понеделник, 31 май 2010 г.

Петров пост

А от днес започва пост - Петров пост -
преди празника на св. апостоли Петър и Павел.


Петровият пост е установен за подражание на апостолите, които постели, когато се готвели за проповедническа дейност (Деян. 13:3), а също и заради особена почит към светите първовърховни апостоли Петър и Павел.


Началото на Петровите пости се определя според деня на Св. Петдесетница и затова неговата продължителност е различна всяка година. Ако Великден се случи през месец март, Петровият пост може да се доближи по продължителност до Великденския пост. И обратно, в години, в които Св. Петдесетница е чак в края на юни, постът е много кратък и затова дори не се изчаква да измине първата неделя след Петдесетница.
Постът продължава до края на вечерното богослужение преди Петровден (който е винаги на 29 юни), но ако този ден се падне в сряда или петък постният период се регулира съобразно с това.

Режимът на Петровия пост е облекчен - пости се от яйца, млечни продукти и месо, но в дните различни от сряда и петък се разрешава риба. Задължителен строг пост се полага в деня преди празника, на 28 юни, но ако се случи в събота или неделя, строгостта на поста се облекчава и в този ден се разрешава олио и вино. Ако 29 юни, празника на Първовърховните апостоли, се случи в сряда или петък, се разрешава риба, а ако 30 юни съвпадне със сряда или петък, се разрешава само да се яде постна храна с олио и вино.
Много удобен календар е предложила Цвети.

Леки и спокойни...

неделя, 30 май 2010 г.

Пилешки шишчета по хавайски

Днес са Петрови заговезни. Петрови заговезни са нашият еквивалент на Вси Светии. На този ден се празнуват всички светци, които със силата на Светия Дух са способни да правят чудеса. Това е последният ден, в който се ядат месни и млечни продукти. От утре започват Петровите пости.
За заговяване избрах нещо пилешко бяло месо на грил в компнания на сочен ананас. Това е вкусов вариант на популярната преди време рецепта за запечено пилешко филе с ананас под кашкавалена "покривка".
Леко и ароматно лятно ястие.


Пилешки шишчета по хавайски
Марината:
3 с. л. соев сос
1 с. л. кафява захар
2 с. л. бяло сухо вино
3 с. л. зехтин
1 с.л. сусам
1/4 ч. л. джинджифил на прах
1 с. л. пресен чесън
1 с.л. прясна мента
2 с.л. лайм сок
½ ч.л. пилешки сух бульон
2 с.л. сок от компота ананас
сол на вкус

12 пилешки бонфилета / гърди – нарязани на парчета
ананас парчета, изцедени

Миксират се соевият сос, кафява захар, вино, сусам и зехтин, джинджифил и чесън на ситно. Разбърква се и добавят ментата, соковете от лайм и ананас, стритият бульон.
Нанизват се на дървени шишчета филенцата пиле и ананас, като се овалват добре в сместа. Мариноват, добре покрити в хладилник поне 2 часа.


Загрява се грил до средно-висока температура.
Леко се намазнява грил решетката и се поставят шишчетата. Пекат се 5 до 10 минути, обръщайки от време на време, до златисто.


Сервират се със салата и/или млечен дип.


Аз избрах рукола с домати и пармезан, още мента и ананас.


Идеята е от La cuisine creative, но марината е адаптирана по мой вкус. Опитайте...e

петък, 28 май 2010 г.

Сладоледен браунис

Тези дни слънцето се усмихва повече, температурите навън - високи, напомнят за лято. Макар, че у дома сладолед се консумира целогодишно, особено му се наслаждаваме в началото на лятото. Още когато публикувах сладоледените сандвичи, исках да направя и вариант с тестена подложка от браунис. Този тип тесто се оказа много подходящ за замразяване и сладоледени комбинации. Ето две от тях - сладоледено руло и сладоледени пастички с браунис блатове.


Сладоледен браунис


Продукти:
60 гр. пресято брашно
20 гр. нишесте
20 гр. какао
1 / 2 ч.л. бакпулвер
1 щ. сол

4 яйца, стайна температура
150 гр. захар на пясък
3 с. л. студена вода
60 гр. шоколад
20 гр. масло
1 с. л. захар на пясък
½ ч.л. кафе /по желание/

пудра захар за поръсване

Фурната се загрява на 175С.
Пресява се брашното, бакпулвера и солта заедно.
Разтопява се шоколадът с 1 с.л. захар и маслото в МВ.
Разбиват се много плътен и обемен крем 4-те яйца със захарта и водата.
Към яйчената смес се поръсва брашното и шоколада.
Внимателно се хомогенизира тестото.
Пече се върху хартия за печене 15 мин. /до суха клечка, като се внимава да не се препече, защото ще се чупи при навиаването/. Маха се от тавата и оставя 5 мин., да отпусне.
Друг лист за печене се поръсва с пудра захар и тестото се обръща върху него. Отделя се хартията, с която е печено блата и може
*да се завива на руло с помощта на новата хария. Оставя се да се охлади напълно.
* да се охлади и нареже на ленти.


Когато блатът от браунис е студен, отгоре се намазва с тънък слой течен шоколадов крем и се разпределя равномерно омекотен сладолед по желание. За рулото се загъва отново в алуминиево фолио и се замразява.


За пастичките - върху лист алуминиево фолио се подреждат, като редуват блат, сладолед, блат и т.н. Аранжира се по желание. Също се замразява за 6-10 часа /за нощ/, като може да се поставят в правоъгълен съд за замразяване, за да се запази по-правилна форма.


Преди сервиране се изважда от фризера, маха се фолиото и реже на филии с влажен и затоплен нож.
Рецептата за блата е от Cooks.com. Опитайте...

четвъртък, 27 май 2010 г.

Царевични кифлички и питки

Идеята за тези царевични кифлички и питки дойде от витрините на "Билла'. Потърсих рецепта, която да ни допадне - пухкави, мекички и да се усеща вкусът на царевичното брашно. Харесах идеята за оформяне на кифлички, но не пропуснах и класическите питки. Не са диетични - бяло брашно, мляко, яйца и масло - но пръхки и вкусни.


Царевични кифлички и питки


Продукти:
20 гр. свежа мая
50 мл. хладка вода
1 ч.л. мед
1 ч.л захар

200 мл. топло мляко
65 гр. масло
3 с.л. олио
3 к.л. сол
1 ч.чаша /от 200 мл./ царевично брашно /не грис!/
3 ч.чаши /от 200 мл./ бяло брашно
1 яйце и 1 жълтък, белтъкът – за намазване

1 ч.чаша бяло брашно за доомесване
½ чаша царевично брашно за доомесване
30 гр. масло за намазване

Маята се размива с водата, добавят се захарите и разбърква добре. Поръсва се с брашно и оставя 15 мин. да се активира.
Смесват се брашната със солта, млякото и мазнината, яйцето и жълтъкът. Към тази смес се добавя втасалата мая. Разбива се с миксер /приставка за тесто/, до получаване на гъсто кремобразно тесто. Поставя се върху набрашнен плот и доомесва се с още ½ ч.чаша бяло брашно до изглаждане – меко, еластично, но не лепнещо тесто. Оформя се на топка и поставя на топло да втасва за около 1 и ½ , или докато удвои обема си.
Размесва се отново с още малко бяло брашно и формова по желание.
За кифличките се разточва диск, маже се с разтопена мазнина. Реже де на триъгълници, които се поръсват с царевично брашно и загъват кифлички. По желание може да се настърже сирене за плънка.
Оставят се още 30 мин. да втасат отново на топло място, мажат се с разбит белтък или жълтък, поръсват се с семена или царевични брашно и пекат в загрята на 175С фурна, за около 20 мин. до порозовяване.


Правя ги вече няколко пъти - не са сухи и могат да се сервират на закуска,


тип сандвич или като солени кифлички /в някои настъргах сухо сирене/.


Опитайте...

вторник, 25 май 2010 г.

Тарти с печен яйчен крем и череши

Хубави празнични майски дни, изпълнени с много съдържание, атмосфера и настроение. И като, че преобладава желанието за допълване и от повече сладости. Още един десерт - комбинация от маслено тесто и печен яйчен крем.
Популярен е като китайска яйчена тарта /Hong Kong Style egg tarts /, въведена в Хонг Конг през 1940-те. Сходен с традиционния португалски сладкиш pastel de nata от хилядолистно тесто и крем брюле. Аз избрах запечен яйчен крем в хрупкава коричка от маслено тесто и доовкусяване с плодов аромат на череши /но още не са в силата си/.


Тарти с печен яйчен крем и череши

За тартите: /8 големи или дузина малки/
2 ч.чаша брашно /от 200 мл./
150 гр. масло
1 щ. сол
2 с.л. захар
4 с.л. студена вода
1/2 к.л. бакпулвер
канела/ванилия за аромат

Крем:
200 мл. прясно високомаслено мляко
2 яйца
1/2 ч.чаша захар
1 с.л. сухо мляко
1 ч.л. нишесте
ванилия
1 ч.л. черешово бренди

пълнеж череши /по желание/

В кухненески робот/процесор се разбиват на трохи сухите съставки. Добавя се на части водата и замесва бързо маслено тесто.
Охлажда се около час в хладилник/ или 20 мин. фризер.

Приготвяне на крема:
Разбиват се двете яйца. Разбърква се нишестето, сухото мляко с 1/4 ч. чаша студено мляко до хомогенизиране. Млякото се затопля, заедно със захарта, до стопяването й и налива към нишестето. Постепенно се обединяват двете смеси, след това се добавят разбитите яйца и се ароматизира.
Разточва се кора с дебелина около 3- 4мм. С нея се облепят стените на формичката, която ако не е с тефлоново покритие се намазнява и поръсва с брашно. Леко се пробива тестото с вилица, поставя се хартия за печене в празнината и пълни с бобени зърна.
Пекат се на "сляпо" при предварително загрята фурна 175С, за половината от предвиденото време за изпичане т.е. 5 мин. с бобения пълнеж и още 7 мин, без него. Идеята е да се изсуши тарталетката, без да се изпича напълно. Изваждат се от фурната, но се се махат от формичките. Оставят се да се охладят напълно.


В технологията за приготвяне на тартите има два варианта - първоначално леко изпичане на тартите или печене директно, заедно с крема. Направих и от двата варианта. Моят коментар е, че предварително изпечената тарта е по-хрупкава.


Напълват се се крема в обем от 3/4 и пекат под ал. фолио в предварително загрята фурна на 180С - 15 мин. Поставят се вече изчистените от костилки череши, след което се намалява на 160 и още 20 мин. - до сух нож. Ако се зачервят много, капакът на фурната леко се открехва.
Изваждат се от фурната, охлаждат се още 30 мин. и освобождават от формите.


Сервират хладки или студени, с още плодове, сладолед или крем.
Могат да се направят и без череши.


Идеята е комбинирана от няколко рецепти, но основно от тук.
Опитайте...

понеделник, 24 май 2010 г.

Агнешки котлети

Сред пролетните празнични ястия, най- значимо място заема агнешкото месо. Освен печено, с картофи и пресни зелении харесваме агнешките котлети. Печени или на грил, те са с крехко и ароматно месо, и позволяват много вариации. Това е рецепта, с която участвах в месечна тема на форум "Гответе с мен". С малка модификация я предлагам и сега:

Агнешки котлети


За 4 порции:
12 агнешки котлета с ребро /малки, или 4 по-големи

Марината:
1 с.л. фина /деликатесна/ горчица
2 с.л. зехтин
1 с.л. зелена подправка на MAGGI
2 с.л. нарязан пресен джоджен
1 ч.л. розмарин
1 ч.л. прясна мента
1 ч.л. чесън /пресован/ или ½ ч.л. гранулиран
1 ч.л. лимонов сок
½ ч.л. захар
1 с.л. бяло вино
1.к.л. червен пипер
сол и черен пипер на вкус

Котлетчетата се намазват с марината и престояват най малко около 1-2 часа. Загъват се на порции плътно във фолио, поставят се в тава, добавя се топла вода /около 1,5 см. над дъното/ и се пекат в загрята силна фурна около 40 мин. до час, според дебелината на котлетите.


Сервират се с картофено пюре, печени пресни картофи и глазирани моркови със захар.


Идеята, с изменения е от COOLCHEF.
Опитайте...

Върви, народе възродени

Това, че 24 май любим празник е писано много.
Това, което ми е много мило е,
да се припомня неговият красив и непреходен химн.

ВЪРВИ НАРОДЕ ВЪЗРОДЕНИ!



`Химъ на Св.св. Кирилъ и Методи`
/ Ст. Михайловски, 1892/

Върви, народе възродени,
към светла бъднина върви,
с книжовността, таз сила нова,
ти чест и слава поднови!

Върви към мощната просвета!
В световните борби върви,
/от длъжност неизменна воден -
и Бог ще те благослови!

Напред! Науката е слънце,
което във душите грей!
Напред! Народността не пада
там, гдето знаньето живей!

Безвестен беше ти, безславен!
О, влез в историята веч,
/духовно покори страните,
които завладя със меч!

Тъй солунските двама братя
насърчваха дедите ни...
О, минало незабравимо,
о, пресвещени старини!

България остана вярна
на достославний тоз завет -
/в тържествованье и в страданье
извърши подвизи безчет...

Да, родината ни години
пресветли преживя, в беда
неописуема изпадна,
но върши дълга си всегда!

Бе време, писмеността наша
кога обходи целий мир;
/за всесветовната просвета
тя бе неизчерпаем вир.

Бе и тъжовно робско време...
тогаз балканский храбър син
навеждаше лице под гнета
на отомански властелин...

Но винаги духът народен
подпорка търсеше у вас,
/о, мъдреци! През десет века
все жив остана ваший глас!

О вий, които цяло племе
извлякохте из мъртвина,
народен гений възкресихте -
заспал в глубока тъмнина.

Подвижници за права вяра,
сеятели на правда, мир,
/апостоли високославни,
звезди върху славянский мир,

бъдете преблагословени,
о вий, Методий и Кирил,
отци на българското знанье,
творци на наший говор мил!

Нек името ви да живее
във всенародната любов,
/речта ви мощна нек се помни
в славянството во век веков!

Да пребъде!
Честит ни Най Светъл Празник !




„АБ"

неделя, 23 май 2010 г.

Белтъчни бадемови кексчета /Friands/ с череши

Тези нежни и фини кексчета са още една френска идея за оползотворяване на яйчени белтъци. Financier /фр. - финансисти/ са малки френски тортички - като пандишпан, но с бадемово брашно и аромат, кафявo масло, яйчен белтък, пудра захар и много малко брашно.
Името "финансисти" се свързва с първоначалната форма на изпичане като златно кюлче, както и предлагането им в района на фондовата борса Париж La Bourse du Commerce.
Те са популярни с още едно име "Friands", при които може да се вложи значението "нежен" или "вкусен" сладкиш. Разпространени са и в Австралия и Нова Зеландия, където обогатени с плодове, шоколад и ядки, формата им на изпичане е най-често овална.
Плодов вариант с череши, първите за сезона, избрах и аз.


Белтъчни бадемови кексчета /Friands/ с череши


Продукти за 9 кексчета
3 белтъка
1 щ. сол
90 гр. масло
65 гр. бадемово брашно /може много фино смлени бадми/
120 гр. пудра захар /1 ч.чаша от 200 мл./
40 гр. брашно /1/3 ч.чаша/
1 ч.л. лимонов сок /използвах портокалов и кори
1 ч.л. лимонова кора
½ ч.л. бакпулвер

1 с.л. филирани бадеми
1 с.л. шоколадов чипс /по желание/


Технологията е много лесна.
Почистват се черешите и се маха костилката. Аз избрах да оставя дръжките към плодчето.
Формички за мъфини или други се мазняват с масло и поставят в хладилник да стегне.
Разтопява се на слаб огън маслото и къкри няколко минути, като се внимава да не прегори, а леко да се запържи, до желания кехлибарен цвят. Оставя се напълно да се охлади.
Фурната се загрява на 180С.
Разбиват се белтъците - съвсем слабо, до запенване.
Смесват се брашното със солта и бакпулвера, бадемовото брашно и пудрата захар. В кухненски робот/процесор се пулсира на няколко пъти за изфинване на едрината и създаване на повече въздух в сместа. Добавят се сока и кората.
Над леко разпенените белтъци се ръси от сухата смес и леко разбърква. накрая се добавя и маслото. Всичко се хомогенизира.
Тази смес може да се приготви ден по-рано и остави в хладилник до нейното използване.
Пълнят се формичките до 3/4 от обема, като се едновременно се пускат и по няколко шоколадови "капки'. В средата се поставя почистена от костилката , но със запазена дръжка - череша. Отгоре се поръсва с филирани бадеми. Пекат за 20-25 минути, до суха клечка.



Изваждат се от фурната, оставят се още 5 мин. във формите да се охладят и вадят окончателно.

Сервират се топли поръсени с пудра захар. Аз ги харесах повече на следващия ден, когато бадемовият аромат и вкус е по-наситен.
Добре се допълват със сладолед или сметана и още плодове.


Идеални към чаша кафе, която не снимах, осъзнавайки, че в публикациите ми преобладава този начин на представяне.
Рецептата е съставена от различни предложения, но за база избрах Home gourmets.
Опитайте...

събота, 22 май 2010 г.

Света Петдесетница - Ден на Света Троица


Днес е Черешова задушница, която се отбелязва в съботния ден преди големия християнски празник Петдесетница. В памет на починалите християни – се прибират душите на всички починали от Спасов ден до сега. Чрез богослужението в църквата, измолваме прошка от Бога за нашите покойници.
“Милост за даване да имаш към всеки живеещ, но и умрелия не лишавай от милост” казва Библията.
Приготвят се жито, хляб, вино, плодове (череши) и други храни, които се раздават. На Черешова задушница християните посещават гробовете на близките си покойници, почистват ги, прекадяват, преливат с вода и червено вино, запалват свещ и раздават житото, хляба и черешите, които са дали името на тази панихида.

Петдесетница:
Утре, петдесети след Възкресението на Спасителя, Св. Църква чества едно велико и славно събитие - слизането на Светия Дух над Апостолите и Дева Мария. Този празник всъщност е рожденият ден на Христовата църква.
Той се нарича Петдесетница, а още Пресвета Троица, понеже слизането на Светия Дух е дело на безкрайната милост от страна на трите Божии лица: Бог Отец, Бог Син и Бог Дух Светий.

Понеделник след Петдесeтница е празникът на Светия Дух. Светият Дух обогатява човека с духовни дарове, украсява човека с многообразни добродетели, прави го дърво добро, плодоносно, създаващо добри плодове (Матея 7:17)
Плодовете на Духа, по думите на апостол Павел, са: любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милост, милосърдие, вярност, кротост, себеобуздание (Галатяни 5:22-23).

петък, 21 май 2010 г.

Свети равноапостоли Константин и Елена

Днес,
21 май, се отбелязва празникът на

Свети св. Константин и Елена.


На този ден църквата почита цар Константин и
майка му – царица Елена.
През 313 г. Константин издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия във Византия.
Самият той приема християнската вяра в края на живота си. Царица Елена отива на поклонение в местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус.
Това събитие се смята за най-важното в историята на християнската църква и затова император Константин и майка му Елена са канонизирани за светци.

На този ден в Странджа се играят нестинарски игри. Танц върху жарава, наречен нестинарство, е главното “събитие” на празника на Св.Св. Константин и Елена – на 21 май. Древен култ към слънцето прозира в нестинарския огнен ритуал. В традиционната народна култура на българите е широко разпространена представата, че земният огън е отражение на небесното светило. И през пролетта, когато слънцето се възражда след зимата, се практикуват различни огнени обреди. Вярва се, че така хората стимулират по магически път слънцето, за да им донесе плодородие и здраве. Най-пряко съприкосновение с огъня е обичаят да се прескачат разпалени огнени клади. Има поверие, че който е прескачал огъня, ще бъде здрав през годината. Но нестинарите правят много повече – те влизат боси в пламтяща жарава и играят ритуален танц. Удивителното е, че жаравата не обгаря босите им нозе. При залез слънце жени и мъже отиват сред селото, където са изгорени дъбови дърва, жарта се разстила и когато светият тъпан задумка, нестинарите влизат и играят боси в огъня с иконите на Св. Константин и Св. Елена в ръце. След играта, начело с главния нестинар, носещ иконите, отиват в дома му или в пригоденото за тази цел параклисче, молят се и после се угощават.

На този ден е строго забранена всякаква полска работа. Селските стопани свързват празника с предпазването на реколтата от градушка. Вярва се, че "Еленка и Костадин носят градушката в чувал".. Моми и ергени връзват люлки и се люлеят. Пролетните люлки за здраве, любов и веселие. Вярва се, че харесаната на 21 май мома ще бъде добра домакиня и ще роди много момчета.

Именници: Константин, Костадин, Костадинa, Динko, Елена, Еленko, Елен, Ели, Елица, Койчо.

Имам приятелки, които празнуват днес.
Честит имен ден,
здраве, късмет и много щастие!



Честит празник!

сряда, 19 май 2010 г.

Бургери от тиквички и картофи

Идеята за пролетно здравословно хранене на Зори и Дани ми допада. Ще се постарая да се включа, но за близките ми е трудно и някак ще балансирам. Тиквичките са основен лек и диетичен продукт. Последните дни идеи и рецепти за приготвяне на тиквички има в изобилие - Дими , Зори, Нанита, Йоли, Танита, Гери и сигурно пропускам още много...
Избрах вариант на бургери -
тиквички с картофи и пържене с много малко мазнина в тефлонов тиган.


Бургери от тиквички и картофи


Продукти за 12 броя

3 ч. чаши настъргани тиквички (около 2 средни)
1 ч. чаша настъргани белени картофи (1-2 средни)
1/2 ч. чаша смени хлебни трохи
3 с.л. брашно
1 ч. л. сода за хляб
1 ч. л. сол
1/4 ч. л. черен пипер
3 яйца
1 стък пресен лук, ситно нарязан
2 скилидки чесън, пресовани
1 с.л. пармезан /по желание/
1 с.л. нарязан пресен магданоз и копър

4 с.л. олио за пържене

Тиквичките и картофите се рендосват, посоляват и изчаква 10 мин. Отцеждат се от водата и смесват с останалите продукти.
Пекат се на умерен огън по-продължително време /зеленчуците са сурови!/ в тефлонов тиган с малко мазнина.
Може да се използва намазнен кухненски метален пръстен, който позволява да се запази формата и да се оформят по-дебели кюфтета тип бургери.


Съхраняват се в загрята фурна до сервирането или затоплят в МВ.


Сервирах ги със салата, цедено кисело мляко и пълнозърнеста плоска питка.



По предложение на Катя, бургерите могат да се изпекат на фурна върху кхартия за печене - така идеята е и по-диетична.
Харесваме кюфтетата от тиквички и по рецептата на Ира от форум Гответе с мен. В нея картофите са сварени, има сирене и домат - една много вкусна комбинация.

понеделник, 17 май 2010 г.

Сладки "похлупачета"

Обичам да започвам седмицата с нещо сладко, а и защото приготвянето на десерти ме зарежда с положителни емоции.
Тези очарователни ванилови "похлупачета" видях в блога на Габриела. Неговото име е идентично с популярната книга на бразилския писател Жоржи Амаду - Габриела, карамфил и канела.
И при Габриела е много вкусно и ароматно - насладете се. Оригинална и сладка закачка към чаша кафе и не само.


Сладки "похлупачета"


Продукти за около 4 дузини:

280 гр. брашно
120 гр. захар /аз сложих 150
140 гр. масло
3 яйчни жълтъка
3 с.л. вода или мляко
1 щипка сол
ванилия

Аз използвах един белтък за намазване /в оригиналната рецепта не се мажат/.

За декориране:
разтопен шоколад /бял, черен
смлени бадеми, орехи - аз използвах лешници
кокосови стърготини
шоколадови капки и люспи
крокант или нещо друго

Продуктите могат са смесват на части -
Смесва се брашното с щипка сол, захар и ванилия.
Добавя се студено масло на парченца и се стрива с ръце.
Прибавят се жълтъците и млякото или вода.
Омесва се гладко тесто и поставя в полиетиленов плик.
Може и всички продукти да се омесят в кухненски процесор, както направих аз.
Тестото се охлажда в хладилник за около час.

Разточва се между два набрашнени листа /за печене или плътни полиетилови/ тънка кора /3-4 мм/. С форма или чаша се изрязват кръгчета. Отделно се оформят тънки фитилчета за "дръжки". Навива се оризова или хартия за печене на рулце. "дръжките" се поставят върху хартиеното рулце и прикрепят към основата. Важно! Не се притиска силно, защото след изпичане, ще се отпечата формата на хартиеното рулце. Подробно и нагледно е описала Габриела.
Аз ги намазах с леко разбит белтък.
Фурната се загрява на 170C.
Готовите похлупачета се охлаждат във фризер за 10 мин./ в оригиналната рецепта не се охлаждат допълнително, но аз го практикувам при маслените теста/, и поставят в загрятата фурна. пекат се 10 мин.


Още топли се аранжират с шоколадовите капки, които от топлината се разтопяват леко и залепват сами.След охлаждането им се доукрасяват по желание.


Сервирах ги към чашки с кафе, а може към мляко, сок или друго. Една не е достатъчна...


Благодаря Габриела, чудесни са!
Gracias Gabriela - cookies genial!

петък, 14 май 2010 г.

Чеснови хлебчета

Харесваме комбинацията на хляб и чесън, а свежите подправки се подразбират. Исках да бъде различно от фокача. Идеи и рецепти за чеснови питки има в изобилие, както и предложение почти във всеки блог.
Избрах тази и я препоръчвам:


Чеснови хлебчета


Продукти за 6 хлебчета

3 ч.чаши брашно
2 1/4 ч.л. суха мая
1 ч.чаша хладко мляко
2 с.л. захар
1 1/2 ч.л. сол
4 с.л. олио

Чеснова паста
2 с.л. масло
2 ск. чесън
1 с.л. магданоз

1 жълтък с 1/2 с.л. вода за намазване

Маята се поръсва със захарта, залива се с топлото мляко и отавя около 15 мин. да се активира.
Пресяват се брашното със солта и към него се прибавя маята. Налива се олиото и замесва меко и еластично тесто. Оставя се да втасва около час на топло място.
Размесва се отново и разделя на 6 части, като всяка се оформя на топка. Оставя се да почива още 10 мин.
Всяка топка се премесва и оформя като елипса.
Тук може да се видят нагледно сръчни похвати.
Отново втасва под фреш фолио за около 30 мин.
За чесновата плънка се пасират скилидките чесън, маслото и магданоза. Може да се използва чудесната идея на Мария за чесново масло.
Фурната се загрява на 175С и поставя съд с гореща вода под скарата.
Втасалите хлебчета се прорязват с остър нож и пълнят с чесновата паста. Намазват се с разбит жълтък и пекат около 20 мин., до зачервяване.


Моят коментар:
Използвах мляко и вода 50:50, защото само мляко прави хлебчета по-меки, а само вода, по-хрупкави.
В рецептата, Garlic Buns се поставя сух магданоз. Използвах пресен, както и стрък пресен чесън.
Сервират се топлички. Много ароматни, пухкави и с коричка.
Предложих ги към сирене в спаначени гнезда.


Опитайте...