неделя, 7 февруари 2016 г.

Шоколадова арманяк торта



Една типично зимна торта – фламбирани сушени сливи, смлени орехи, натурален шоколад и ароматен арманяк – това е анонс към популярната chocolate armagnac cake - шоколадова арманяк торта. Интересна рецепта на Dorie Greenspan с творчески подход и забавна история, вариация на Chocolate Whiskey Cake /ром, стафиди и шоколад/. В резултат - богатство на вкусове и аромати, мека влажна текстура, фина шоколадова глазура и акцент от известната и легендарна напитка, за която самите французи казват: «Коняка ние подарихме на целия свят, а арманяка оставихме за себе си!» Преди всичко арманякът е диджестив, който се сервира в края на трапезата и идеално се съчетава с плодови и шоколадови десерти,  в прекрасен дует с чаша кафе, а и се счита за единствения силен алкохол, който по целия свят се приема като престижен и подходящ подарък за дама.

Идея за чудесен шоколадов десерт, 
напълно подходящ да отбележа и моите 7 години Опитайте…


Шоколадова арманяк торта


Продукти за тортата:
2/3 ч. чаша смлени орехи, ситно
¼  ч. чаша брашно
¼  ч. л. сол
12 сушени сини сливи*
¼  ч.чаша вода
3 с. л. вода/кафе
¼  ч. чаша Арманяк (или коняк или шотландско уиски)
200 гр. натурален шоколад, едро нарязан
115 гр. масло, нарязано на 4 броя
3 големи яйца, разделени белтъци и жълтъци
1 ч. чаша захар или по-малко, на вкус
За глазурата:
120 гр, натурален шоколад, едро нарязан
3 с. л. пудра захар
3 с. л. масло, на стайна температура
Още:  
сушени сливи за гарниране, тунквани в частично шоколад, ядки и бонбони с бренди
* сушени сини сливи - едри, влажни, без костилка, ако е необходимо се нарязват на парченца
1 ч.чаша =240 мл.
Оригиналната рецепта и в стъпки:
Най-добре едни ден по-рано да се приготвят сливите. Сушените сини сливи и ¼  ч.чаша вода се поставят в малка тенджера на средна температура и задушават докато водата почти се изпари. Махат се от котлона, изсипва се арманяк и запалва, а когато пламъкът угасне, се оставят да се охладят /нарязах на ситно преди използването им за тортата/
Фурната се загрява до 180С. Омазнява се форма с диаметър 20 см., като  на дъното се поставя пергамент или хартия за печене, а вътрешността на формата се поръсва с брашно.
Смесват се заедно смлените орехови ядки с брашното и солта.
Разтопява се маслото с шоколада, маслото и 3 супени лъжици вода или кафе в купа на водна бяня или в микровълнова фурна, като се отстранява, веднага щом се стопи шоколада и сместа не е много гореща.
В голяма купа се разбиват жълтъците и захарта заедно, докато увеличат обема и избледнея, около 2 минути. С шпатула и на части се разбъркват в шоколадовата смес, като се редуват със сместа от ядки и сушените сини сливи.
С миксер или на ръка в голяма купа се разбиват белтъците, докато те държат твърди, лъскави върхове. Разбърква се около една четвърт от разбитите белтъци в смес от шоколад, след това леко се обединява всичко. Излива се тестото в подготвената форма и пече се за 28 до 32 минути - докато се надигне и започне да се отделя от стените; тънък нож вмъкнат в центъра да излиза нито прекалено влажен, но не и напълно сух.
Изважда се от фурната и оставя да се охлади за около 10 минути, след това внимателно се освобождава от формата, хартията и обърната с дъното нагоре се оставя да се охлади напълно до стайна температура.


Глазура: Разтопява се шоколада в купа на водна баня или в микровълнова фурна, след което се добавя захарта и маслото като се разбърква хомогенност и гладкост.
Изсипва се глазурата върху повърхността на тортата и част отстрани, изчаква се да стегне на при стайна температура или в хладилник за около 20 минути.


Сервиране: Тортата трябва да се сервира при стайна температура или студена, но ще намали своя аромат за сметка на повишената влажност на текстурата.


Класическата комбинация със сметана или сладолед се подразбира, но и в натурален вид е напълно удовлетворяваща.



За споделените 7 години, за милите думи, внимание и вдъхновение -
Благодаря ви приятели!
Опитайте...

понеделник, 1 февруари 2016 г.

Малък Сечко започва с триадата Трифунци

Месец февруари започва с поредица от три последователни дни,  
наречени според народните традиции - Трифунци:

1 февруари — Трифоновден
2 февруари — Сретение Господне 
3 февруари — Свети Симеон, като
01. февруари (14 февруари стар стил) е ден на Св. мъченик Трифон  и се отбелязва като пред празненство на Сретение Господне
Св. Трифон произхожда от Малоазийската провинция Фригия, гр. Апамия, област, която се смята за една от прародините на лозата и виното. Мъченик, светец-лечител, който през 248 г. сл. Хр., при царуването на император Деций Траян бил посечен с меч. Името на светеца е от гръцката дума τρυφή - мекота, нежност, деликатност.Едва на 17 години си спечелва голяма слава, като излекува дъщерята на римския император Гордиан III. Наследникът на Гордиан обаче - Деций Траян, се оказва непримирим враг на християнското учение. Той заповядва всички по-тачени светци да бъдат изправени пред съд. Сред тях е и Трифон, който не пожелава да се отрече от вярата си и загива като мъченик.
Най-често в иконите светецът е изобразен да държи кръст в дясната си ръка, докато в лявата има малък сърп, като символ на основното оръдие за обработката на лозята и градините.през средновековието, и  още...




Свети Трифон се счита за пазач на лозята и празникът е в негова чест.
А по стар стил на 14 февруари се празнува като ден на лозаря.
Народните обичаи са нарекли дните след Трифоновден Вълчи празници. Според преданията в тези два дни вълците бесуват. За да се предпазят хората от тях, се следвали строги правила на поведение. Месели се обредни хлябове, които се раздавали, а по това какво е времето на 2 февруари хората гадаели какво им предстои през годината.



Най-големият сред тази поредица се отбелязва всяка година на 2 февруари -
  /Сретение (слав.) - среща, посрещане/
Сретение Господне







Зимна Богородица, Вълча Богородица - Сретение господне, е един от 12-те големи християнски празници през годината и един от четирите празника, посветени на Божията майка.




Тогава се навършват 40 дни от раждането на Иисус Христос. Според Мойсеевия закон всяко първородно момче трябва да бъде посвещавано или представяно на Бога. Затова Дева Мария донесла Младенеца в Йерусалимския храм. Този закон определял веднага след навършването на 40 дни от рождението на момчето майката да принесе в жертва на Бога. Така от онези древни времена до днес е останал обичаят на 40-ия ден от раждането на дете майката да го носи в църква, за да го представи на Бога, да отпразнува своето очищение и да се прави угощение в чест на детето. Прието е да се вярва, че Богородица закриля майките и бременните и бди над раждаемостта в семейството. Затова по време на раждане бабите, които акушират, поставяли иконата на Дева Мария с младенеца в стаята на родилката, която отправяла към нея молба за помощ и леко раждане.
 Вторият ден на Малък Сечко се нарича Петльовден или Петеларовден /по стар стил/. Най-разпространен този празник е в Източната част на България. Той се празнува за здраве на момченцата, като майките на мъжки рожби колят петел за здраве на детето си. Обредната храна от сварения петел и краваите или начупената на парчета пита се раздават по съседите за здраве.



На другия ден след Сретение господне се чества паметта на свети Симеон Богоприемец и на пророчица Анна. Православната църква почита св. Свети Симеон Богоприемец е един от седемдесетте преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки.
По внушение на Светия Дух Симеон влязъл в храма, когато донясли Младенеца, взел го на ръце и в пророческо вдъхновение извикал:


"Сега отпускаш Твоя раб, Владико, според думите си с миром, защото очите ми видяха Твоето спасение, което си приготвил пред лицето на всички народи - светлина за просвета на езичниците и  слава на Твоя народ Израиля!"




Имен ден празнуват:

1 февруари:  Лозан, Лоза, Трифон (Трифоновден, Трифон Зарезан, Св. Трифон)
2 февруари: Ванеса, Момчил, Радост, Радостин, Радостина, Драго, Драгомир, Ралин, Радина, Радослав, Радислава, Средко, Средка, Сретен, Сретен (Петльовден по стар стил)
3 февруари:  Симеон, Симеонка, Симона, Мона, Мончо,Моника , Моньо (Св. Симеон Богоприимец, Зимен Симеоновден)


А на 6 - февруари Православната църква почита паметта на Св. равноапостол ФотийЦариградски патриарх - от гръцкото photos - светлина.



Имен ден празнуват: Пламена, Огнян, Огняна, Светлин, Светльо, Светла, Светослава, Фотий, Фотин, Фотина и всички, които носят в името си светлина.

А на 10 февруари всяка година Православната църква чества паметта на
св. свещеномъченик Харалампий и св. мъченица Валентина.



Според преданието, още приживе Св. Харалампий открил целебните свойства на меда, затова точно на неговия празник се освещава мед, а св. Харалампий се почита като закрилник на пчеларите. Във всички епархии на Българската православна църква се отслужва Божествена Света Литургия и по традиция се освещава новия мед.
Имен ден на: Валентин, Валентина, Валя, Ламби, Хараламби