понеделник, 17 август 2015 г.

Морско синьо

За начало на блог ваканцията ми избрах вместо рецепта, да споделя очарованието на една разпускаща рапсодия в морско синьо /не по Гершуин:)/: изумрудено синьо - зелено и чисто море, обгърнато от дълги пясъчни дюни фин пясък плажове носители на сини флагове и щедро лятно слънце:


 














И още вдъхновени, усмихнати и щастливи августовски летни дни! 

събота, 15 август 2015 г.

Почитаме Успение Богородично - Голяма Богородица


Днес, 15 август честваме  Успение на Пресвета Богородица - Голяма Богородица!


На този ден  15 август (28 август ст. стил)
всички православни и католически църкви почитат 
Св. Богородица като покровителка на майчинството, жените 
и като пазителка на семейното огнище. 


При раждането си съхранила девството,
при успението не си оставила света, Богородице.
Преминала си към Живота, Майко на истинския Живот,
и с твоите молитви избавяш от смърт нашите души.
/В рождестве девство сохранила еси,
во успении мира не оставила еси, Богородице,
преставилася еси к животу, Мати сущи Живота,
и молитвами Твоими избавляеши от смерти души наша../


Този празник е един от дванадесетте велики празници, като е най-големият от всички празници, посветени на Богородица. Народът ни го нарича Голяма Богородица или Голяма Черква. Успение означава начало на нов живот, успокоение за душата, събуждане на другия, вътрешен живот. Навсякъде на този ден се отслужва тържествена литургия в прослава на Светата Дева – нашия застъпник пред Бога. В християнската религия празникът е свързан със смъртта на Божията майка - на 64-годишна възраст Богородица се моли в Елеонската пещера, когато й се явява архангел Гавраил с палмова клонка в ръка и й възвестява, че след три дни духът й ще се пресели в Царството небесно. Преди да умре, тя пожелава да види още веднъж всички апостоли, след което ангелите идват да приберат душата й. Погребана е в пещера до Гетсиманската градина, която на третия ден от смъртта й остава празна, тъй като светицата възкръсва.
В България множество църкви са кръстени на Божията майка. Най-често срещаните изображения на Богородица са символните образи, в които тя държи Младенеца Иисус Христос. Много са и чудотворните икони на Богородица, всяка една с мощна сила и въздействие. Едни от най- популярни чудотворни икони на Света Богородица са в Рилския, Бачковския, Роженския и Троянския манастири.


Днес пред нейната свята икона нека да просим Божията милост с думите:
„Пресвета Владичице Богородице, 
погледни на нас, прибягващите с вяра към тебе, 
и ни избави от нещастия, скърби, изкушения 
и ни дай сили да следваме повеленията на твоя Син и Бог, Иисус Христос!"


На обредната трапеза обредната трапеза се слагат варено жито, царевица, каша от пиле, овнешко с лук, тиква, тиквеници, прясна питка, тиганици, мед. Разрешава се риба, ако Успение Богородично се падне в сряда или петък. Раздават се осветени в църквата грозде, ябълки, круши, дини, както и обредни хлябове за здраве, за здраве се приготвят курбани и се правят събори, обикновено където Св. Богородица е патрон на местната църква. 

Честит имен ден на всички именници-
Мария, Мариана, Мариан.
Честит празник!


 На 16 август се отбелязва Пренасянето на Неръкотворния Образ на нашия Господ Иисус Христос от Едеса в Константинопол, което е станало през 944 година.



                                                                                      Светият Убрус
/неръкотворният образ на Христа/

Кърпата,
с която Господ Иисус Христос
избърсал  лицето си
и я изпратил на княз Авагар
да се излекува от болестта си;
и на всички,
които с вяра
се докосват и молят пред нея

А на 18 август Българската православна църква чества Успението на Свети Иван Рилски. 
Иван Рилски Чудотворец е смятан и за покровител на българския народ и покровител на миньорите. 


Той е патрон и основател на най-големия манастир у нас - Рилския манастир, където по традиция се отслужва тържествена литургия в негова памет,където се събират хора от всички православни страни, които почитат паметта на Св. Йоан Рилски. Богомолците разглеждат и пещерата, в която е живял светецът и минават през тесен отвор - поверието е, че който успее да излезе на светло е праведен.
Още за светеца, скромния отшелник от Рила планина, когото още приживе наричали земен ангел и небесен жител  тук.
Германският манастир „Св. Иван Рилски"
 
Хубави празници и усмихнати августовски летни дни!

понеделник, 10 август 2015 г.

Постни шоколадово - малинови сладки



Пленяваща комбинация на малини и шоколад в едни постни сладки и които също така се приготвят бързо и лесно. На вид семпли, но резултатът е много вкусен и ароматен - меки, с лека коричка, апетитно шоколадови и фина нотка на свежест от малините. Идеята е чудесна, а рецепта много популярна в руските сайтове - Печенье "Шоколадно-малиновое". Публикуваните отзиви са повече от възторжени и не само като вариант  на постно лакомство. Тестото може да поема повече или по-малко брашно, в зависимост от качеството на брашното и гъстотата малиновия конфитюр. Количеството на захарта също подлежи на корекция - четох, че могат да се приготвят и без захар. Като важна особеност при приготвянето им се уточнява: да не се прекалява с печенето във фурната, за да се получат хрупкави отвън и мекички отвътре. Идеално се съчетават с чаша плодов чай или кафе. Ето първите, вече изхрускани, преди следващата, нова партида:


Постни шоколадово - малинови сладки
Продукти за около20-22 бр.
½ ч.чаша малинов конфитюр
1 ч.чаша  захар*
1/3 ч.чаша олио
1 пакетче ванилова захар
1 ч.л. бадемова есенция
½ ч.чаша какао
1 ½  ч. чаши брашно / използвах 1 1/3 ч.чаша брашно/
1 ч.л. бакпулвер, равна
щипка сол

1 ч.чаша = 240 мл.

* количеството на захарта може да се намали -
   в отделните рецепти варира от няколко лъжици, ½ до 1 ч.чаша
 ** може да се замени с ¼ ч.л. бадемов ликьор /извън пости/

Фурната се загрява на 175С.

В купа се смесват сладкото от малини или мармалад, захарта, олиото, ванилия и екстракт от бадеми. В друга купа се пресяват през сито какаото на прах, брашното с бакпулвера и щипка сол. Добавят се сухите съставки към течните на три пъти, с леко разбъркване и без да се омесва много се оформя тесто. От него се късат и формоват топчета с големина на орех, като леко се притискат.  Поставят се в тава, покрита с хартия за печене и пекат в продължение на около 10 -11 минути, според дебелината, като не се препичат - в последствие ще се стегнат още малко. Изваждат се от фурната и след леко охлаждане се прехвърлят върху решетка за окончателното им изстиване.


Вече споменах, че са чудесно допълнение към чаша плодов чай.


И разчупени.



Опитайте...