват Блага, Благовест, Благовеста, Благовестин, БЛАГОВЕЩЕНИЕ, Благодатка, Благой, Благомил, Благомира, Блаже, Блажена, Блажо,и Евелина, Евангелина Гавраил, Габриела, Гавраила..

Благовещение е празник, честван у нас преди десетилетията и като Ден на майката
като духовен семеен празник и на света Богородица.

 Богоро́дице Де́во, ра́дуйся, 
Благода́тная Мари́е, Госпо́дь 
с Тобо́ю, благослове́нна Ты́ 
в жена́х, и благослове́н пло́д 
чре́ва Твоего́, я́ко Спа́са 
родила́ еси́ ду́ш на́ших.


Честито Благовещение, 

честит празник, майки! 

 с пожелания за вяра, надежда, любов и много благи вести.

неделя, 22 март 2015 г.

Шоколадово кафеен крем с кокосово мляко

Първото пролетно сладко предложение за тази година - шоколад, кафе, кокос ... Семпъл откъм продукти, но богат на вкусове и наситени аромати. Идеята за е шоколадов крем в постен вариант, на основата на кокосово мляко, какао и черен/веган шоколад с аромати на кафе и/или портокал. Може да се определи като пролетната версия на веган сладоледа с кокос и какао.
Кокосово мляко /coconut milk/ е една супер полезната алтернатива за вегетарианци,  вегани и може да замести млечните продукти. Полезните свойства на кокосовото мляко са безгранични: само в 240 мл от него се съдържат много здравословни минерали (58 мг калций, 48 мг фосфор, 60 мг магнезий и 600 мг калий) и само 48 калории. То също така е извор множество витамини – витамин В6, С, тиамин и рибофламин; освен всичко това в тази порция кокосово мляко се крие и още едно полезно богатство – 3 грама фибри. Може да се използва готово, в кутия или да се приготви в домашни условия -при  Зори има чудесна публикация за помощ.
Приготвих го в два варианта - тематично пролетно пъстър и по-класически изчистен с натурални цветове. В оригиналната рецепта не се предвижда допълнително какао, но вкусът му има обогатяващо действие към шоколада, количеството на захарта може да се редуцира, ароматите  са на вкус - комбинацията от кафе, шоколад и кокос е класика.



Продукти:
1 кутия кокосово мляко (400 мл)
100 гр. веган или черен шоколад, с високо съдържание на какао
1 ч.л. ароматно инстантно кафе /на прах/
¼ ч.чаша пудра захар*
1-2 с.л. какао
бутер ванилия и /или портокалов аромат на д-р Йоткер
щипка морска  сол

*количеството на захарта може да се редуцира.
1 ч.чаша =240 мл.
Още кокосови и шоколадови стърготини за декориране

Кутията с кокосово мляко се охлажда добре в хладилника, най-добре за нощ, след което разбива с помощта на миксер, заедно с щипката сол до гъстотата на сметана /около 3 минути/. Изсипва се захарта и разбиването продължава около минута, до поемането. На водна баня или в МВ се разтопява начупеният на  парчета шоколад и към него се добавят кафето и какаото. Леко се охлажда и на етапи се обединява с разбитото кокосово мляко /може да се използва миксер отново/. Ароматизира се и получената смес се излива в чашки, които се поставят в хладилник, за да се охлади крема напълно – 2-3 часа или за нощ.
 

Използвах  кокосови и шоколадови стърготини за декориране,
портокалови резени и чашки от черупките на кокосови орехи.


Получи се крем с гладка фина и нежна консистенция:


Отблизо:


 За любителите на кокос, изрязах /с нож за белене на картофи/ кокосови люспи.


И още плодови резени за разкош:


Опитайте:

  

петък, 20 март 2015 г.

Постни кюфтенца с червена леща, тиква и моркови



На прага на пролетта, моето предложение за постни кюфтенца от червена леща, моркови и тиква има идея и да създаде едно по-цветно и оранжево настроение. В своята мъдрост природата е избрала топлия оранжев цвят за представител на радостта, оптимизма, светлината и смеха в света, а и Франк Синатра някога е определил „Orange is the happiest colour.”(Оранжевото е най-щастливият цвят) в синхрон с днешния ден определен като ден на щастието. Още повече - четох, че най-здравословният цвят в храните е оранжевият! Действието му се дължи на високото съдържание на ликопен в зеленчуците и плодовете с този цвят, ликопенът /Lycopene/ е силен антиоксидант от групата на каротиноидите, придаващ на плодовете и зеленчуците отличителни ярки цветове с червеникав нюанс. Каротиноидите противодействат на свободните радикали 10 пъти по-силно, отколкото бета-каротинът.
Избрах за основа в тази постна рецепта лещата - тя се отнася към протеиновите продукти с растителен произход. Харесваме червената леща, заложих на нея не само заради тематичния оранжев цвят, а и като продължение на темата пикантен хумус с тиква и червена леща. В една порция готова за консумация леща се съдържат толкова протеини, колкото и в порция месо. Освен това има много сложни въглехидрати, минерални соли и растителни влакна. Всичко това прави лещата много хранителен и полезен продукт, а и още - намирала е приложение и като антидепресант (благодарение на способността си да повдига настроението и да повишава тонуса), както шоколада. Но за разлика от него, тя не води до пристрастяване и няма никакви странични ефекти, като риск от напълняване или повишаване на нивото на захарта в кръвта.
Пъстро, свежо, енергизиращо, оранжевото предлага безброй нюанси – ето я моята комбинация  от червена леща, моркови и тиква.


Постни кюфтенца с червена леща, тиква и моркови
/по идея, с изменения от Red Lentil Squash Burgers


Продукти 
1 ч. чаша суха червена леща
½ ч.чаша ситно нарязана тиква
1 малък картоф
малък резен целина
1 морков
½ глава бял лук или пресен лук
1 ск. чесън
1 ч.л. червен пипер
1 ч.л лют червен пипер или сладък
1 с. л. нишесте
2-4 с.л. брашно*
1 с.л. магданоз
сол, кимион, куркума и черен пипер на вкус
растителна мазнина за пържене

* количеството на брашното зависи влажността на сместа и нейната степен на отцеждане
Лещата се измива, след което се залива със студена вода, оставя да кипне и прецежда се. Задушават се ситно нарязаните зеленчуци, заливат с зеленчуков бульон и оставят да врят на тих огън до леко омекване. Червената леща увира много бързо и се добавя към вече поомекналите зеленчуци и задушаването продължава до кулинарната готовност на лещата. Сместа се отцежда се от бульона, /може и леко да се стрие, смачка, за по-голяма хомогенност /подправя се с ароматните подправки, сол, черен пипер и нишесте, и брашно - до получаване на прекалено нелепкава смес. Следва охлаждане за около час в хладилник. Оформят кюфтенца - могат да се панират в брашно и отново охладят или /както ги направих аз/ с навлажнени ръце оформих кюфтенцата и директно поставих за пържене. Пържат се в тефлонов тиган с малко мазнина около 4 минути на страна, до леко покафеняване. Изваждат се върху кухненска абсорбираща хартия и след леко охлаждане сервират.


Ние ги харесахме повече студени.


Комбинират се чудесно се със свежа салата, домати и или друго, по желание.
И пак ще препоръчам изобилието на интересни свежи салати на Елена.



Слънчева, усмихната и щастлива пролет!

Опитайте...

вторник, 17 март 2015 г.

Дребни сладки за постите

С тези дребни сладки допълвам колекцията в моя блог от сладки изкушения по време на пости. Пролетта наближава, а с нея и желанието да ободрим нашия организъм, хранейки се по-здравословно, подсилвайки дневно меню с повече свежи плодове, ядки и семена. Това време миналата година открихме с пролетни енергийни блокчета, а сега с подобно предложение за дребни сладки - овесени ядки, микс от бадеми, орехи, шам фъстък и лешник, семена на чия и сусам, черни боровинки и мед, с портокалов аромат за акцент. Без много уводни думи, самите съставки говорят сами за себе - полезни, енергизиращи и засищащи продукти, в добре балансирани пропорции, хармонично вкусово и ароматно съчетание. Идеята е от руска рецепта за постное печенье овсяно-ореховое, с мои изменения, според вкуса и наличните продукти, а и с възможности за други модификации.


Дребни сладки за постите

или

постни овесени сладки с ядки, семена и черни боровинки


Продукти за около две дузини сладки
1¼ ч.чаша овесени ядки
½ ч.чаша микс от ядки /бадеми, орехи, шам фъстък, лешник/**
½ ч.чаша захар
1с.л. семена чия
1с.л. семена сусам
½ ч.чаша пълнозърнесто /ръжено-пшенично/ брашно *
¼ ч.чаша олио
¼ ч.чаша мед
¼ ч.чаша сушени черни боровинки или череши
¼ ч.чаша портокалов сок
1 ч.л. портокалова кора
½ ч.чл. канела
1 щ. сол

*още малко брашно за овалване
** още няколко за гарниране
1 ч.чаша=240мл.
Сушените черни боровинки или череши се накисват с малко портокалов сок за около час. Смесват се и смилат едро микса ядките / бадеми, орехи, шам фъстък, лешник), накрая се добавят се и овесените за кратко. Добавят се захарта, семената чия и сусам, ръжено-пшеничното брашно. Разбърква се добре и налива растително масло, меда, плодовете, портокаловия сок и кора. Омесва се тесто и от него оформят топчета с големина на орех, като леко се приплескват и върху всяка бисквитка се поставя по една ядка или плодче. Подреждат се върху хартия за печене, на разстояние една от друга и пекат в предварително загрята фурна на 180 градуса 15-17 минути до златисто. Изваждат се от фурната  и охлаждат леко в тавата, след което прехвърлят за окончателно изстиване върху решетка.


Ето ги - гарнирани с ядки и със сушена черна боровинка:


В компанията на чаша ароматен чай и слънчев резен портокал.


Опитайте...


четвъртък, 12 март 2015 г.

Хумус с бял боб и авокадо

Традиционно хумус се приготвя с нахут, но с бял боб е една чудесна алтернатива и не само… На арабски и иврит думата „hummus“ се използва за описание на ястието, пастата и самия нахут. Популярен продължение на векове в различни местни форми навсякъде в Близкия Изток и в толкова много различни варианти, че точния произход е бил загубен в древността. За неговите експерименти се казва, че са довели до създаването на султанската разновидност с четиридесет подправки, която има много имитации и е любима в Близкия Изток от векове.
И двата продукта /боб и нахут/ са обичани, питателни и подходящи за пости, но съдържат различни количества основни хранителни вещества. Бобените зърна са по-питателни, с повече протеини и фибри, като същевременно са с по-ниско съдържание на калории и мазнини, отколкото нахута. Но пък в надпреварата за витамини повече стойности, особено за фолиева киселина, съдържат зърната нахут; при минералите показателите се разминават – повече калций за нахута, но пък повече желязо, калий и магнезий за боба. За авокадото и неговите качества на супер храна съм споменавала и друг път, а сега е в хармонична връзка с бял боб и едни пълнозърнести картофени питки /за тях някога по-късно/.


Хумус с бял боб и авокадо


Продукти:
2 ч.чаши бял боб, сварен и отцеден
авокадо (голямо, омекнало или две малки)
1-2 скилидки чесън, нарязани ситно 
2 с.л. нарязан пресен кориандър*
2 с. л. сусамов тахан или повече на вкус
3 с. л. зехтин
сок от 1/2 - 1 лимон, на вкус 
1/4 ч. л. прах кимион
червен пипер лют, по желание
няколко капки табаско.
сол и черен пипер на вкус
 

* може да се използват и пресни листа на друга зеления - магданоз, мента, риган.
 1 ч.чаша =240 мл.

В кухненски робот се поставят всички съставки и пюрират до желаната гладкост. Доовкусява се  със сол и пипер и сервира, може и с още струйка зехтин и лют пипер по желание.


Гарнирах с резен лимон и стрък пресен риган.


И  питките.


Опитайте...